Полицајката случајно го убила младиот Афроамериканец, протести низ САД (Вознемирувачко видео)

Насилните протести за новото полициско убиство на Афроамериканец во САД траат веќе три ноќи по ред, и покрај оставката на началникот на полицијата и полицајката што пукаше во 20-годишниот Даунт Рајт.

Даунт Рајт бил застрелан во неделата откако се спротивстави на апсењето и се обиде да им избега на полицајците со неговиот автомобил.

И според полицискиот извештај и снимките што ги објавија, се чини дека ова убиство било - несреќен случај. Имено, полицајката, според полицијата на Центарот Бруклин, по грешка наместо пиштол извадила електричен шокер од појасот.

Полицијата покажала снимка од камерата на телото на полицајката Ким Потер, во која се гледа тепачка помеѓу Рајт и неа и нејзините двајца колеги. Рајт, се бранел од полицајците кои се обидувале да му стават лисици, се вратил кон автомобилот, а на снимката се гледа како полицајката вади пиштол и вика „шокер“.

"Шокер! Шокер! Шокер!" вика полицајката со пиштол вперен кон Рајт, кој седи на седиштето во автомобилот. Потоа се слуша истрел. Застреланиот Рајт сè уште ја затвора вратата на автомобилот и дава гас, а Потер во шок вика: „Ср**е, го застрелав!“

„Мое верување е дека полицајката имала намера да го употреби својот шокер, но наместо тоа го застрелала со еден куршум“, рече шефот на полицијата Тим Ганон, кој потоа поднел оставка.

Ми се чини, од она што го видов и од реакцијата на полицаецот и стресот што следел, дека пиштолот случајно испукал, што резултирало во трагичната смрт на господинот Рајт “, додаде шефот на полицијата Тим Ганон:„ Ништо не можам да кажам за да ја намалам болката“.

"Ова е навистина трагичен настан, но мора да почекаме за резултатите од истрагата. Во меѓувреме, би сакал уште еднаш да бидам јасен: апсолутно нема оправдување за насилството. Мирните протести се разбирливи. Бидејќи ја чекаме целосната истрага, знаеме што да сториме за да одиме напред.: вратете ја довербата и осигурете ја одговорноста за никој да не биде над законот “, рече американскиот претседател Џо Бајден, повикувајќи на прекин на насилните протести поради убиството од страна на полицијата.

Иако точниот модел на пиштолот и шокерот што го носела полицајката Потер не е познат, сликите на вообичаени видови оружје што ги носеле американските полицајци - пиштолот „Глок 17“ и шокерот „Тасер Х265“ - покажуваат разлика меѓу нив.

Протестите започнаа уште во неделата кога стотици гневни граѓани се собраа пред зградата на полицискиот оддел во Бруклин во неделата вечерта. Полициските службеници во заштитна опрема испукале гумени куршуми, шок-гранати и солзавец.

Протестите продолжија ноќите и во понеделник и вторник, кога полицијата уапсила повеќе од 60 лица откако демонстрантите фрлиле шишиња и други предмети кон полициската станица. Протест е организиран и во Портланд, Орегон, каде радикалните левичари од движењето Антифа предизвикуваат немири, палеле и ја напаѓале полицијата од минатото лето. И овој пат се обиделе да ја запалат полициската станица.

Мајката на Рајт, Кејти Рајт, им изјави на новинарите дека добила повик од нејзиниот син во неделата попладне, велејќи дека полицијата го запрела затоа што имал освежувач за воздухот обесен на ретровизорот, што е нелегално во Минесота. Можела да ја слушне полицијата како му кажува на нејзиниот син да излезе од возилото, рече таа.

„Слушнав расправија и полицаец кој рече: Даунте, не бегај“, рече низ солзи.

Гувернерот на Минесота, Тим Валц, во изјавата рече дека ги следи протестите во Бруклин центар, предградие на Минеаполис, „додека нашата држава жали за уште еден црн живот што го однесе полицијата“.

Обвинителството допрва треба да одлучи дали ќе покрене обвинение против полицајката која наводно го убила Рајт во несреќен случај. Обвинителот Пит Орпут за Си-Ен-Ен се надева дека ќе може денеска да ја донесе одлуката.

Влада: Идентитетот и јазикот не може да бидат предмет на преговори

 Владата смета дека одвојувањето на Албанија и Македонија не е во ничиј интерес и дека непринципиелноста од страна на ЕУ може да има последици за целиот регион. 

Двете земји треба да одат заедно низ целиот процес на интеграција на Западен Балкан и да се помагаат, изјави денеска владиниот портпарол Душко Арсовски.

Тој истакна дека друга алтернатива освен европската иднина за Македонија и за Западен Балкан не постои и оти аспирација на нашата земја е да стане членка во ЕУ. Но, како што рече, македонскиот јазик и македонскиот идентитет наметнати како прашања од Бугарија воопшто не смеат да бидат тема на разговорите и ангажманот на Брисел. Македонија, нагласи Арсовски, единствено така ќе продолжи да разговара за нејзината европска иднина.

-Премиерот Заев на средбите во Брисел беше јасен. Идентитетот и јазикот не смеат во ниту еден случај да бидат предмет на преговори. Државата ги спроведе сите реформи, нивната имплементација е трната преку процесот за европските стандарди дома, исполнети се сите критериуми на ЕУ за отворање на процесот на преговори за членство. Македонија како никој досега заслужува да биде членка на ЕУ, рече Арсовски одговарајќи на новинарско прашање на редовната прес-конференција.

Според него, доказ за тоа е и што Македонија има покажано европско однесување и вредности и дома и во регионот, но и во односите со самата Унија.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со реформите кои обезбедуваат модерен образовен систем

ВМРО-ДПМНЕ стои зад повиците за бојкот на наставата и лажните вести за дигитализацијата во образованието.

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со реформите кои обезбедуваат модерен и ефикасен образовен систем па затоа по секоја цена шири лажни вести, опструира и злоупотребува ученици и родители за партиски цели.

Јавноста се увери дека партијата предводена од Христијан Мицкоски, стои зад повиците за бојкот, лажните вести за дигитализацијата во образованието и измислиците за некакви провизии и тендери.

Апелираме до учениците и нивните родители, да не дозволат да бидат манипулирани и злоупотребени за партиски цели на партијата од Белата палата, бидејќи бојкот на наставата е на штета на учениците.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ 11 години го урнисуваше образованието и со експериментите како Кембриџ програмата и екстерното тестирање остави ученици, кои со своето знаење заостануваат зад врсниците во европските држави.

ВМРО-ДПМНЕ се спротивставува на секој напредок, на сé што е во интерес на граѓаните и на државата. Токму поради таквото деструктивно однесување оваа партија шест пати губи на избори и уште долго ќе остане во опозиција.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Суд во Тексас одби барање за стечај на НРА

Федерален суд во Далас, сојузна држава Тексас, синоќа одби барање за стечај поднесено од Националната асоцијација за оружје (НРА) со намера за нејзина реструктуризација.

Од судот изјавија дека барањето за стечај било поднесено поради тоа што НРА сака да добие „нефер предимство во судски процес", алудирајќи на тужбата поднесена против НРА од властите на Њујорк.

НРА е главен застапник на лобито во САД за правото на слободно носење и употреба на рачно оружје како пиштоли и пушки, пропишано во Вториот амандман.

Властите на државата Њујорк лани поднесоа тужба против раководството на НРА за злоупотреби, незаконско трошење на десетици милијарди долари во лична корист и други сомнителни постапки.

Покрај тоа, асоцијацијата настрада од пандемијата откако раководството го откажа годишниот саем на оружје и мораше да отпушти од работа неколку десетици вработени. Како резултат на ова НРА објави дека заминува во стечај со намера за реструктуризација на организацијата и пренесување на седиштето од Њујорк во Тексас.

Отказот на тексашкиот суд да разгледа стечај на НРА овозможува судот во Њујорк да продолжи со процесот против асоцијацијата. Државниот обвинител, Летисија Џејмс, бара обвинетите менаџери на НРА да се изјаснат за виновни за злоупотреби и побара распуштање на организацијата.

притисни ентер