Поделени мислењата за потегот на Заев сам да побара гласање доверба на Владата

Откако вчера 62 пратеници му изгласаа доверба на премиерот Заев, денеска повторно иста мака во законодавниот дом – тешко до кворум за гласање. 

Седницата почна со доцнење во полупразна собраниска сала. Пратениците само расправаат по точките кои се на дневен ред, а собранискиот спикер Џафери го презакажува гласањето за повеќето предлог-закони за на 9 март.

Сепак, во фокусот на народните избраници денеска остана вчерашното гласање доверба на Владата на барање на премиерот Заев. За пратениците од власта тоа е доказ за стабилно мнозинство, а отсуството на пратениците, според нив, се должи на ковид пандемијата.

Опозициските пратеници, пак, обвинија дека Заев бега од дебата, а Владата покажала дека нема доверба во своето мнозинство, па на сила ги донела пратениците да гласаат. Од ВМРО-ДПМНЕ ќе бараат начин со 61 потпис и пред истекот на 90 дена повторно да отворат прашање за доверба на Влада.

Премиерот Заев денеска од Штип порача дека со довербата за неговата Влада, расте и неговата одговорност да се одблокира Парламентот.

Поради нефукнционалноста на законодавниот дом изминатиов период, четири седници во Собранието се почнати, но не се завршени, а над 100 закони чекаат на ред за гласање.

Белата куќа: Џил Бајден добро го поднесе медицинскиот зафат

Белата куќа објави дека првата дама Џил Бајден „добро ја поднела медицинската постапка“, за која не се објавени детални информации.

Претседателот Џо Бајден (78) бил денеска наутро со својата 69-годишна сопруга во посета на медицинска установа во Вашингтон.

И двајцата се вратиле во Белата куќа во текот на утрото.

„Првата дама добро ја издржа медицинската постапка и се врати во Белата куќа за да ја продолжи својата нормална програма“, рече нејзината директорка за комуникации, Елизабет Александар.

Белата куќа објави доцна синоќа дека Џил Бајден има закажано термин „за вообичаена медицинска постапка“.

Причините за одење на лекар и деталите не се соопштени.

Џил и Џо Бајден се во брак од 1977 година, а првата дама, која има докторат по науки во образованието, предава на универзитет близу Вашингтон.

Курц: Секој трет Австриец може неделава да ја добие првата доза на вакцината

Секој трет Австриец кој сака да се вакцинира против коронавирус треба да ја прими првата доза до крајот на неделава, изјави канцеларот Себастијан Курц.

„Ги преминуваме последните метри до победата над пандемијата“, рече денеска Курц во Виена, додавајќи дека некои провинции наскоро ќе завршат со вакцинирање на лицата над 65 години.

Досега 1,6 милиони жители ја примиле првата доза на вакцината, според владините податоци.Околу 5 милиони луѓе од вкупно 7,5 милиони постари од 16 години изразиле желба да бидат вакцинирани.

Стапката на инциденца за седум дена, бројот на новоинфицирани на 100.000 жители на Австрија во текот на неделата е околу 210.

Курц рече дека сегашната состојба со новите инфекции е стабилна. Треба да се преземат чекори за отворање на земјата најдоцна до мај, рече тој, додавајќи дека ќе се отворат рестораните и ќе се овозможат спортски и културни настани.

Виена и Долна Австрија се во карантин од 1 април, веројатно до 2 мај, поради притисокот врз болниците. Бургенланд, на границата со Унгарија, планира да ги отвори продавниците и услугите следната недела. Во другите шест провинции, продавниците се отворени од 8 февруари.

Рашковски заминува од Владата, Заев ја прифатил оставката

По притисокот од јавноста поранешниот генерален секретар, Драги Рашковски заминува од Владата.

Заев ја прифатил неговата оставка од функцијата секретар во кабинетот на премиерот...

По еден месец од избивањето на скандалот со спорниот софтвер за сообраќајни прекршоци, Драги Рашковски си замина од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите на Владата. Во писмото поднесено на 12-ти април, адресирано до премиерот Зоран Заев, кој експресно ја прифати оставката, Рашковски наведува дека причините за повлекувањето се поврзани со зачувување на неговото достоинство и интегритет. Фотографијата од писмената оставка тој утринава ја објави на Фејсбук, над која напиша дека бил мета на лажни вести и ги повика институциите да ја проверат вистината.

Повеќе детали од Михаела Димовска..

притисни ентер