Пратениците петти ден расправаат за за дополнетиот ребаланс на Буџетот

 Собранието денеска, во рамки на 47 седница, ја продолжи општата расправа за дополнетиот ребаланс на Буџетот. Ова е последен, петти ден според Деловникот кога пратениците дебатираат за буџетот.

И денеска пратениците ги повторија спротивставените ставови. За пратениците од СДСМ, ребалансот е развоен и ќе овозможи инвестиции, а за нивните колеги од ВМРО-ДПМНЕ тој е за предизборен поткуп и ќе поттикне нови непродуктивни трошења.

Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ рече дека во услови на пандемија имаме најголем Буџет досега, а ниту едно евро нема за капитална инвестиција. Смета дека во наредните шест месеци граѓаните нема да добијат ниту еден километар автопат, ниту ќе се гради болница, училишта, спортски сали…

Стојаноски посочи дека во овој ребаланс на буџет се вкалкулирани поскапување на електричната енергија – 12,5 проценти со нивелација на ддв, а за една година граѓаните ќе го почувствуваат недомаќинското работење. Оваа година граѓаните ќе плаќаат поскапо гориво, ќе се воведат нови даноци, ќе има зголемување на постојните даноци, ќе се воведе зелена такса.

Марија Ангелова од СДСМ истакна дека овој ребаланс е исклучително продуктивен, ги следи економските состојби и има за цел економско закрепнување и максимална посветеност на справување со пандемијата.

-Државната помош ќе продолжи и понатаму, преку различни мерки со цел опоравување на домашната економија, рече Ангелова. Нагласи дека се очекува значително интензивирање на економијата, како резултат на домашните и странските инвестиции. Според неа, се очекува годинава бројот на вработени да се зголеми за 1 отсто.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ посочија дека граѓаните не живеат подобро, општините не работат, се задолжуваат и имаат превработеност. Младите се повеќе си заминуваат во странство за подобра егзистенција, има повисоки даноци, нови такси, повисоки цени на основните производи за живот. Не се подобрува бизнис климата, има корупција со судството, а власта не треба да се оправдува со пандемијата. Според нив, во ребалансот има се, освен напредок.

Според пратениците од албанската опозиција буџетот треба да се прави врз основа на реалноста, а не врз основа на желбите или волјата.

Пратениците се на пауза до 15 часот. Потпретседателот на Собранието Горан Мисовски најави дека во 15 часот ќе продолжи новата 49-та седница, а по нејзиното завршување ќе продолжи 47-та седница, односно расправата за ребалансот на буџетот. Останати се уште десетина пратеници кои се пријавени за збор. До полноќ пратениците ќе мора да се изјаснат за ребалансот на буџетот.

Скандал: Советничка го јава градоначалникот на Бања Лука во неговиот кабинет (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се шири видео на кое се гледа како девојка во канцеларија седи на грбот на градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ, додека тој ја учи како да јава коњ.

Според блогот на Слободан Васковиќ, станува збор за Олга Бабиќ, вработена во Градската управа, за која се вели дека е негова десна рака, пренесува Кликс.ба.

„Го исправаш грбот и ми ги земаш јаките, како да се узди од коњ ...“, вели Станивуковиќ, додека девојката што седи на грбот вика „иха“. Потоа и дава инструкции како да управува со коњот, која нога, каде и како да удри, симулирајќи јавање. После тоа, девојката паѓа во прегратките на градоначалникот.

„Каков коњ си ...“, вели девојката и двајцата се смеат.

Медиумите во БиХ ја објавуваат веста за снимката, нарекувајќи ја скандалозна.

Израелскиот премиер за нуклеарната програма на Иран: Ги преминаа сите црвени линии

Премиерот на Израел, Нафтали Бенет изјави денеска дека, што се однесува до „нуклеарната програма“, Иран во голема мера ја минал недозволената граница и рече дека Израел нема да дозволи Техеран да поседува нуклеарно оружје.

Во својот прв говор пред Генералното собрание на ОН, Бенет рече дека Иран се обидува да добие доминација на Блискиот Исток под „нуклеарен чадор“ и повика на посилни меѓународни напори за запирање на иранските нуклеарни активности.

"Иранската нуклеарна програма е на крстопат. Сите црвени линии се преминати, инспекциите се игнорирани. И сето тоа минува низ нив", рече Бенет, кој во јуни оваа година стави крај на 12-годишното владеење на Бенјамин Нетанјаху како премиер.

Тој, исто така, стави до знаење дека Израел исто така може да дејствува еднострано против Иран.

"Иранската нуклеарна програма е во пресвртница, како и нашето трпение. Зборовите не можат да го запрат вртењето на нуклеарните центрифуги", рече Бенет.

Особено, тој побара американскиот претседател Џо Бајден да заземе построг став кон исламскиот режим во Техеран.

Бенет се противи на напорите на новата американска администрација насочени кон враќање во рамката на меѓународниот нуклеарен договор меѓу големите сили и Иран од 2015 година.

Под раководство на Доналд Трамп, САД се повлекоа од договорот во 2018 година.

Посебното мени за храна на Роналдо ги разбесни соиграчите од Јунајтед

Кристијано Роналдо вовел ново мени во тренинг центарот на Јунајтед, Карингтон, пишува The Sun. На него нема повеќе јаглехидрати, сокови и слатки.

Роналдо го прилагодил менито по своја желба, и тоа не им се допаднало на некои играчи на Манчестер Јунајтед. Португалецот обожава бакалар со салата, традиционално португалско јадење. Тука се појавил проблемот, бидејќи тоа не им се допаѓало на останатите соиграчи.

Наводно, играчите мрчат и му велат на Роналдо дека не е нутриционист, туку фудбалер.

"Роналдо обожува октопод, но остатокот од тимот не. Тој е зависник од протеини и авокадо, па готвачите често го среќаваат на општо разочарување на другите играчи во соблекувалната на Јунајтед. Тој побара од своите соиграчи да се откажат од пудингот што традиционално го јадат после ручек во петоците “, откри неименуван извор за британски Сан.

Роналдо ова лето се врати во Манчестер Јунајтед од Јувентус.

притисни ентер