Полска го критикува Бајден зашто нема да се сретне со источноевропските лидери

Полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау ја критикувал одлуката на американскиот претседател Џо Бајден да не се состане со источноевропските лидери на неговата прва европска турнеја.

Во интервју објавено денеска во весникот „ Rzeczpospolita “, Рау се пожалил и дека Вашингтон ги укинал санкциите за компанијата што стои зад гасоводот „Северен поток 2“, кој е завршен за транспорт на природен гас од Русија во Германија.

„Бајден ја изедначува цела Европа со Германија“, рече Рау во интервјуто, додека во Велика Британија се одржува самитот Г7, на кој присуствува и Бајден.

„Проблемот е во тоа што Германија ги жртвуваше вредностите и безбедносните интереси на слободниот свет поради соработка со Русија преку контроверзниот гасовод „Северен поток 2 “, рече Рау.

Проектот вреден повеќе милијарди долари најверојатно ќе биде тема на состанокот меѓу американскиот претседател Бајден и канцеларката Ангела Меркел на маргините на самитот Г7, што ќе биде нивна прва средба во живо. Денеска е објавено дека Меркел заминува за Белата куќа на 15 јули.

Во мај, САД делумно се откажаа од долгогодишното спротивставување на гасоводот и ги укинаа санкциите против компанијата што го гради Северен поток 2 за да не ги нарушат односите со Германија.

Осумдневното патување на Бајден во Европа вклучува самит на Г7 во Англија, разговори во Брисел со европските и НАТО лидерите и самит во Женева со рускиот претседател Владимир Путин.

„За жал, американската делегација што доаѓа во Европа, предводена од претседателот Џо Бајден, е толку зафатена со средбата со претседателот Путин, што не најде време да организира состаноци со сојузниците на источното крило“, рече Рау.

Критикувајќи го Вашингтон за не воведување санкции кон Северен поток 2 и неговиот извршен директор, Рау додаде дека „американските сојузници не најдоа време да се консултираат со регионот на светот, што всушност би бил најмногу погоден од тие санкции“.

"Кој тогаш ќе ја плати сметката за германските и американските грешки? Ниту една криза нема да се реши ако едната страна не одговори на телефон или ако има слаба комуникација", рече Рау.

Полската влада се согласи со поранешниот американски претседател Доналд Трамп да го зголеми распоредувањето на американските трупи во Полска.

Бајден, во меѓувреме, за време на неговата кампања за претседателските избори во САД минатата година, го обвини Трамп за поддршка на авторитарните лидери ширум светот, вклучително и Полска.

Американската морнарица активираше бомба во океан, експлозијата предизвика земјотрес

Американската морнарица активираше бомба во океан, во рамки на воените вежби влиску крајбрежјето на Флорида.

Тие објавија снимка на која се покажува моментот во кој беше активирана бомбата од 18 илјади килограми.

Експлозијата, според информациите, била толку силна што предизвикала земјотрес. Бродот на американската морнарица се наоѓал блиску до местото на експлозијата, а намерата била да се провери колку се издржливи бродовите, кога би се соочиле со вакви напади.

Комисијата за финансирање и буџет го поддржа Законот за субвенциониран студентски оброк

Амандманот за Член 10, поднесен од самите предлагачи на Законот беше прифатен од претставниците.

На денешната седница на Комисијата за финансирање и буџет беше отворен претрес на амандманите за менување на членовите од Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за субвенциониран студентски оброк, поднесени од пратениците Моника Зајкова и Боби Мојсоски.

Амандманот за Член 10, поднесен од самите предлагачи на Законот беше прифатен од претставниците.

– На Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за субвенциониран студентски оброк предлагам комисиски амандман по Член 10 се додава нов член 10а што гласи: „Одредбите од членовите 7, 8, 9 од овој закон со кој се менуваат членовите 10, 11, и 12 ќе се применува до завршувањето на академската 2021/2022 година. По завршување на академската годината ќе се применуваат одредбите од членовите 10, 11, и 12 на законот за субвенционирање студентски оброк објавен во службен весник. Одредбата од член 10 со која се додава нов член 12а ќе се применува до завршување на 2021/2022 година што значи дека секој редовен студент ќе може да ги искористи средства од околу 2.600 ден за студентски оброк, изјави пратеничката од СДСМ Марија Георгиевска.

Зајкова, пак, потсети дека Законот за субвенциониран студентски оброк во минатиот состав беше едногласно донесен и стапи во сила на 10 февруари 2020 година, што како што вели таа е поразително дека сè уште не е системски имплементирано ова законско решение, а притоа да се подготват сите подзаконски акти на Законот.

– Наместо денеска да зборуваме во колкав процент ќе биде неговата реализација ние денеска зборуваме за негово изменување што во корен ја менува идејата и концепцијата на Законот, додава таа.

Пратеничката Зајкова истакна дека доколку пратениците сакаат да им дадат финансиска помош на студентите може да донесат друг закон, како што е законот за финансиска поддршка.

Комисијата за финансирање и буџет го стави Законот на натамошна постапка во Собранието.

Премиерите Заев и Руте на трибините во Амстердам ќе ги бодрат своите репрезентации

Премиерот  Зоран заев патува за Амстердам на покана на премиерот на Холандија Марк Руте.

Премиерите на Македонија и Холандија , Заев и Руте попладнево ќе бидат на трибините на арената Јохан Кројф во Амстердам и ќе ги бодрат своите фудбалски репрезентации во нивниот дуел на ЕУРО 2020.

притисни ентер