Полицијата трага по напаѓачот што пукаше кон градоначалникот на Арачиново и рани две лица

Полицијата се уште трага по пукачот кој вчера попладнето со калашников се обиде да го убие градоначалникот на Арачиново Ридван Ибраими, а ги рани неговиот возач и еден од вработените во општината.

Двајцата повредени се во стабилна состојба, информираа лекарите. Тешко повредениот 21-годишен возач кој на клиниката за торакална и васкуларна хирургија беше донесен со прострелни рани во градите и таму синоќа му била извршена итна операција во која му бил отстранет дел од белодробното крило денеска е со стабилни параметри, изјави за Канал 5 Директорот Неџати Јакупи.

„ По вчерашната опративна интервенција пациентот ноќта ја помина на единицата за интензивна нега во КАРИЛ со поддршка на респиратор, се стабилизираа парамтрите, од сабајлево е во стабилна состојба и задоволителна и очекуваме во текот на денот да биде ослободен од респиратор и да помине на сопствено дишење. Вака како што се согледуваат резултатите од неговата состојба очекуваме да закрепне и многу брзо да го примиме на оддел за понатамошен третман. “-Неџати Јакупи - директор на Клиниката за торакална и васкуларна хирургија.

Вториот ранет, вработен во општина Арачиново кој со приватно возило е однесен во Хируршката болница „Наум Охридски“ во центарот на Скопје со повреда во десното рамо денеска е во добра состојба и деновиве се очекува да биде пуштен дома, информираше директорот Љубен Арсенков.

„ После вчерашната интервенција за отстранување на страното метално парче од куршум во проекција на плуќата на десна коска пацеинтот е во стабилна состојба и во моментот е префрлен на одделот за трауматологија и за ден два би требало да ја напуши клиниката, значи во добра состојба е. “-Љубен Арсенков – Клиниката за хируршки болести „Свети Наум Охридски“.

Истрагата на полицијата и обвинителството се очекува да даде одговор на прашањето што се крие зад нападот над градоначалникот. Во јавноста веќе се шпекулрира за стари нерасчистени сметки за имот , но за Ибраими ова не е прв пат да добива закани по живот. Во мај лани за тоа уапсен беше маж кој во општината се заканувал за недодалување на концесија за користење на земјиште, додека во септември 2022 година Ибраими пријави дека бил физички нападнат од член на семејството на поранешниот градоначалник Ајвази.

Осуда за вчерашниот напад испратија од ЗЕЛС. Преку соопштение наведуваат дека сите градоначалници упатуваат жалење и до семејствата на вработените во општината кои во моментот на грозниот чин биле во придружба на градоначалникот и им посакуваат брзо закрепнување.

ЦУК: Спасен овчар заглавен на речен остров во водите на Црна Река

Спасен е овчар заглавен на речен остров во надојдените води на Црна Река, заедно со неговите стотина овци, соопштија вечерва од Центар за управување со кризи.  

Оттаму нагласија дека сега овчарот и овците се на безбедно место, откако се намалило нивото на водата и тие биле евакуирани.

- Центарот за управување со кризи известува дека од единствениот број за итни случаи 112, до Секторот за операции и координација, во 17:32 часот добил информација за заглавен овчар среде Црна Река, со неговите стотина овци, на мало островче на 200 метри лоцирано под селото Манастирец во општина Росоман. Реката била надојдена заради зголемен проток при производство на електрична енергија од страна на АД „ЕЛЕМ“ ПО „ХЕЦ Тиквеш Водостопанство Тиквеш“. ЦУК презеде координативни активности за да се запре протокот на вода од Акумулација „Тиквеш“ и да се намали нивото на реката, соопштија од Центарот.

Од ЦУК веднаш биле преземени сите неопходни мерки.

- Овчарот чекаше нивото на реката да се намали за заедно со неговите овци да се засолни на безбедно место. При ваков случај, било потребно три до четири часа да се намали нивото на водата. Инаку, на лице место е испратена екипа на МВР – ПС Кавадарци, а во контакт со градоначалникот на Општина Росоман е добиена потврда дека и од таму ќе биде пратена екипа, информираа од ЦУК.

Видео: Пагани вреден два милиони снимен на поплавените улици во Дубаи

Велат дека е тенка линијата помеѓу храброста и глупоста.

Веројатно веќе сте виделе снимки од поплавениот Дубаи на социјалните мрежи - градот се соочи со рекордни врнежи од дожд, но ниту тоа не можеше да го спречи возачот на „Pagani Utopia“ на патот до целта.

Возилата вредни повеќе од два милиони евра најчесто се заклучуваат некаде за случајно да не се оштетат. Меѓутоа, овде тоа не беше случај.

Се гледа дека возачот на почетокот малку се двоумел, но на крајот храбро решил да помине низ поплавените улици. Тој ризикуваше, може да тргне наопаку и да го чини десетици илјади поправки, со оглед на тоа што автомобилот е речиси „залепен“ за земја.

„Pagani Utopia“ е многу ретка глетка, бидејќи се направени само 99 примери. Сите имаат твин-турбо 6.0-литарски AMG V-12 мотор кој испорачува 852 КС. Претпоставуваме дека нема оштетувања на болидот, но сепак треба да се признае за храброста (или лудоста) на овој возач.

Извор: Б92

Жителите на Канарските острови демонстрираа против масовниот туризам

 Десетици илјади луѓе демонстрираа денеска на шпанските Канарски острови во знак на протест против масовниот туризам на архипелагот во Атлантскиот Океан во близина на брегот на Африка.

Според полицијата имало 20.000 луѓе, а според организаторите 50.000 во поворки низ улиците на градовите на Канарските острови, кои свиреле и извикувале слогани против неограничен туризам.

Демонстрантите носеа натписи „Жителите на Канарските острови не се на продажба“, „Мораториум на туризамот“ и „Почитувај го местото каде што живеам“.

За организаторите на демонстрациите, сегашниот економски модел е штетен и за жителите и за животната средина. Бараат надлежните да го ограничат бројот на туристи.

„Ние не сме против туризмот. Само бараме да го сменат сегашниот модел кој овозможува неограничен раст на туризмот“, рече еден од демонстрантите.

Насобраните бараат да се запре изградбата на два нови хотели на Тенерифе, најголемиот и најразвиениот од седумте острови на архипелагот, а жителите да имаат право на глас при донесувањето одлуки за развој на туризмот.

Демонстрации на поддршка беа одржани и во Мадрид и Барселона.

Сместени на брегот на Северна Африка, Канарските Острови привлекуваат туристи со нивните вулкански пејзажи и сончеви плажи. Архипелагот со 2,2 милиони жители лани примил 16 милиони туристи.

Една четвртина од населението работи во туризмот, што носи 36 отсто од бруто домашниот производ (БДП). /МИА

притисни ентер