Поранешен шеф на Пентагон: Несомнено има НЛО, но дали се закана?

„Она што го сметаме за НЛО може да биде тајната технологија на земјите во конфликт, па затоа е невозможно да се тврди дека НЛО се безопасни, рече Луис Елизандо, поранешен шеф на тајната американска владина агенција надлежна за истражување на НЛО.

,,Затоа сите лидери треба да соработуваат кога станува збор за вакви појави со цел да се спречат недоразбирањата, смета тој.

Не може да се негира дека Америка е фасцинирана од НЛО предмети. Сепак, интересот за НЛО е многу поголем затоа што луѓето насекаде ги пријавуваат овие случаи и ги опишуваат како слични едни на други, пишува „Live Science “.

„Иако некои се однесуваат кон НЛО како туѓо вселенско летало, терминот едноставно опишува необјаснети објекти во воздухот. Една опција е тие да претставуваат непријателска технологија за човечки ресурси, така што е невозможно да се каже со сигурност дека НЛО се безопасни“, рече Елизандо.

„Според тоа, проценката на потенцијалните закани од НЛО треба да вклучува соработка на лидерите ширум светот“, додаде тој.

„Мислам дека не постои сомнеж дека постојат такви работи. Знаеме дека постојат - имаме некои од најдобрите технологии на светот кои го потврдија нивното постоење“, објасни тој.

НЛО е, се разбира, кратенка за „Неидентификуван летечки објект“, пренесува Спутник.

Американската влада собира извештаи за овие енигматични предмети од 1950-тите години во Воениот проект „Сината книга на воздухопловните сили“, 1952-1969 и преку Националниот комитет за истраги на воздухопловството, федерална агенција која составува извештаи за НЛО средби од 1950-тите до 1980-тите.

Проектот Сина книга има истражено повеќе од 12,000 извештаи за прегледување на НЛО. Повеќето од нив се покажаа како погрешно идентификување на авиони, балони, облаци или sвезди, но 700 инциденти останале нерешени.

„Долготрајната стигма и владината тајност околу НЛО ги охрабрија луѓето да ги отфрлат овие приказни како измама или шега. Но, сè додека потеклото и потенцијалот на само неколку од овие објекти останат непознати, би било глупаво да не ги сфаќаат сериозно“, објасни Елизандо.

„Нешто има на нашето небо и не знаеме што е тоа, не знаеме од каде е. Дали е тоа проблем?! Од гледна точка на националната безбедност, да, тоа е проблем“, рече тој. „Треба да сфатиме што е ова за да утврдиме дали станува збор за закана“.

Учеството на Елизандо во програмата на Пентагон го натера да дознае дека бирократијата на системот не дава информации за јавноста, таа ја чува во тајност, игнорирајќи ги ризиците што може да ги претставуваат потенцијалните НЛО. „Тоа навистина ме натера да си дадам оставка“, рече тој.

Многу истраги за НЛО што ги испитал Пентагон се пријавени од припадници на војската во ограничен воздушен простор.

Меѓу нив имало три воздушни средби снимени од американски пилоти во 2004 и 2015 година. Снимките беа официјално декласифицирани и објавени на интернет на 27 април. Другите случаи вклучуваат неидентификувани феномени што летаа со брзина што делувала како хиперсонична брзина - повеќе од пет пати поголема од брзината на звукот.

Ниту еден од објектите немал видливи крилја или други средства за погон. Покрај тоа, се чинело дека вршат маневри што ќе ги изложат на сила дури 700 пати поголема од гравитацијата или 700G, рече Елизандо.

За да се објасни ова, кокпитите можат да траат околу 18G пред да се распукаат, а луѓето обично можат да издржат само неколку секунди на 9G пред да изгубат свест, затоа што гравитацијата влева крв во екстремитетите и го запира протокот на кислород во мозокот. .

"Се надевам дека можеме да најдеме елегантни решенија за овие работи. Ако можете да ми покажете една технологија што човештвото некогаш успеала да ја направи , тоа е одлично! Но, досега, никој не бил во можност да ми го покаже мене или на некој во американската влада". , заклучува Елизандо.

Шилегов објави видеа од диносаурусите во Зоолошка

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на својот фејсбук профил објави видеа од неколку диносауруси кои денеска имале проверка пред монтажата на големите праисториски животни во Дино паркот во Зоолошката градина.

Во овој парк ќе има 41 диносаурус во природна големина. „ Диносаурусите ќе имаат синхронизирани движења, дишење, трепкање и ќе испуштаат звуци, со што ќе ги доловиме на посетителите овие праисториски животни.

Ова ќе биде прв Дино парк на Балканот каде ќе има толкав број на диносауруси, како и едукативна содржина за секој од нив. Паркот ќе зафаќа површина од 2.000 метри квадратни.

Ќе има два влеза, еден од внатрешноста на Зоолошката градина и уште еден од страната на Градскиот парк. За Дино паркот ќе се плаќа посебен билет од 50 денари.

За уредување на просторот и набавка на диносаурусите од буџетот на Град Скопје обезбедени се 20 милиони денари (околу 325.000 евра).

ВМРО –ДПМНЕ : Индустријата тоне, а Македонија со СДСМ извезува корона

Преку соопштение, ВМРО-ДПМНЕ објави факти на денот.

Факти кои го одбележаа денот:

СДСМ го уништи стопанството. Падот на индустриското производство 1 јануари до 30 јуни оваа година бележи пад од 14.6% во однос на лани.

Граѓаните остануваат без своите работни места поради неспособноста на власта. Бројот на работници во индустријата од 1 јануари до 30 јуни оваа година во споредба со лани е помал за 4.4%.

Македонија станува извозник на корона поради грешки во протоколите на власта. Транзитот на болни од корона низ Македонија е грешка на власта на СДСМ.

Туристичките работници бараат субвенции за плати, власта молчи и остава секторот да тоне.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Најмалку 13 загинати во сообраќајна несреќа во Мексико (ВИДЕО)

Најмалку 13 лица денеска загинаа кога автобус се преврте на автопат недалеку од Мексико Сити, соопштија властите.

Федералниот координатор за цивилна заштита Луис Фелипе Пуенте на својот профил на Твитер напиша дека 27 лица биле однесени во околните болници, пренесе Ројтерс.

Несреќата се случила на пат кон местото Толука , а автобусот превезувал патници од туристичкото место Акапулко кон главниот град Мексико Сити.

Истрагата за несреќата е во тек.

притисни ентер