Полска ја обвинува Белорусија: Ни праќаат мигранти поради атлетичарката, тоа е живо оружје

Полска ја обвинува Белорусија дека испраќа се повеќе мигранти преку границата како одмазда за одлуката на Варшава да обезбеди засолниште за Кристина Тимановска, белоруската атлетичарка која одби да се врати дома од Олимпијадата во Токио.

Заменик -министерот за внатрешни работи Мачеј Васик денеска рече дека Минск води „хибридна војна со Европската унија преку илегалните мигранти“.

Во последните недели, соседната членка на Европската унија, Литванија, исто така, објави зголемување на бројот на илегални гранични премини на мигранти од Белорусија, тврдејќи дека Минск ги носи со авион и ги испраќа во Европската унија.

„Тоа се млади мажи и жени со деца. Белорусија ги користи како живо оружје “, рече Васик за полската телевизија wPolsce.

„Во последните денови бележиме зголемување на бројот на мигранти и веруваме дека ова е реакција на давањето азил на белоруската атлетичарка.

Бегството на Тимановска, дополнително ги зголеми тензиите меѓу Западот и Минск, во време кога ЕУ го обвинува белорускиот претседател Александар Лукашенко дека ги користи мигрантите како одмазда за европските санкции.

Тимановска тврди дека претставниците на белорускиот тим насилно се обиделе да ја испратат дома затоа што ги критикувала спортските власти. Таа одби да се качи на летот и побара заштита од јапонската полиција. 24-годишната спортистка полетала вчера за Полска.

Официјална Варшава претходно ја критикувала авторитарната власт на Лукашенко и примиле голем број белоруски активисти по протестите што избија минатата година.

Полската погранична полиција за Ројтерс изјавила дека синоќа привеле група од 71 мигрант, а вчера група од 62 лица, претежно Ирачани.

Тоа се повеќе од 122 илегални мигранти уапсени од полската гранична полиција за целата мината година. Минатиот месец биле уапсени 242 мигранти.

Скандал: Советничка го јава градоначалникот на Бања Лука во неговиот кабинет (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се шири видео на кое се гледа како девојка во канцеларија седи на грбот на градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ, додека тој ја учи како да јава коњ.

Според блогот на Слободан Васковиќ, станува збор за Олга Бабиќ, вработена во Градската управа, за која се вели дека е негова десна рака, пренесува Кликс.ба.

„Го исправаш грбот и ми ги земаш јаките, како да се узди од коњ ...“, вели Станивуковиќ, додека девојката што седи на грбот вика „иха“. Потоа и дава инструкции како да управува со коњот, која нога, каде и како да удри, симулирајќи јавање. После тоа, девојката паѓа во прегратките на градоначалникот.

„Каков коњ си ...“, вели девојката и двајцата се смеат.

Медиумите во БиХ ја објавуваат веста за снимката, нарекувајќи ја скандалозна.

Израелскиот премиер за нуклеарната програма на Иран: Ги преминаа сите црвени линии

Премиерот на Израел, Нафтали Бенет изјави денеска дека, што се однесува до „нуклеарната програма“, Иран во голема мера ја минал недозволената граница и рече дека Израел нема да дозволи Техеран да поседува нуклеарно оружје.

Во својот прв говор пред Генералното собрание на ОН, Бенет рече дека Иран се обидува да добие доминација на Блискиот Исток под „нуклеарен чадор“ и повика на посилни меѓународни напори за запирање на иранските нуклеарни активности.

"Иранската нуклеарна програма е на крстопат. Сите црвени линии се преминати, инспекциите се игнорирани. И сето тоа минува низ нив", рече Бенет, кој во јуни оваа година стави крај на 12-годишното владеење на Бенјамин Нетанјаху како премиер.

Тој, исто така, стави до знаење дека Израел исто така може да дејствува еднострано против Иран.

"Иранската нуклеарна програма е во пресвртница, како и нашето трпение. Зборовите не можат да го запрат вртењето на нуклеарните центрифуги", рече Бенет.

Особено, тој побара американскиот претседател Џо Бајден да заземе построг став кон исламскиот режим во Техеран.

Бенет се противи на напорите на новата американска администрација насочени кон враќање во рамката на меѓународниот нуклеарен договор меѓу големите сили и Иран од 2015 година.

Под раководство на Доналд Трамп, САД се повлекоа од договорот во 2018 година.

Посебното мени за храна на Роналдо ги разбесни соиграчите од Јунајтед

Кристијано Роналдо вовел ново мени во тренинг центарот на Јунајтед, Карингтон, пишува The Sun. На него нема повеќе јаглехидрати, сокови и слатки.

Роналдо го прилагодил менито по своја желба, и тоа не им се допаднало на некои играчи на Манчестер Јунајтед. Португалецот обожава бакалар со салата, традиционално португалско јадење. Тука се појавил проблемот, бидејќи тоа не им се допаѓало на останатите соиграчи.

Наводно, играчите мрчат и му велат на Роналдо дека не е нутриционист, туку фудбалер.

"Роналдо обожува октопод, но остатокот од тимот не. Тој е зависник од протеини и авокадо, па готвачите често го среќаваат на општо разочарување на другите играчи во соблекувалната на Јунајтед. Тој побара од своите соиграчи да се откажат од пудингот што традиционално го јадат после ручек во петоците “, откри неименуван извор за британски Сан.

Роналдо ова лето се врати во Манчестер Јунајтед од Јувентус.

притисни ентер