Премиерот Заев очекува пред Берлинскиот процес да се сретне со Борисов за Гоце Делчев

Премиерот Заев чека повратен одговор од бугарскиот колега Борисов за средба посветена на спорот за Гоце Делчев. 

Очекува жешкото прашање да се стави на маса најдоцна до 10-ти ноември, пред одржувањето на Берлинскиот процес, со кој заеднички претседаваат Македонија и Бугарија. Средбата со Борисов, како што најави на прес-конференцијата со новиот евроамбасадор Дејвид Гир, би се одржала во Софија во рамките на неговата прва официјална посета на Бугарија во новиот мандат. Заев уверува дека нема да дозволи причини за нови одлагања на почетокот на преговорите, за што, оптимизам влевале сигналите од европските партнери дека билатералните прашања не треба да бидат пречка. Прашан кое е неговото лично чувство дали Делчев е Македонец или Бугарин, Заев вели.

-Гоце Делчев е македонски револуционер, но исто така е факт дека Бугарија и Бугарите го сметаат исто така за бугарски револуционер. Низ историските личности треба да гледаме основа за градење на уште поголемо пријателство и соработка помеѓу двете земји и двата народа и оти не е добро како за европската иднина на Балканот, така и за регионот на Југоисточна Европа, историските моменти да се избегнуваат и да се ставаат „под тепих", вели Зоран Заев, претседател на Владата

Наследникот на Жбогар, новиот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир, не сака да навлегува во внатрешната расправата во Брисел околу можноста билатералните спорови да ја креираат преговарачката рамка за Македонија. Очекува да се оствари волјата на Берлин и земјава да ги почне преговорите до крајот на годинава, а потоа како што вели, да ги засукаме ракавите. Како клучни задачи за Македонија ги посочи реформите во владеењето на правото, одржувањето на демократијата, човековите права и добрососедските односи.

-Важно е да се продолжи со реформирање на сите области, особено во сферата на владеењето на правото, кое е еден од клучните кластери во преговорите според новата методологија за проширување, кое треба да биде отворено прво, а затворено последно, изјави Дејвид Гир, евроамбасадор

По бугарскиот условувачки меморандум синоќа оптимистичка порака пристигна од Брисел, по состанокот на Советот за општи работи. Германскиот државен секретар за Европа, Михаел Рот, оцени дека дополнителни услови за Македонија не треба да има.

-Себе си се гледаме како чесни олеснувачи за да изградиме мостови стабилни за сите. Разговараме за прашањата со нашите бугарски партнери, затоа што треба да работиме врз основа на тоа за што сме се договориле заедно, не треба да воведуваме дополнителни критериуми и услови, изјави Михаел Рот, германски државен министер за Европа

Дали контроверзниот меморандум на Софија ќе се протне како услов во преговарачката рамка ќе се знае по 6-ти октомври, кога ќе заврши расправата за документот меѓу земјите членки.

76-годишна бабичка и нејзиниот 23-годишен сопруг снимаат порно видеа:Немаме цензура (ФОТО)

Има 53 години разлика помеѓу Алмеда и Гери Хардвик, но како што тврдат, тоа не е пречка за нивната љубов.

Алмеда (76) и Гери (23) се венчале во 2015 година откако се запознале на погребот на нејзиниот син Роберт, пишува The Sun.

Тие се среќни што го споделуваат својот приватен живот со следбениците на социјалните мрежи, а откако отвориле заеднички профил на „ТикТок“,започнале да снимаат порно и да продаваат еротска содржина на страницата за возрасни „ Only Fans“.

Оваа страница им овозможува на регистрираните членови да ги споделат нивните провокативни фотографии и снимки и да заработат пари на нив, а се чини дека Алмеда и Гери добро го искористиле тоа.

"Отворивме сметка и покажавме сè, без цензура. Само за една недела влеговме во топ 10 од најследените профили", напиша Гери на Твитер.

По венчавката, двојката се преселила во куќата на Алмеда и сега живеат со еден од нејзините внуци, кој е три години постар од Гери.

„Не барав момче, но Гери наиде самиот“, рече Алмеда. „Веднаш знаев дека тој е вистинскиот.

Две недели по нивниот прв состанок, Гери веднаш ја запросил по телефон и наскоро го истетовирал нејзиното име на неговите гради.

"Алмеда е млада по душа и возраста не ни е проблем. Ние дури и не размислуваме за тоа. Јас само знам дека Бог одговори на моите молитви денот кога таа влезе во мојот живот", заклучил Гери.

Португалија планира во првата фаза да вакцинира 10% од населението

Владата на Португалија денеска објави национален план за доброволно и бесплатно вакцинирање на граѓаните против коронавирус и објави дека во текот на првата фаза, која ќе започне следниот месец, ќе се вакцинираат скоро 10% од населението.

Предност ќе имаат оние над 50-годишна возраст со претходно постоечки болести, како што се васкуларни или респираторни заболувања, здравствените работници од првата линија и жителите и персоналот во домовите за стари лица.

Првата фаза на вакцинацијата треба да заврши меѓу јануари и февруари, изјави Франциско Рамос, координатор на владината работна група за вакцини. Тој додаде дека вакцините ќе се администрираат на 1.200 локации во здравствените домови низ целата земја.

Во втората фаза треба да се вакцинираат околу 2,7 милиони луѓе, пишува Ројтерс.

„Вакцинацијата е голем фактор на успех во борбата против пандемијата“, рече Рамос.

Министерката за здравство Марта Темидо рече дека Португалија купува 22 милиони дози вакцина против ковид-19 во вредност од 200 милиони евра. Властите потпишале договори со производителите на вакцини CureVac, Pfizer-BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson, Sanofi и GSK.

Првиот човек на Барселона: би го продал Меси, ќе нема плата за фудбалерите

Привремениот претседател на Барселона, Карлес Тускетс изјави дека ќе го продадел Лионел Меси минатото лето ако можел и откри дека платите на играчите ќе бидат одложени во јануари.

Марка неодамна објави дека долговите на Барселона во јуни годинава изнесуваат дури 488 милиони евра.

Поради големите долгови, Барселона се согласи да ги намали платите на играчите и членовите на стручниот штаб на клубот, со што заштеди 122 милиони евра оваа сезона и 50 милиони евра во следните три години.

Тукетс изјави дека ќе го продадел Лионел Меси да можел, откако Аргентинецот изрази желба да го напушти клубот минатото лето.

"Гледајќи од економска страна, би го продал Меси. Кога ќе погледнете што би добиле и што би заштедиле. Ла Лига воведува ограничувања на платите", рече Тукетс.

Тој додаде дека клубот ќе доцни со исплати на платите во јануари.

"Играчите нема да добиваат плати во јануари. Тие имаат две исплати. Едната во јануари, а другата во јуни. Овој јануари нема да има исплати. Ова е одложено исто како и другите исплати," рече Тукетс.

притисни ентер