Погребана 40-годишната родилка која синоќа почина на ГАК, а ден претходно и нејзиното бебе

На гробиштата во Шуто Оризари  денеска беа погребани посмртните останки на 40-годишната родилка која синоќа почина на Гинеколошко-акушерската клиника ,, Мајка Тереза“, а ден претходно и нејзиното бебе по пораѓањето со царски рез.

Обилното крварање било причина за смртта на 40 годишната родилка на Клиниката за гинекологија и акушерство. Од клиниката објаснуваат дека жената дошла во 36 недела од бременоста или во осмиот месец. Првиот преглед покажал можни проблеми со бебето по што и рекле да излезе да се напие течност и повторно да се врати на преглед ЦТГ. Од гинекологија објаснуваат дека на жената и рекле да седи надвор поради корона вирусот и кога ја побарале таа не била пред болницата за да се врати по еден час со обилно крварење.

Докторите објаснуваат дека жената пријавила дека имала четири деца и неколку абортуси кои може да биле и причина за одредени компликации во бременоста, а според кажувањата на докторите и оваа бременост не била контролирана

Сопругот на починатата родилка Седат Јашар вели дека сопругата по првиот преглед му пренела дека и рекле да одат дома, па да се вратат назад. Тој за канал 5 раскажува дека само што стигнале до Шуто Оризари таа почнала да крвари и веднаш се вратиле назад, каде била примена во болница.. на Јашар му соопштиле дека бебето е мртво, а жената имала компликации од крварењето. Итно ја извадиле матката, но поради големото крварење таа починала ден по раѓањето кој бил извршен со царски рез.

Јашар вели дека најголем проблем во Шуто Оризари е што нема матичен гинеколог, неговата сопруга била прв пат во петиот месец во бременоста на приватен гинеколог,а матичниот е во општина Чаир и признава дека поради ова не одела на редовни контроли. Во оваа општина повторно се јавува стариот проблем една година нема гинеколог во амбулантата.

Од Клиниката за гинекологија и акушерство објаснија дека ќе има комисија која ќе ГО разгледа целиот случај со жената. Обдукција не телото ќе нема, зошто на инсистирање и барање на семејството телото на починатата било земено.

Згодната Никол покажа со што го завела Бред Пит

Освен убавото лице, полните усни, заради што неверојатно потсетува на Ирина Шајн, таа има и совршена фигура.

Откако во јавноста како бомба одекна веста за нејзината врска со Бред Пит, атрактивната Германка со полски корени Никол Потуралски стана вистинска сензација. Нема веќе кој не знае за нејзиното име, а згодната бринета тоа знае да го искористи.

Се до неодамна таа беше обичен модел со адреса на живеење во Берлин, а денес името Никол Потуралски и тоа како е познато. Заради врската со холивудскиот шармер, и се отворија многу врати во модната индустрија.

Но, не е само новата љубов заслужна за тоа. Потуралски дефинитивно има предиспозиции да стане нов супермодел.

Освен убавото лице, полните усни, заради што неверојатно потсетува на Ирина Шајн, таа има и совршена фигура.

Тоа сега и го покажа на јавноста преку својот јавен Инстаграм профил на кој ја следат неверојатни 230 илјади луѓе.

Додека во тоалетот од хотелската соба позираше пред последното снимање, многумина останаа без здив гледајќи го нејзиното совршено обликувано тело. Совршените пропорции дојдоа до израз,а на многумина им стана јасно со што таа успеала да го заведе хиливускиот актер.

Никол се фотоградираше во бикини со леопард принт и напиша дека не може да оди на плажа, но затоа себе ќе си дозволи ден во спа центар.

Видео: Студенти во Англија преку прозор бегаат од обезбедување

Студенти во Англија се снимени како скокаат низ прозорци за да побегнат од обезбедувањекое им ја попречило забавата во време на корона.

Снимките споделени на социјалните мрежи покажуваат како студентите се спуштаат од голема височина додека пријателите се обидуваат да ги фатат.

Гласноговорникот на Универзитетот во Салдорд рекол дека се свесни за проблемот и дека преземаат мерки.

-Студентите ги потсетувавме и продолжуваме да ги потсетуваме на правилата и однесувањето кое од нив се очекува, рекол тој.

Гебрејесус: Наредните месеци ќе бидат посебно тешки

Наредните месеци ќе бидат посебно тешки кога станува збор за пандемијата со корнавирусот, изјави генералниот директор на СЗО Тедрос Гебрејесус.

Гебрејесус на состанокот во Женева рекол дека ова е критичен момент кога станува збор за пандемијата, особено на северната хемисфера. Тој истакнал дека неколкуте наредни месеци ќе бидат многу тешки и дека некој земји се на опасен пат, пренесе „ТАС“.

Голем број земји бележат раст на бројот на заразени, што доведува до преоптоварување на здравствениот систем, истакна генералниот директор на СЗО.

Тој ги повика лидерите на државите да преземат итни чекори со цел спречување на понатамошно влошување, како и сеопфатна анализа на епидемиолошката ситуација и итно прилагодување на мерките во оние места кои бележат голем раст на бројот на новозаразени.

Освен тоа, властите мораат јасно да ја информираат јавноста за реалната епидемиолошка ситуација и да им помогнат на граѓаните и економијата, додава Гебрејесус.

Тој забележал дека има недостаток на кислород во многу болници низ светот.

Некои од најсиромашните држави на светот имаат само 5 до 20 отсто од потребниот кислород за лекување на пациенти, истакна генералниот директор на СЗО.

притисни ентер