Постигнат напредок на средбата на македонско-бугарската Комисија за историски прашања

Во периодот до наредната редовна средба, која начелно е договорена да се одржи на 25 и 26 февруари, ќе се продолжи со работа во однос на останатите прашања од записникот од десеттата и за записникот од последната, единаесеттата средба на Комисијата.

На денешната средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија, на која се дискутираше за усогласување на содржината во записниците од деветтата и десеттата средба беше постигнат напредок, соопштија за МИА извори од Комисијата.

– Двете страни ја усогласија содржината на Записникот од деветтата средба, а во однос на десеттата средба беа надминати неколку прашања поврзани со содржината на записникот, посочија истите извори.

Во периодот до наредната редовна средба, која начелно е договорена да се одржи на 25 и 26 февруари, ќе се продолжи со работа во однос на останатите прашања од записникот од десеттата и за записникот од последната, единаесеттата средба на Комисијата.

Како што претходно јави МИА, на денешниот онлајн состанок, на кој учествуваа по тројца претставници од двете страни, беше предвидено да се разговара само за текстовите на записниците што сè уште не се потпишани, но не и за некакви историски прашања.

Во 2021 година се очекува Комисијата да има пет состаноци. Претходниот, 11-ти состанок на Заедничката комисија се одржа на 4 декември минатата година./МИА

Периодичната работа во странство, сè уште го крепи животот во делчевското село Град

Периодичната работа во странство, сè уште го крепи животот во делчевското село Град. Горан Анастасов, жител на селото вели дека бројот на млади луѓе во селото од ден на ден се намалува. 

За преживување и самиот како што вели неколку месеци во годината заминува на привремена печалба во западно-европските земји. Селото во моментот како што дополни брои повеќе од 200 жители, од кои повеќето се ергени кои имаат потреба од вработување за сопствена егзистенција.

-Во селото повеќето се по странство, нема веќе млади, нема егзистенција. Останаа над 150-200 жители, ама повеќето се неженети, бараат работа за да можат да опстанат. Жителите кои се овде, во главно се занимаваат со овоштарство и земјоделие, но слабо има народ, нема пари, сиромаштија е. Јас периодично работам, по 2,3 месеци во странство, па пак си доаѓам и така преживуваме. Среќа што синот оди на работа, инаку тешко е да се бориме за опстанок, истакна Анастасов.

За барем малку да се олесни животот на оние кои останале во селото, во тек се активности за подобрување на патната инфраструктура. Анастасов додаде дека во тој поглед се реконструира и селската чешма, а се градат и неколку улички, кои наскоро ќе бидат асфалтирани. Во тој поглед Анастасов изрази задоволство што некој се сетил по 40 години да направи нешто за жителите.

-Сакаме да ја санираме чешмата имавме проблеми со некои спојки. Ние, 3,4 луѓе од селото се собравме заедно со работниците да направиме нешто да ископаме, да ја реновираме чешмата. Во однос на уличките, во моментот како што е планот, ако се направи се како што е замислено, ќе сме благодарни што после 30,40 години се прави нешто за жителите, додава Анастасов.

Градежните активности за изградба на неколку крака од улиците во село Град, како што додаде градоначалникот на општината Горан Трајковски ќе финишираат деновиве. Додаде дека освен во село Град ќе се градат улици и во останатите селски населби.

-Крај на февруари е, се отпочна со градежните работи, со инфраструктурните работи продолжуваме интензивно за да се завршат овие улички во село Град. Општината за оваа година има изготвено 29 проекти за 29 улички кои ќе се градат на територијата на општина Делчево, рече Трајковски.

Со реализирањето на овие активности од општината очекуваат над 90 посто да бидат решени проблемите со инфраструктурата во селските населби. /МИА.

Пресечен меѓународен канал за трговија со хашиш, приведен албански државјанин

МВР продолжува со интензивните мерки и активности за сузбивање на нелегалната трговија со дрога.

