Поранешниот премиер на Малезија:Муслиманите имаат право да ги казнат Французите

Поранешниот малезиски премиер Махатир Мохамад денеска изјави дека муслиманите имаат право да „убијат милион Французи за масакрите во минатото“, но не го одобрил убиството на професорот по француски јазик за карикатурите на пророкот Мухамед.

Махатир (95), истакнат лидер на муслиманскиот свет, на својот блог објави дека верува во слобода на изразување, но дека не треба да се користи за да се навредуваат другите.

"Муслиманите имаат право да бидат лути и да убиваат милиони Французи за масакрите во минатото. Но, претежно муслиманите не се водени според законот око за око. Муслиманите не го прават тоа. Ниту Французите", рече Махатир, кој исто така објави и на Твитер.

„Со оглед на тоа што ги обвинувавте сите муслимани и исламската религија за она што го стори една лута личност, муслиманите имаат право да ги казнат Французите“, рече тој.

Твитер оцени дека неговиот пост ги крши правилата за величање на насилството, но заклучено е дека е од јавен интерес објавата да остане на Интернет.

Неколку земји со претежно муслиманско население ги критикуваа изјавите на француските власти, вклучувајќи ги и изјавите на претседателот Емануел Макрон кој го оправда објавувањето на карикатури на пророкот Мухамед во француските училишта. Муслиманите ги доживуваат карикатурите како богохулство.

Конфликтот избувна откако еден наставник по француски јазик кој на своите ученици им покажувал сатирични карикатури на пророкот Мухамед за време на час по граѓанско образование на улица беше обезглавен од напаѓач со чеченско потекло. Француските власти изјавија дека убиството е напад врз клучната француска вредност, слободата на изразување и го одбрани правото да се објавуваат карикатурите. Макрон исто така рече дека ќе ги удвои напорите за да спречи конзервативните исламски верувања да ги поткопуваат француските вредности.

Двајт Хауард: Бен Симонс е младиот Леброн Џејмс

Популарниот Супермен новиот центар на НБА лигашот Филаделфија Двајт Хауард упати пофални зборови за својот млад соиграч Австралиецот Бен Симонс.

Бен е извонреден млад плејмејкер, поточно Point Forward",кошаркар кој некогаш студираше на престижниот ЛСУ Универзитет.

Неговите играчки квалитети никогаш не биле спорни но сега неговиот нов соиграч центарот Двајт Хауард го спореди со никој друг туку со големиот Леброн Џејмс.

„Бен Симонс е младиот Леброн Џејмс. Тој може да биде еден од најдобрите кошаркари на сите времиња.Обожувам да го гледам додека игра, сакам колку е несебичен и колку може да биде лош за другите тимови. Тој се уште се развива и тоа луѓето лесно го забораваат, изјавил Двајт Хауард.

Популарниот Супермен неодамна стана нов член на Филаделфија со порака дека само Док Риверс вистински сакал да го ангажира.

Српската влада ја повлече одлуката за повлекување на црногорскиот амбасадор од Белград

Српската влада, по вечерашниот состанок кај претседателот Александар Вучиќ, се предомисли и ја повлече одлуката за протерување на црногоскиот амбасадор во Белград, Тарзан Милошевиќ.

Премиерката Ана Брнабиќ, која заедно со министерот за надворешни работи никола селаковиќ, беа кај претседателот, изјави дека таа заедно со владата и целата србија, комплетно се согласуваат со изјавата на амбасадорот Владимир Божовиќ.

Црна гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ, поради неговите изјава дека одлуката на подгоричкото собрание од 1918 година, за припојување на земјата кон кралството на СХС, била ослободување на Црна Гора и ја одразила слободната воља на црногорскиот народ.

Фото: Шерон Стоун со чудни модринки по нозете

Холивудската актерка Шерон Стоун отсекогаш го привлекувала вниманието на јавноста секако со својот беспрекорен изглед и стајлинг.

Но, сега 62 годишната ѕвезда ги изненади фановите со чудна фотка. Стоун уште еднаш покажа дека на социјалните мрежи воопшто не им робува на трендовите, да се објават фотографии на кој изгледате совршено, актерката редовно објавува фотографии на кои е без шминка и е во опуштено издание.

И во седмата деценија од животот Шерон изгледа одлично, сепак сега фановите се изненадени од нозете на атерката , тие на сликата излгедаат полни со модрици и рани. Никој не знае зошто актерката има повреди на нозете.

Без разлика на се Шерон за фотката доби илјадници лајкови и одлични коментари.

-Мојот пријател и брилијантен стилист ми го испрати ова денес. Не само што сум восхитена, туку сим и благодарна што и со 62 години и понатаму се занимавам со моделинг. Ви благодарам на сите што годинава ме ангажиравте, истакна Шерон Стоун во својата последна објава.

притисни ентер