Пред Форумот на светските лидери во Давос , Грета собра илјадници на протест во Лозана (ВИДЕО)

Околу 10.000 демонстранти предводени од шведската активистка Грета Тунберг се собраа денес во шведскиот град Лозана.

Во говорот одржан од оваа 17-годишна активистка, која го основаше движењето #FridaysforFuture, овој пат таа ги критикуваше владите дека не сториле ништо или доволно за да ги намалат емисиите на стакленички гасови. Тунберг рече дека со влегувањето во новата деценија, сè уште нема промена или реализиран вистински чекор.

 „Тоа мора да се промени“, повтори Тунберг.

„Сакам да им кажам на лидерите и на оние кои се во позиција на моќ дека сè уште не виделе што можеме“ и рече дека ова е пораката што таа ќе ја испрати следната недела на Светскиот економски форум во Давос.

Демонстрантите во Лозана носеа транспаренти на кои пишуваше „Доцна е, но сè уште не е доцна“ и „Разбудете се” и ,,Мирисате на пожари“.

Илјадници демонстранти најавија дека ќе се упатат кон Клостерс, место во близина на Давос во текот на викендот, каде Тунберг ќе учествува на два панели.

притисни ентер