Полицијата по грешка собрала човек од ресторан и го сместиле во строг затвор

Марк Л., 54-годишен навивач на Ливерпул во Формула 1, бил уапсен во Холандија, откако е заменет со сицилијанскиот шеф на мафијата, Матео Месина Денар (59), познат како Дијаболик.

Според Би -Би -Си, во средата во Хаг, полицијата го однела во станица со врзани очи, мислејќи дека фатила опасен италијански криминалец. Марк Л., кој бил на трка на Формула 1 на 5 септември, сега е ослободен, соопштило холандското јавно обвинителство.

Човекот и неговиот син јаделе во ресторан кога вооружена полиција упаднала носејќи европска потерница издадена од италијанските власти.

- Беше како лош филм, вистински кошмар. Замислете во еден момент да јадете, а во следниот да седите во холандски затвор со максимална заштита - рече неговиот адвокат Леон ван Клеф.

Портпаролката на јавното обвинителство изјавила дека Марк Л. докажал дека е англиски државјанин, а не лице барано од италијанските власти. Наредбата за негово итно ослободување била издадена истата вечер.

Денаро се бара за бомбашкиот напад во 1993 година, во кој загинаа десет луѓе, а 93 биле повредени. Неславниот италијански мафијаш еднаш се пофалил дека може да ги наполни гробиштата со своите жртви.

Тој во јавноста е познат и како Дијаболик - го доби прекарот по недостижниот крадец од стриповите - и многумина го сметаат за наследник на двајца кумови од мафијата, кои моментално се во затвор. Денаро е во бегство од 1993 година.

Регистрирани се 436 новозаразени со Ковид-19 , починале 7 лица во изминативе 24 часа

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.732 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 203, Битола – 24, Куманово и Кавадарци – по 22, Велес и Штип – по 21, Прилеп – 19, Кочани – 16, Тетово – 12, Пробиштип – 9, Охрид – 8, Неготино и Свети Николе – по 6, Кичево, Крива Паланка и Делчево - по 5, Струмица и Берово - по 4, Гевгелија, Кратово и Дојран – по 3, Гостивар , Радовиш, Ресен, Виница, Валандово и Демир Хисар - по 2, Струга, Крушево и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 321 оздравени пациент од: Скопје – 145, Куманово – 32, Штип и Прилеп – по 20, Велес – 17, Кочани – 14, Кавадарци – 12, Битола – 9, Крива Паланка – 8, Струмица – 6, Кичево и Гевгелија – по 5, Тетово и Кратово – по 4, Пробиштип – 3, Свети Николе, Гостивар, Ресен, Виница, Крушево, Дебар и Богданци – по 2, Радовиш, Валандово и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 3 починати лица од Скопје (66г,69г и 86г) и по едно починато лице од Кавадарци (79г), Охрид (76г), Демир Хисар (17г) и Штип (73г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени 4 починати лица со датум на смрт од 01.09.2021 година до 22.10.2021 година. Регистрирани се 2 починати лица од Гостивари по едно починато лице од Кочани и Кичево на возраст од 55 до 86 години, од кои 2 се починати во болнички услови а 2 во домашни услови.

Направени се 2.732 тестови преку: ИЈЗ-258, ЦЈЗ Скопје-77, ЦЈЗ Битола-50, ЦЈЗ Прилеп-29,

ЦЈЗ Тетово–52, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-19, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–160, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Авицена-132, Биотек-129, Систина-59, лабораторија Лаор-71, Синлаб-8, Ремедика-16, Плодност–36, Генеа-9, Никоб лаб-258, ВФВ Медикал-21, Ели Медика-31, Ројал Медика –15, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.192.

