Помпео ја откажа европската турнеја, лидерите на ЕУ не сакале да го примат

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, ја откажа европската турнеја во последен момент откако министерот за надворешни работи на Луксембург и високи претставници на ЕУ одбиле да се состанат со него, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на дипломати. 

Помпео требало да се сретне со Жан Аселборн во Луксембург пред да се сретне со лидерите на ЕУ и со врвен европски дипломат во Брисел, но планот да замине во Луксембург, кој не бил официјално објавен, е откажан откако официјалните лица го одложиле наоѓањето сместување за американскиот дипломат и неговата придружба, тврдат дипломатски извори.

Делот од турнејата во Брисел сè уште не бил откажан во тоа време, но неговиот „тенок“ распоред ја довел во прашање самата цел на посетата.

Имено, немало закажани состаноци со европски претставници или какви било јавни настани во НАТО. Еден од дипломатските извори тврди дека сојузниците биле „засрамени“ да се сретнат со Помпео по насилството минатата среда во Вашингтон кога приврзаниците на претседателот Доналд Трамп насилно ја прекинаа седницата на Конгресот.

Во тоа насилство животот го загубија пет лица.

Ужаснат од насилството, Аселборн го нарече Трамп „криминалец“ и „политички пироман“. Помпео го осуди насилството, но не ја спомена улогата на претседателот Трамп и неговите неосновани обвинувања за изборни кражби што го предизвика маршот кон Капитол Хил.

Министерството за надворешни работи на Луксембург го потврди откажувањето на состанокот, не давајќи никакви детали. Брисел исто така одби да коментира за откажувањето на турнејата на Помпео.

Американскиот Стејт департмент откажувањето на патувањето го припишува на обврски пред враќањето на новоизбраниот претседател Џо Бајден во Белата куќа на 20 јануари.

Во Брисел, Помпео требало да се сретне и со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на приватна вечера во неговата резиденција, а потоа и со белгиската министерка за надворешни работи Софи Вилмс.

Претставниците на ЕУ, истоштени од непредвидливото однесување на Трамп, сакаат да градат нови односи со новоизбраниот претседател Бајден, пишува Ројтерс.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер