Полскиот премиер: На денот на ослободувањето на Аушвиц, Русија отвора нови логори

Полскиот премиер денеска го обвини Владимир Путин дека „отвора нови кампови на исток“, по повод 78-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот логор на смртта Аушвиц-Биркенау, на Денот на сеќавањето на холокаустот.

„На денот на ослободувањето на германскиот нацистички логор на смртта Аушвиц-Биркенау, да се потсетиме дека Путин отвора нови кампови на исток“, напиша Матеуш Моравјецки на Фејсбук, повикувајќи на помош на Украина за историјата „да не се повтори. "

„Мораме одлучно и со заеднички сили да им се спротивставиме на криминалците кои вршат геноцид на истокот на Европа“, предупреди Моравјецки. За разлика од претходните години, руските делегати годинава не беа поканети на одбележувањето на Денот на сеќавањето на Холокаустот, поради руската инвазија на Украина.

Меѓу учесниците на комеморацијата беа верски водачи, преживеани од кампот и Даглас Емхоф, Евреин, сопруг на американската потпретседателка Камала Харис. Во Аушвиц-Биркенау, изграден во окупирана Полска, еден милион европски Евреи - од шесте милиони жртви на Холокаустот - беа убиени од 1940 до 1945 година.

Кампот, во кој загинаа 80.000 Полјаци не-Евреи, 25.000 Роми и 20.000 советски војници, беше ослободен од Црвената армија на 27 јануари 1945 година. Тие умреа во гасните комори, од глад, студ или болест. На комеморацијата, директорот на Меморијалот во Аушвиц ја спореди смртта на луѓето во Украина со страдањата во Втората светска војна.

„Слична болна мегаломанија, слична страст за моќ и слични митови за уникатност, големина, примат... напишани само на руски. Невини луѓе повторно масовно умираат во Европа“, рече Пјотр Цивински во обраќањето до публиката, вклучувајќи ги и преживеаните од Холокаустот. .

Логорот беше основан од нацистичка Германија во окупирана Полска во 1940 година. Отпрвин тој беше дом за полски политички затвореници и стана најголемиот центар за истребување каде што планот на Адолф Хитлер да ги убие сите Евреи - „Конечното решение“ - беше спроведен во пракса. .

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова вчера на Телеграм напиша дека Западот се обидува да ја преработи историјата и рече дека „сеќавањето на ужасите на нацизмот и советските херои-ослободители не може да се избрише“.

Схинас: Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор

Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор - отворање на кластерите, по уставните измени.

Процесот на европеизација на Балканот е неповратен, сите земји од регионот, вклучително и Македонија се цврсто на патот кон ЕУ, вели потпретседателот на Европската Комисија, Маргаритис Схинас во изјава за МИА, дадена на маргините на Конференцијата во Солун, посветена на улогата на новинските агенции во објективното информирање и борбата против дезинформациите во новата реалност на Балканот, организирана од АБНА-ЈИЕ.

Схинас во обраќањето на Конференцијата говореше дека сега е момент регионот да биде европеизиран, наместо ЕУ да биде балканизирана, како што многу пати се случувало во минатото.

На прашањето на МИА да даде појаснување за тоа како би се европеизирал регионот во кој постојат многу отворени билатерни прашања, кои не се според европските стандарди, како спорот меѓу Софија и Скопје, Схинас истакна дека доколку се погледне назад во историјата многу пати имало примери на балканизација на европската политика.

- Мојата главна порака беше дека кога ќе погледнеме назад кон историјата, многу пати видовме балканизација на европската политика. Ние знаеме што значи тоа - страдања, војни, поделби. Но, она што не сме го виделе досега е европеизација на регионот на Балканот. И тоа се случува сега, само во изминативе 20 години, тоа е ново и е нешто позитивно, тоа е охрабрувачки чекор. Повеќето земји се сега цврсто на патот кон членство во ЕУ. Македонија е пример, каде мислам дека ЕУ не беше секогаш многу фер, бидејќи побаравме многу различни работи, а вие ги испорачавте. Сега треба да преминеме на следното поглавје, а тоа е отворање на преговорите по поглавја и затворање на овие поглавја, откако ќе ги спроведете уставните измени, на кои што се обврзавте. Значи, се на се, позитивен момент за Македонија, вели Схинас.

Во однос на тоа дали навистина верува дека регионот ќе биде европеизиран многу брзо, тој вели дека тоа е неповратен процес.

- Цврсто верувам дека ова е неповратен процес, кој нема алтернатива. Поддржан е од општеството и е вин-вин процес, кога во овие геополитички турбулентни времиња станува јасно дека на Европа и е потребен регионот, и на регионот му е потребна Европа. Затоа, да, можам да бидам обвинет за оптимизам, но навистина верувам дека процесот е неотповиклив, уверува Схинас.

Пендаровски ќе се обрати на меѓународен симпозиум во чест на Ацо Шопов во седиштето на УНЕСКО

Претседателот на Македонија,  Стево Пендаровски денеска во седиштето на УНЕСКО во Париз ќе се обрати на отворањето на меѓународниот симпозиум во чест на Ацо Шопов .

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски денеска во седиштето на УНЕСКО во Париз ќе се обрати на отворањето на меѓународниот симпозиум во чест на Ацо Шопов по повод одбележувањето на 100-годишнината од неговото раѓање - „2023 – Година во чест на Ацо Шопов“, што се реализира под покровителство на македонскиот претседател.

Пендаровски ќе присуствува и на поетски перформанс и изложба во чест на Шопов, а предвидено е да има средба и со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле.

Престојот во Франција, Пендаровски го почна вчера со посета на Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации – ИНАЛКО, каде што оствари средба со директорот на Институтот, Жан Франсоа-Хуше, со шефот на Катедрата за македонски студии при ИНАЛКО,Фроса Пејоска-Бушеро и со лекторот по македонски јазик на Институтот, Ѓоко Здравески.

-Претседателот Стево Пендаровски е покровител на чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на поетот Ацо Шопов, што се одбележува со низа настани во текот на 2023 година. Чествувањето на големиот јубилеј е во соработка со Организацијата за образование, наука и култура на ОН – УНЕСКО која, на иницијатива на Република Македонија, го поддржа и се вклучи во одбележувањето на јубилејот, соопшти Кабинетот на Пендаровски.

УНЕСКО во Париз ја чествува 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, денеска (21 март) ќе се одржи целодневна програма во чест на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската лирика, Ацо Шопов.

Одбележувањето на јубилејот е дел од Календарот на важни меѓународни јубилеи поддржани од УНЕСКО, а почетокот на настанот е закажан за 9:35 часот и ќе може да се следи на следниов линк.

Во рамките на програмата, со која се прославува и Светскиот ден на поезијата – 21 Март, ќе биде соопштен лауреатот на „Златниот венец“ на годинашното, 62. издание на „Струшките вечери на поезијата“, како и добитникот на наградата „Мостови на Струга“, која се доделува во соработка со УНЕСКО.

Настанот е дел од Националната програма „2023 – Година во чест на Ацо Шопов“, што се реализира под покровителство на претседателот Стево Пендаровски.

притисни ентер