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, во координација со ОВР Струга, Регионалниот центар за гранични работи Исток и Царинската управа, вчера пресекоа меѓународен канал за транспорт на хашиш од Албанија преку Македонија и Бугарија, со крајна дестинација Турција, при што се запленети околу 14 килограми хашиш и пакувања хашиш смола и хашиш масло, соопшти денеска портпаролот на МВР. Тони Ангеловски.

– По претходно преземени мерки, во 12.45 часот на граничниот премин Деве Баир (на излез од Република Македонија) извршен е претрес на возило БМВ, управувано од албанскиот државјани Х.Х. (60), при што во два бункера биле пронајдени пакувањата со хашиш. Х.Х. е лишен од слобода и во текот на денот ќе биде предаден на надлежното обвинителство со соодветна кривична пријава, рече Ангеловски.

МВР продолжува со интензивните мерки и активности за сузбивање на нелегалната трговија со дрога.

– Завчера беа запленети над половина тон марихуана, а акциите продолжуваат и во наредениот период, вели Ангеловски.

РСБСП: Жените возат одговорно! Биди горда што си жена и што си безбеден возач!

      Жените возат одговорно! Биди горда што си жена и што си безбеден возач!  - е пораката  со која РСБСП го честита денот на жената 8-ми Март 

И покрај тоа што сеуште постојат одредени стереотипи за улогата на жената во општеството сепак евидентен е фактот дека жените денес се рамноправни во сите сфери на општественото живеење.

Кога станува збор за сообраќајот, факт е дека жените денес се активни учесници во патниот сообраќај и тоа не само како пешаци и велосипедисти, туку и како возачи на моторни возила и како мотоциклисти, а некои од нив и како професионални возачи. Ако пред дваесетина години жените претставувале само незначителен процент од возачите, денес таа бројка се доближува до 50%.

Динамиката на живеење и секојдневните и бројни обврски кои современата жена треба да ги исполни во еден работен ден и во рамките на семејството ја наметнуваат потребата жените да бидат активни во сообраќајот и како возачи.

Учесниците во сообраќајот, особено возачите можеме да ги поделиме на безбедни и небезбедни, на совесни и несовесни и секоја поделба на возачите на женски и машки е несоодветна, и истата може да се прави само за научни и статистички цели.

Иако можеби за многумина, на прв поглед, жените изгледаат не толку вешти возачи, истражувањата покажуваат дека жените се безбедни возачи. Истражувањата всушност покажуваат дека брзото и агресивно однесуваање во сообраќајот не е својствено за жените, дека жените помалку возат под дејство на алкохол, не поминуваат на црвено на семафор, не возат без возачка дозвола, жените повеќе ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и повеќе ги почитуваат пешаците и велосипедистите како рамноправни учесници во сообраќајот.

Согласно наведеното, ако почитувањето на сообраќајните правила и прописи е женско возење, ако почитувањето на ограничувањто на брзината е женско возење, ако почитувањето на пешаците е женско возење, ако дефанзивното возење е женско возење, тогаш ајде сите да возиме на женски начин, затоа што така е побезбедно и посигурно.

Статистиката покажува дека мажите трипати повеќе страдаат во сообраќајни незгоди од жените. Според Светската здравствена организација, околу 77% од сообраќајните незгоди со фатални последици се предизвикани од возачи мажи.

По повод денот на жената, 8-ми Март, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата во соработка со МВР организира превентивно едукативни активности со цел подигање на свеста против стереотипите за жените како лоши возачи. Согласно тоа, на 7 и 8 март во повеќе градови се организираат акции за дистрибуција на цвеќе за жените возачи и дистрибуција на брендирани заштитни маски за лице, флаери, миризливи освежувачи за во автомобил и други едукативни материјали.

Активностите се одвиваат под мотото: Жените возат одговорно! Биди горда што си жена и што си безбеден возач!

ЧЕСТИТ „8- ми МАРТ“

# ВОЗИОДГОВОРНО!

притисни ентер