Досега во земјата се направени вкупно 1.375.566 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 201.292, бројот на оздравени пациенти е 187.695, на починати е 7.098, а бројот на активни случаи изнесува 6.499.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 88111, Активни 3258

Куманово 12217, Активни 445

Тетово 10992, Активни 127

Прилеп 9427, Активни 256

Гостивар 8000, Активни 23

Битола 7402, Активни 231

Велес 6760, Активни 332

Кавадарци 6249, Активни 220

Охрид 6150, Активни 199

Штип 6122, Активни 207

Струмица 5905, Активни 134

Кичево 4089, Активни 69

Струга 3839, Активни 43

Кочани 3546, Активни 177

Гевгелија 2546, Активни 82

Неготино 2377, Активни 45

Свети Николе 2003, Активни 82

Крива Паланка 1621, Активни 137

Радовиш 1590, Активни 46

Ресен 1585, Активни 43

Дебар 1453, Активни 3

Берово 1237, Активни 25

Делчево 1158, Активни 38

Виница 1086, Активни 35

Пробиштип 1007, Активни 60

Валандово 852, Активни 24

Кратово 642, Активни 31

Богданци 584, Активни 25

Крушево 547, Активни 14

Демир Хисар 483, Активни 34

Македонски Брод 477, Активни 2

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 357, Активни 41

Пехчево 320, Активни 4

Дојран 148, Активни 6

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Заев: Да се обединиме и заедно да сработиме за подобар живот во секое семејство

Народе мој, видовте како работи Влада која не ги дели луѓето. После 20 години, прашањата од Охридскиот договор се целосно спроведени. 

Нема веќе изговори. Доста беше „повеќе за оваа страна, помалку за другата страна". Се гради секаде, силно, од двете страни на Вардар. А над Вардар градиме мостови, ваши, наши, на сите, заеднички. Нема повеќе злоупотреба на етничките односи заради дневна партиска политика, напиша премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук профил.

– Сега ни останува само едно: заеднички да работиме за децата да ни останат овде, да живеат овде и да работат и просперираат тука, во својата земја. Тоа значи да се обединиме и заедно да сработиме за повеќе работни места, за почиста животна средина, за квалитетни услуги за секој човек, за повеќе пари во секое семејство. За подобар живот, порача премиерот Заев.

Фото: Се враќаат „Fiat Ulysse“ и „Scudo“

Италијанскиот произведувач ја претстави новата генерација од совите комби возила.

„Fiat“ ги објави првиот фотографии и детали за новите модели кои ги носат веќе користените ознаки во гамата на овој бренд- „Ulysse“ и „Scudo“.

„Ulysse“ е „MPV“ (повеќенаменско возило), додека „Scudo“ е лесно комерцијално возило а двата модели во суштина се модифицирани верзии од коми возилата од средна големина од групацијата „Stellantis“ (Opel, Peugeot, Citroen...), со маска и амблем од „Fiat“.

Италијанскиот произведувач вели дека покрај верзиите со мотори на внатрешно согорување, во понудата ќе има и модели на електричен погон.

Новиот „Fiat Ulysse“, кој е патничка верзија, ќе биде достапен во различни конфигурации со шест до девет седишта, задоволувајќи ги потребите на големите семејства но и на деловните корисници.

Од друга страна, „Fiat Professional“ че го понуди моделот „Scudo“ во каросерија „Van“, „Combi“ и „Cab“.

Верзиите со мотор на внатрешно согорување ќе бидат понудени само со дизел мотори со мануелен или осум-степен автоматсни менувач. Погонот ќе биде на предните тркала.

Се очекува дека целосно електричните верзии ќе користат електромотор кој произведува 136 КС и батерии од 50 kWh или 75 kWh.

Инаку, „Stellantis“ претходно најави комби возила со технологија на водородни ќелии кои во иднина би можел да ги користи и „Fiat“.

Имињата „Ulysse“ и „Scudo“ „Fiat“ ги има користено во перид од 1994 до 2002 и од 1996 до 2016 а тие модели се реализирани во соработка со „PSA“ групацијата. Како и нивните претходници, новите „Fiat Ulysse“ и „Scudo“ ќе се произведуваат во фабрика во Франција, заедно со нивните сестринси модели.

„Scudo“ ќе биде достапен за нарачување во поголем број од земјите до крајот на 2021 или почетокот на 2022 година а „Ulysse“ ќе следи малку подоцна цо првиот квартал од 2022. Цените се уште не се соопштени.

притисни ентер