Претставена регулативата ИПА II (2014-2020)

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими денеска се обрати на информативниот состанок на тема „Промоција на регулативите на ИПА II (2014-2020)“, организиран од Секретаријатот за европски прашања и Делегацијата на Европската комисија.

Бесими истакна дека во последните неколку месеци, се работеше на два паралелни процеси: имплементација на тековната ИПА и програмирање на ИПА II. Програмата опфаќа дефинирање на приоритетите за идните финансирања преку ИПА II, во Националниот стратешки документ на земјата. Тој нагласи дека иако овој документ е сопственост на Европската комисија, Владата вложува огромни напори за да допринесе во овој документ, преку постоечките работни групи и структури кои се веќе воспоставени за ИПА I. На состанокот присуствуваа околу 100 претставници од над 30 министерства и институции корисници и потенцијални корисници на ИПА фондовите.

Експерти од службите на Европската комисија ги претставија значајните аспекти на ИПА II, информираа и разговараа со присутните за регулаторната рамка, видот и опфатот на помошта, процесот, методологијата и новата рамка на програмирање, видот на програми и финансирањето, процесот на имплементација и сите останати релевантни теми.

Во соопштението од Кабинетот на Бесими е наведено дека поширокиот фокус на Европската комисија, за поддршката за периодот 2014-2020 година е ставен на социо -економскиот развој, владеењето на правото и добро владеење, со утврдување на следните приоритетни сектори за ИПА II.
- Владеење на правото и фундаментални права (претходно правда и внатрешни работи), управување и демократија (претходно реформа на јавната администрација и интеграција во Европската унија), животна средина (претходно животна средина и климатски промени), транспорт, конкурентност и иновации (претходно дел од секторот вработување и конкурентност), образование, вработување и социјална политика (претходно дел од секторот вработување и конкурентност), земјоделство и рурален развој, како и прекугранична соработка, се додава во соопштението.

Вкупната висина на средства кои ќе и бидат на располагање на Република Македонија со Инструментот за претпристапна помош II, изнесува приближно 600 милиони евра.

Преку целосна транспарентност и инклузивност на процесот на подготовка на ИПА II, Секретаријатот за европски прашања се труди да придонесе кон подготовка на државната администрација за подобро програмирање и искористување на ИПА II и структурните фондови, преку избор и реализација на проекти кои ќе бидат во функција на подобрување на животот на граѓаните, со што ќе ја оправдаме нашата одговорност за средствата кои ќе ни бидат дадени и ќе придонесеме кон поголема подготвеност за наредните структурни фондови на Европската унија кога Република Македонија ќе биде дел од неа, се наведува во соопштението. /МИА

Седумгодишно дете почина во САД од коронавирус , а немал никакви болести

Седумгодишно момче , болно од ковид - 19 години е најмладиот пациент , која починал од оваа болест во американската држава Џорџија од почетокот на пандемијата на коронавирус.

Малиот Афроамериканец немал други здравствени проблеми според податоците објавени од таа држава.

Случајот е од округот Четам, кој го вклучува градот Савана, соопшти Министерството за јавно здравје на државата Џорџија.

Веста за неговата смрт дојде во време кога владата расправа низ целата земја за почетокот на учебната година и за ризикот од инфекција или ширење на вирусот со кои се соочуваат децата. Во извештајот не е наведено каде или кога детето се заразило.

Претходно, најмладиот случај на жртва на коронавирус во државата Џорџија беше 17-годишен Афроамериканец во округот Фултон кој имал и други здравствени проблеми покрај Ковид-19. Според податоците на таа држава, повеќе од 30 лица кои се во дваесеттите години починале од корона вирусот.

Во Џорџија, според последните податоци, од вирусот починале над 4.000 луѓе, а потврдени се и повеќе од 200 000 случаи на инфекции.

Британија верува дека ќе склучи трговски договор со ЕУ

Британскиот министер задолжен за преговорите за Брегзит, Мајкл Гов денеска изјави дека е уверен дека британската влада ќе склучи договор за слободна трговија со ЕУ.

Велика Британија ја напушти ЕУ на 31 јануари, но клучните елементи на членството остануваат на сила, вклучително и членството во царинската унија и единствениот пазар, за време на преодниот период кој важи до крајот на годината, до кое време треба да се договори нов договор за слободна трговија.

„Убеден сум дека ќе биде постигнат договор, мислам дека има добредојдено менување на тонот во последните неколку недели“, им рече Гоув на новинарите во Портадаун, Северна Ирска.

„Знаците за договор се добри. Сега, се разбира, треба да се прават некои потешки разговори“, рече тој.

Изјавата на Гоув е значително попозитивна од претходните месеци. На пример, во мај, тој побара од Унијата да ја укине блокадата на преговорите.

Прекинот на преговорите ќе ја потресе глобалната трговија во време кога светот се бори со економски колапс заради корона кризата.

Вашингтон воведува санкции против премиерката на Хонг Конг

Вашингтон објави дека воведува санкции за 11 функционери во Хонг Конг, вклучувајќи ја и шефицата на извршната власт, Кери Лам, обвинувајќи ги дека сакаат да ја ограничат автономијата и „слободата на говорот и собирањето“ на неговите жители.

„Соединетите држави ги поддржуваат луѓето во Хонг Конг и ние ќе ги користиме сите средства и овластувања за да ги санкционираме оние што ја ограничуваат неговата автономија“, се вели во изјавата на секретарот за финансии на САД, Стивен Мнучин.

Официјални претставници на Хонг Конг кон кои се воведуваат санкции го вклучуваат шефот на полицијата, секретарот за безбедност и секретарот за правда.

Веста за воведувањето санкции со заплена на средства во американските банки доаѓа во услови на зголемени тензии меѓу САД и Кина кои сакаат да воспостават построга контрола врз поранешната британска колонија, која треба да има широка автономија од страна на „една земја, два система“до 2047 година.

Актот за национална безбедност, наметнат од Хонг Конг кон крајот на јуни „не само што ја поткопува автономијата на Хонг Конг, туку ги крши и правата на нејзините жители дозволувајќи им на безбедносните служби на копнена Кина да работат целосно неказнети на територијата“, предупредува Министерството за финансии на САД.

Законот, воведен по повеќемесечните протести во 2019 година, кои не се паметат од 1997 година, кога Хонг Конг беше вратен во Кина, про-демократските активисти го нарекуваат правен инструмент за да се задушат сите критики.

притисни ентер