Познато е кој им ја отвори вратата на толпата во Капитол во Орегон (ВИДЕО)

На социјалните мрежи е објавено видео од надзорните камери од упадот во Капитол во Орегон , каде што републикански пратеник им ја отвора вратата на демонстрантите.

Се појави видео од републиканскиот претставник во Орегон, Мајк Нирман, кој ја отвора вратата додека излегува од покраинскиот Капитол, дозволувајќи им на демонстрантите да влезат во зградата додека траела законодавната седница.

На безбедносната снимка добиена од „Орегонец“, претставникот излегува низ две врати, кратко туркајќи една уште, со што му се дозволува на демонстрант да влезе во просториите. Потоа се забележува дека повеќе демонстранти влегуваат во зградата пред државната полиција да ги натера да ги истераат, што резултирало во расправија.

За време на упадот била во тек специјалната сесија за коронавирусот. Оние што нелегално влегле во зградата,од кои некои носеле пушки, протестирале поради мерките на ограничување во државата.

Некои од демонстрантите биле насилни за време на упадот во петкот, наводно напаѓајќи новинари.

Најмалку две лица биле уапсени во врска со инцидентот.

И покрај строгиот карантин , на Australian Opena се појавија два нови случаи на зараза со корон

Уште двајца тенисери кои ќе учествуваат на првиот грен слем турнир во сезонава на Австралија опен се позитивни за ковид-19, со што вкупниот број на заразени се искачи на седум, објавија денеска локалните здравствени власти.

Австралија опен треба да започне на 8 февруари.

Инфицираните пристигнале со три чартер летови од Абу Даби, Лос Анџелес и Доха, а сите патници од тие летови биле ставени во задолжителен карантин без можност за тренинг. Останатите играчи можат да се подготвуваат за турнирот пет часа на ден и да тренираат на назначените терени во Мелбурн, а остатокот од времето мора да го поминат во хотелските соби.

Играчите се револтирани, а премиерот на државата Викторија, Даниел Ендрјус изјави дека тенисерите нема да добијат посебен третман во строгите мерки за борба против коронавирусот.

"Знам дека многу се дискутираше за правилата. Но, правилата треба да ги следат сите, а играчите беа информирани пред да дојдат во Австралија. Нема да има посебен третман бидејќи вирусот не ги третира играчите поинаку", инсистира премиерот.

Џенифер Лопез се налути: По петсто милионити пат , не користам ботокс (ВИДЕО)

Џенифер Лопез вели дека нејзиниот сјај е сосема природен.

51-годишната sвезда постојано негира дека некогаш била подложена на пластична операција или користела ботокс, а неодамна ги прекори коментаторите на Инстаграм кои ја обвинија за лага.

"Но, дали можам само да напоменам дека твоите веѓи и чело воопшто не се движат кога зборуваш или се обидуваш да се изразиш ... дефинитивно ботокс. И сето тоа е добро. Само велам", коментирала една личност на видеото во кое пејачката ја испробува нејзината маска за лице JLo Beauty That Limitless Glow.

„Лол, тоа е само моето лице“, одговори Лопез. "Петстотини милионити пат ... Никогаш не сум користела ботокс, други инјекции или операции. Само велам", додаде таа.

"Земете ја убавината на Џеј Ло и чувствувајте се убаво во вашата кожа! И еве уште една тајна на убавината на Џеј Ло: обидете се да го поминувате времето попозитивно и да бидете пољубезни кон другите", продолжи таа.

Пејачката и актерка се чини дека е чувствителна на темата ботокс. Таа неодамна откри дека нејзиното поранешно момче ја охрабрувало да го проба кога имала само 23 години. „Не, благодарам“, му рекла таа. Таа додаде дека лицето инаку денес ќе и изгледало сосема поинаку, а наместо на процедури, својот природен сјај го должи на маслиновото масло и кремата за сончање.


Санкциониран 331 граѓанин за неносење заштитна маска

Вкупно 331 прекршок за неносење заштита на лице се изречени изминатите 24 часа на територијата на Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР).

Од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со Ковид-19.

притисни ентер