Џесика Алба откри како си ги шпионира децата

Холивудската актерка Џесика Алба (39) има полни раце работа поради коронавирусот и затворените училишта - на славната мајка на три деца не и е лесно да ги надгледува 12-годишната Онор Мари, 9-годишниот Хевен Гарнер и тригодишниот Хејс.

Оваа строга мајка има инсталирано камери во сите детски соби преку кои следи како напредува нивното учење.

- Секако дека ги забележувам ако не обрнат внимание на она што наставникот им го кажува! Имам свои шпионски камери преку кои можам да видам дали се фокусирани или се задеваат. Ако случајно се тепаат, можам да ја премотам снимката и да проверам кој кого удрил прв - со гордост откри Алба.

Таа исто така го коментира фактот дека до неодамна нејзините деца немале поим дека таа всушност е мегапопуларна актерка и меѓународна sвезда!

- Се сеќавам кога Онор беше во прво одделение, еден ден се врати дома целата тажна и ме праша: 'Зошто не ми рече дека си славна?'. Таа се чувствуваше изневерена затоа што не знаеше што правам, а една соученичка и донела списание со мене на насловната страница .Не и беше јасно што прави нејзината мајка во весникот - се присетува Џесика низ смеа.

Таа додаде дека и двете ќерки долго време мислеле дека нивната мајка работи во еколошката компанија за козметика The Honest Company, која самата ја основала, а дека нејзиниот син Хејс и онака е мал, па тој дури и не размислува за нејзината работа.

Пелоси бара кривична одговорност за пратениците кои им помагале на напаѓачите на Конгресот

Секој член на Конгресот на САД, кој можеби им помагал на приврзаниците на американскиот претседател Доналд Трамп во нападот врз парламентот на САД, ќе мора да се соочи со гонење, рече спикерот на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси.

Изјавата следува по наводите дека некои републиканци, во пресрет на нападот на Конгресот на 6 јануари, што резултираше со пет загубени животи, ги воделе приврзаниците на Трамп околу зградата на Конгресот.

Нападот беше причина Претставничкиот дом изгласа отповикување на американскиот претседател поради потпалливиот говор одржан од Доналд Трамп неколку часа пред упадот во Конгресот, повикувајќи ги да се борат против победата на демократот Џо Бајден на претседателските избори во САД. Сенатот треба да одржи судење на Трамп врз основа на тоа.

Стотици луѓе упаднаа во зградата на Конгресот на 6 јануари, брзо совладувајќи го обезбедувањето на парламентот, што покрена прашања во врска со безбедносните мерки за заштита на зградата и покажа дека некои бунтовници изненадувачки добро знаеле каде се наоѓаат канцелариите на одделни пратеници.

Демократскиот пратеник Мики Шерил, поранешен воен пилот, обвини некои републикански пратеници дека им помагаат на приврзаниците на Трамп велејќи дека биле одведени во мисија за „извидување“ околу Конгресот ден пред нападот.

На прашањето дали треба да се преземат мерки против пратениците кои ги предводеле конгресните групи ден пред нападот, кој накратко го запрел процесот за потврда на победата на Бајден, Пелоси одговорила: „Ако се утврди дека членовите на Конгресот биле соработници во тој напад, ако им помагале за тие злосторства, можеби ќе треба постапки надвор од доменот на Конгресот, во смисла на кривично гонење “.

Безбедноста на Конгресот истражува дали членовите на Конгресот воделе луѓе околу зградата на парламентот ден пред нападот, потврди нејзината портпаролка Ева Малецки.

Повеќе од 30 демократи, вклучително и Шерил, побарале од обезбедувањето информации за тоа кој бил во зградата на 5 јануари.

Пелоси исто така објави дека по упадот на приврзаниците на Трамп, од кои некои биле поврзани со радикални групи, се спроведува анализа на безбедносните протоколи.

Некои републикански пратеници протестираат против новите безбедносни мерки воведени во Конгресот по упадот, како што е задолжителното поминување низ детектор за метал.

Протест на приврзаниците на Трамп во Вашингтон бил најавен неколку недели пред сесијата на Конгресот на која беа потврдени резултатите од претседателските избори во САД.

ВМРО-ДПМНЕ:Царовска сака предметот историја да го избрише на насилен талибански начин

Царовска ако сака и во својот Гучи шал од 370 евра нека ја обвие својата намера за наводни реформи, пак не може да ја покрие политичката позадина на оваа операција.

Мила Царовска очигледно по секоја цена е решена да ја спроведе нејзината антиреформа во образованието, со која се брише предметот историја како засебен предмет во основното образование. Таа избегнува јавна дебата од јасна причина што сите релевантни субјекти се противат на оваа одлука, почнувајќи од МАНУ, Институтите, универзитетите, професорите и останатите експерти.

Целта на Царовска е јасна, преку насилен начин, нетранспарентно да го укине овој премет од образованието во ек на негирање на македонската историја. Обидот тоа да го престави како наводен фински модел не и успеа, па сега се обидува на талибански начин да му “учини“ на Заев во неговата анационална и предавничка политика од која несогледливи последици ќе има не само образовниот систем, туку и идентитетот и македонската историја.

Јавноста и граѓаните на ваквите штетни антиреформи остро се спротивставува и нема да дозволи некој да им наметнува одлуки кои го погазуваат секое достоинство. ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот ќе застане против секое насилно менување на историската меморија во Македонија.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер