Прајс: САД и НАТО подготвени да го продолжат дијалогот со Русија

„САД и НАТО е подготвени повторно да се сретнат со Русија и се посветени на продолжувањето на дипломатијата и реципрочниот дијалог", се додава во писмената изјава на портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс.

САД и НАТО се подготвени да го продолжат реципрочниот дијалог со Москва, се наведува во соопштението на Стејт департментот, по телефонскиот разговор меѓу американскиот државен секретар Ентони Блинкен и генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг.

„САД и НАТО е подготвени повторно да се сретнат со Русија и се посветени на продолжувањето на дипломатијата и реципрочниот дијалог", се додава во писмената изјава на портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс.

Прајс изјави дека Блинкен и Столтенберг телефонски разговарале за натамошните чекори по состанокот на Советот НАТО-Русија на 12 јануари, пренесе денеска Тасс.

Руското Министерство за надворешни работи на 17 декември 20221 година објави нацрт-договор за безбедносните гаранции меѓу Русија и САД и нацрт-договор што ја обезбедува безбедноста на Русија и земјите-членки на НАТО.

Консултации за ова прашање беа одржани во Женева на 10 јануари, по што следеше состанок на Советот Русија-НАТО во Брисел на 12 јануари и седница на Постојаниот совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Виена во јануари. 13.

Западот и Киев ја обвинуваат Русија дека подготвува „инвазија" на Украина.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков возврати дека ваквите тврдења се „празни и неосновани", и им служат како изговор за ескалација на тензиите, нагласувајќи дека Русија не претставува закана за никого.

АА: Транспаренси интернешнал потврди дека Македонија е меѓу најкорумпираните земји

Транспаренси интернешнал денеска и официјално го потврди тоа што Алијанса за Албанците постојано го предупредуваше. 

Сегашниот режим е еден од најкорумпираните во светот и во овогодинешното рангирање е рангиран во групата земји како Танзанија, Суринам, Мароко, Гвајана, Етиопија, Колумбија, итн. За да биде иронијата поголема, земјите кои до вчера важеа за најкорумпирани, денес се во многу подобра позиција од нашата земја, додека далеку од Северна Македонија се диктаторските земји како Куба.

Оваа состојба има само еден виновник, хибридниот режим кој ги заробил правдата и обвинителството и инсталираше корупција во секоја сфера и институција. Да потсетиме дека во ова рангирање придонесоа пасошите за светските криминалци, ослободувањето на локалните криминалци и затворањето на невините граѓани кои немаат пари да ја купат слободата иако им припаѓа.

АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

Во Крушево одбележан роденденот на Тоше, ќе полнеше 41 година

Родното Крушево на балканската музичка ѕвезда Троше Проески на неговиот 41 роденден  сака овој ден да не биде само ден на хуманоста во градот.

Туку 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија. Така како што денеска десетици негови сограѓани и подржувачи од Балканот се хумани и доследни кон неговиот животен пат. Зашто Тоше пред се беше човек кој ширеше љубов топлина и разбирање.

Со богата музичко сценска изведба во спомен куќата на Гумење и во неговииот вечен дом. Секој посетител имаше прилика да ја почуствува тагата и болката. Но и внатрешната потреба да напише некој убав збор.

Над милион посетители со својот пишан збор дале придонес тој вечно да биде меѓу нас.

Со својот ангелски глас го освои Балканот. Игри без граници и многу негови хитови уште долго ќе се пејат а во спомен куќата за него свои изведби имаа камерниот оркестар од Битола. Солисти од Македонската опера и балет. Како и групата Мелем и Никола Зацески а беше изведен и музичкиот перформанс на Горан Папаз.

Целосно е исчистена дивата депонија на кејот на реката Вардар во општина Гази Баба

Екипите на Град Скопје денеска завршија со чистење и целосно е исчистена дивата депонија кај кејот на реката Вардар во општина Гази Баба, која зафаќаше површина од над 13.000 квадратни метри. 

Собрани се над 4.000 кубни метри комунален отпад и градежен шут што секојдневно ја загадуваше животната средина и го загрозуваше здравјето на жителите од оваа општина.

Градот Скопје интензивно работи на чистење на депонии во населбата Лисиче, Ново Село во општина Ѓорче Петров, како и целосно чистење на дива депонија во населено место Брњарци, општина Гази Баба.

Чистење на сите диви депонии во Скопје е приоритет, со цел превенција на загадување на воздухот, почвата и водите и заштита на здравјето на граѓаните. Ги охрабруваме граѓаните да се вклучат во оваа акција на Градот, со тоа што ќе пријавуваат диви депонии, но пред се, да бидеме совесни граѓани кои се однесуваат еколошки одговорно и се грижат за својот град и за животната средина.

Град Скопје

притисни ентер