Полицијата во САД застрела момче, додека со татко му го расчистувале станот на покојната баба

Членовите на семејството тврдат дека американската полиција убила 28-годишен маж додека го чистел станот на неговата покојна баба.

Џо Фрејзер Џуниор бил застрелан во понеделникот во Вајоминг и починал следниот ден во болница.

Ова е само последното во низата контроверзни полициски убиства низ САД.

Канцеларијата на шерифот на округот Хамилтон го истражува пукањето, но потоа окружниот обвинител го презел случајот. Извештајот на окружниот лекарски преглед потврдил дека смртта на 28-годишникот е резултат на пукање од полицијата, објави локалната ТВ станица VLVT5.

Полицијата соопшти дека мажот кој бил убиен не ги следел наредбите.

Полицијата тврди дека полицајците се сомневале дека тој е провалник, а семејството на убиениот вели дека тој само го чистел станот по смртта на баба му. Полициски претставници најавија дека видеото од настанот ќе биде објавено денеска, а идентитетот на полицајците кои учествувале се уште не се откриваат, пишува Гардијан.

Полицијата соопшти дека полицајците одговориле на повикот за можна кражба во која биле вклучени две до три лица, објави NBC News.

Во повикот во полиција соседот рекол дека станот требало да биде празен. Од полицијата посочуваат дека по доаѓањето на местото на настанот, полицајците ги забележале Фрашуре и неговиот татко во задниот дел од зградата.

Од полицијата велат дека младиот човек не ги послушал наредбите, туку почнал да бега од полицајците и со комбе го напуштил теренот. Оттаму додаваат дека полицајците пукале во комбето кога жртвата „за малку ќе го удрила полицаецот“ со возилото.

Најмалку еден истрел го погодил младиот човек во главата. Тој итно бил пренесен во Медицинскиот центар на Универзитетот во Синсинати, каде што починал.

Оспорувајќи го сведочењето на полицијата, неговото семејство побарало да се објави видеото од настанот. Џо Фрејсур Сениор, таткото на убиениот, ги отфрла тврдењата на полицијата дека возилото било употребено за да ги повреди полицајците.

„Сакам одговори од нив... Сакам објавување на видеото и сѐ“, додаде мајката на убиениот.

Семејството на убиениот млад човек во средата протестираше пред полицискиот оддел во Вајоминг, повикувајќи на правда и објавување на видеото.

Видео: Ники Минаж уапсена поради дрога, снимила се и објавила: „Ме наместија“

Контроверзната раперка Ники Минаж е уапсена на аеродромот Шипхол во Амстердам во Холандија, јавуваат локалните медиуми, а пренесува Скај њуз. 

Раперката го снимила нејзиното апсење и се` објавила на социјалните мрежи.

На снимката се слуша како полицаецот и вели: „Ти си уапсена“.

"Се обидоа да ме спречат да дојдам на концертот. Ми ги земаа торбите пред да ги видам. Ги ставија во авионот. Сега велат дека чекаат царина. Вака изгледа кога луѓето се дебело платени пари за да се обидат да ја саботираат турнејата откако сè останато не успеало“, се пожалила таа.

Холандската полиција соопшти дека 41-годишна Американка била уапсена под сомнение дека поседувала лесни дроги, но не го навела името на жената за која станува збор. Уметницата наводно се подготвувала да лета за Манчестер на концерт во арената Co-op Live каде што требало да настапи.

КФОР демантира дека учествувал во преговори за повлекување на Срби од Бањска

Кфор денеска ги демантираше тврдењата од неодамнешниот извештај на Меѓународната кризна група (МКГ) дека учествувала во наводните преговори за повлекување на група „српски борци“ по настаните во селото Бањска минатата година.

„Тоа не е точно. Кфор во ниту еден момент не бил вклучен во наводните преговори“, се посочува во соопштението на Кфор.

Во соопштението се демантираат наводите од извештајот на МКГ дека по настаните во Бањска во септември минатата година, припадници на КФОР преговарале за „повлекување на група српски борци во околните шуми, од каде исчезнале“.

Душко по скандалот со Северина, проговори за развод од Јелена Карлеуша!

Ден по скандалот екс фудбалерот Тошиќ изјави- Разводот е во интерес на сите е!

Екс фудбалерот а сега менаџер Душко Тошиќ проговори за разводот со пејачката Јелена Карлеуша.

Тошиќ откри дека преговорите за договорен развод биле неуспешни!

Вчера топ тема во балканските медиуми беше веста дека фудбалерот Душко Тошиќ, кој се уште е во брак со пејачката Јелена Карлеуша, и испраќал пораки на хрватската пејачка Северина Вучковиќ.

Во пораките Тошиќ на секој начин се обидува да флертува со популарната Севе. Но тој вели дека имал друга намера.

Душко откри дека и испраќал пораки на хрватската пејачка бидејќи „сакал да ја ангажира да пее на неговата јахта“.

Денес екс фудбалерот окри пак детали за него долгоочекуваниот развод од неговата се уште актуелна сопруга Јелена Карлеуша.

„Преку адвокат се обидуваме да договориме спогодбен развод. Одржавме неколку состаноци на таа тема кои, за жал, завршија неуспешно. Се уште се трудам да избегнам развод со тужба, бидејќи тоа би било трауматично искуство за сите на нас, особено на нашите деца, се надевам дека во наредниот период ќе се договориме за развод, што е во интерес на сите“, изјави Тошиќ.

притисни ентер