Полицијата ќе ги разгледува снимките од карневалот, па ќе утврдува евентуално прекршување

Ниту еден од василичарите кои беа дел од вчерашниот карневал во Вевчани не е задржан во полициска станица.

Од полицијата велат дека работат на расчистување на случајот и ги аналзираат снимките, по што ќе следуваат соодветни поднесоци.Повторуваат дека интервенцијата на единиците за брзо распоредување се случила бидејќи не се почитувале на мерките за заштита од ширењето на корона вирусот, а имало и групирање на повеќе од четри луѓе.

Вевчанскиот градоначалник Сашо Јанкоски во изјава за Канал 5 вели дека и покрај апелите оваа година карневалот да не се одржи, дел од василичарите решиле да го одбележат денот и да излезат на улиците. Се се одвивало со нормален тек се додека во центарот на градот не се собрала поголема група на луѓе како публика, кога било уапсено едно лице.

Станува збор за претседателот на ВМРО -ДПМНЕ Вевчани Ѓорги Влајникоски, кој на Фејсбук напиша дека бил приведен без причина.

“Тука се створи една поголема група на луѓе, каде сите носеа маски, но немаше дистанца. Полицијата апелираше да се оддалечат луѓето и да се држи дистанца за да во еден момент не знамшто се случи настана инцидент и беше приведено едно лице, не како што известија медиуит едаек повеќе лица се приведени и после 10 минути истот беше ослободено по наша интервенција. После тоа карневалот продефилира и сите си заминаа,” вели Сашо Јанкоски – Градоначалник на о. Вевчани.

Јанкоски вели дека општината немала моќ оваа година карневалот и традиционалните концерти да ги организира според протоколите за заштита од вирусот.

“Во овој период Вевчани помина низ многу тешка состојба имавме и доста млади животи кои ја изгубија борбата со корона вирусот и не би сакал и после две недели на моја совест да носам нови заболени и не дај Боже смрт,” вели Сашо Јанкоски – Градоначалник на о. Вевчани

Интервенцијата на полицијата и растурањето на карневалот предизвика бројни реакциии во јавноста и обвинувања дека власта има двојни аршини...

Од организацијата на Вевчанскиот карневал се оградија и двете василичарски друштва, Горна и Долна маала.

Пратеник од БиХ слушал турбо фолк за време на онлајн седница: Намали ја армониката (ВИДЕО)

Поради пандемијата, седниците на Претставничкиот дом на Парламентот на Босна и Херцеговина се одржуваат преку Интернет. За време на денешната сесија се случила невообичаена ситуација.

Имено, за време на гласањето за Предлог законот за „Швајцарец“, пратеникот Ифран Дуриќ гласно слушал музиката во позадина, односно песна од Халид Бешлиќ „Кога срцето бие од мерак”.

„Го молам Дуриќ да ја исклучи хармониката“, му рекол претседателот Мирсад Заимовиќ, што ги насмеало другите пратеници.

Инаку, ова не е прв пат политичарите во БиХ да не се однесуваат соодветно за време на онлајн сесиите. Така минатата година, пратеникот на СДА, Суад Какњо, заспа за време на седница.

Салма Хајек во бикини на 55 години доби половина милион лајкови за еден час (ФОТО)

Актерката Салма Хајек објави на Инстаграм две фотографии на кои позира во бикини, и покажа толку совршено тело што е тешко да се поверува дека е длабоко во педесеттите години.

На првата фотографија актерката позира во плитко миејќи си го лицето, а на втората медитира на песок.

„Треба да го зачуваме мирот“, напишала таа во описот.

Фотографиите добија скоро половина милион лајкови за помалку од еден час, а фановите ја опсипаа со комплименти.

„Божица“, „Убава како и секогаш“, „Ти си толку секси“, „Убавица“, беа некои од коментарите.

Инаку, Салма ќе наполни 55 години во септември оваа година.

Бербер бесплатно средил бездомник, никој не го препознава (ВИДЕО)

Барбер од Франција бесплатно ишишал и избричил бездомник, а неговиот нов изглед воодушеви многу корисници на социјалните мрежи.

Видеото објавено на TikTok од францускиот славен фризер Давид Кодат покажува маж пред и по неговото средување.

Снимката доби илјадници лајкови, а многумина коментираа дека човекот изгледа непрепознатливо.„Косата и брадата менуваат сè“, е еден од коментарите.„Ова толку многу го подмлади“, напишал друг.

Давид Кодат е познат француски фризер ,кој е сопственик на салон во Стразбур.

притисни ентер