Помпео во Берлин остро ги нападна Русија и Кина

Американскиот министер за надворешни работи, Мајк Помпео остро ги критикуваше Кина и Русија за време на говорот по повод одбележувањето на 30-годишнината од падот на Берлинскиот Ѕид.

„Русија, предводена од поранешен офицер на КГБ некогаш стациониран во Дрезден, ги напаѓа соседните земји и ги ликвидира своите политички противници“, рече денеска Мајк Помпео во говорот во Фондацијата Коербер, алудирајќи на поранешната шпионска активност на рускиот претседател Владимир Путин.

Американскиот министер за надворешни работи ја спореди позицијата на Кина и Русија со онаа во поранешна Источна Германија, велејќи дека тоа се „режими за кои падот на Ѕидот е предупредување исполнето со страв, а не причина за славење“.

„Руските власти го окупираа Крим со помош на рации и тортура. Во Чеченија, секој што е прогласен за непожелен од властите, исчезнува“, рече Помпео.

Во исто време, тој повторно предупреди за опасноста од изградба на гасоводот Северен тек II.

„Не сакаме европското снабдување со енергија да зависи од волјата на Владимир Путин“, рече Помпео.

Коментирајќи за Кина, Помпео рече дека властите во Кина вршат притисок врз нивните граѓани, што „шокантно“ наликува на методите што ги користеше поранешниот ГДР.

„Комунистичката партија на Кина ги вознемирува и ги следи активистите од Ксинџијанг и Хонг Конг кои бегаат во егзил во Европа“, рече Помпео.

Тој исто така предупреди дека кинеската група Huawei нема да смее да учествува во изградбата на мобилната мрежа 5G.

Помпео, по повод одбележување на 30-годишнината од падот на Ѕидот, повика на заедничка борба на САД и партнерите во одбрана на човековите права.

Помпео, кој учествува во одбележување на 30-годишнината од падот на Берлинскиот Ѕид, во текот на денот е предвидено да се сретне и со германската канцеларка Ангела Меркел.

Заев од Битола: На 15 јули да гласаме за број 3

Пред нас во среда се важни избори,избори на кои секој од нас треба да каже во кој правец кој ќе се движи нашата земја.

Понудените опции се видоа во двете целосно спротивни кампањи. Од едната страна видовме оптимизам, јасен концепт, надеж, шанса и иднина – рековме и покажавме дека МОЖЕМЕ тоа да го оствариме.

Од другата страна – мрак, црнила, недоличен хумор врз грбот на сопствениот народ – веќе видено – минато.

Тоа е разликата – од едната страна достоинствена кампања, со сите мерки на заштита од Ковид, од другата страна опасна кампања – со сите прекршувања на мерките и сите лоши зборови кои ги чувме од нивна страна.

На 15 јули одлучуваме дали ќе растат платите на граѓаните, или ќе се полнат џебовите на луѓето на Груевски.

Изборот е едноставен, но работата не е однапред завршена.

Дали ќе одиме напред зависи од секој од нас, од секој од вас.

На овие избори гласот за СДСМ е глас за сигурност, гласот за ВМРО-ДПМНЕ е глас за враќање назад, за опасност од нов режим.

Почитувани граѓани,

Не си ја потценувајте моќта, не си ја коцкајте иднината.

Државата ќе продолжи напред само ако вие така одлучите, само ако вие излезете на 15 јули и гласате на безбедни избори.

Го бараме вашиот глас за нов, чист мандат. За да ги продолжиме добрите политики. За да продолжиме напред уште побрзо. Да не ја испуштиме шансата што заедно ја создадовме за нашата татковина.

Во среда, на 15 јули да гласаме за да продолжиме напред кон развој, кон интеграција, кон економски раст и повеќе пари за сите... и конечно кон правда.

Тоа е вистинскиот, тоа е исправниот пат, се друго е ќор-сокак и неизвесност.

Да гласаме за број ТРИ, за СДСМ, за „Можеме", да гласаме за најсигурната опција!

Ви благодарам.

Зоран Заев, претседател на СДСМ

Mакедонски концепт: Ќе се залагаме за слобода, спокој и солидарност

 Програмата на партијата  Македонски концепт се состои од три столба: солидарност, спокој и слобода. 

Нашето лого е за „Нормална држава’ и има повеќе проекти: држава без етнички партии, Правдата прогледа, кој значи електронски систем на водење на судски предмети и одговорност за судии и обвинители, проектот Слободни банки, што значи можност за земање кредит или да се штеди во која било банка во светот, да инвестираш во што сакаш и каде сакаш во светот, проектот Партнерство со младите во кој младите и државата стануваат ортаци, младите даваат идеја, државата обезбедува пари, истакна Војо Беловски, носител на листа на пратеници во ИЕ 3.

Тој ги повика граѓаните на 15 јули да гласат за нивната програмска листа со број 10.

– Знам дека постојат милион причини да бидете разочарани… да не сакате да гласате…да не ни верувате на нас… но никако да разберам, зошто упорно дел од нашите граѓани го избираат стариот систем, кој сите нас не уништува, вели Беловски.

Тој појаснува дека тие прават нов систем, а стариот ќе го згаснуваат.

– Ова не е битка помеѓу десното и левото, помеѓу вмровците и сдсмовците… ова е битка помеѓу новото и старото, иднината и минатото… ова е битка помеѓу доброто и лошото… Сите заедно, добрите и чесните граѓани, било тоа да сме вмровци, комуњари, либерали, неопределени, определени, независни, зависни… да се обединиме во граѓанската опцијана број 10.Ова е последна шанса да покажеме дека не сме сите исти! Да бидеме свои на своето! Затоа што каменот тежи на своето место, потенцира Беловски.

Заев на ФБ: Гласај за заедно да ја градиме иднината

Скопје, 12 јули 2020 (МИА) – На 15 јули излези и гласај за заедно да ја градиме нашата иднина, напиша попладнево на „Фејсбук" лидерот на СДСМ Зоран Заев на последниот ден од изборната кампања.

– Во следниот мандат обезбедуваме нови 2 милијарди евра за изградба на патишта, кои се за нови 260 км автопати, 300 км експресни патишта, 950 км локални патишта и реконструкција на над 1.500 км постоечки патни правци. Инвестираме и во нови 500 км водовод и канализации во вредност од 100 милиони евра. Домаќински ја планираме заедничката иднина, наведува Заев во статусот објавен на неговиот Фејсбук профил.

притисни ентер