Почетокот на второто полугодие одложен за 1 февруари

Владината одлука распустот да се продолжи за две недели, а децата да се вратат во училишните клупи на 1. февруари е логична и правилна, смета професорот Никола Пановски. 

Според него, со тоа нема да се направи дополнителен притисок врз здравствениот систем, а ќе и се даде простор на омикрон варијантата да го потисне сè уште присутниот поопасен делта сој. Дополнително, училиштата кои и онака имаа проблем со греењето ќе можат да заштедат.

-Ширењето на болеста уште повеќе ќе ги оптеретеше примарното и секундарното здравство, а учениците можат да ја пренесат болеста и дома. Ќе имаше поголем број на случаи кои сега не ни требаат. Без проблем децата можат да тргнат во училиште кога бројките ќе започнат да паѓаат за да имаме едно контролирано ширење на болеста. Делта сојот сè уште постои, а се очекува за две до три недели омикрон да го потисне поопасни сој. Ова е дополнителна причина зошто сметам дека оваа одлука/интервенција е оправдана.-проф. Д-р Никола Пановски – Микробиолог.

Освен тоа дека деновите од распустот учениците нема да ги одработуваат на крајот од учебната година која завршува на 10 јуни, останува нејасно дали и второто пологодие ќе продолжи со физичко присуство и согласно сегашните протоколи..

Дел од родителите најавуваат дека ќе ги донесат децата на училиште без маски, но ако тоа биде случај директорите велат дека ќе мора да повикааат инспектори.

-Како институција ќе одговориме соодветно, па ќе пријавиме до надлежните. Ќе се обратиме до Државниот просветен испекторат, а ќе го известиме и Министерството. Ние како училиште мора да ги почитуваме пропишаните мерки и протоколи кои ги носат повисоки институции од нас, како Министерствата за образование и здравство и Комисијата за заштита од заразни болести. Верувам ќе има разум, колку и родителите да ги аргументираа своите ставови во однос на маските, ние мора да постапуваме по оние одлуки кои се наведени.-Марјан Јовановски - ОУ „Ѓорѓија Пулевски“.

Во меѓувреме, епидемиолошката крива е во вертикална права линија, па за само една недела регистрирани се рекордни над 11.000 заразени, од кои околу 5.000 се помлади, од 20 до 40 години. Во болниците има околу 430 хоспитализирани граѓани. Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје омикрон е потврден кај 60% , а регистрирани се и над илјада реинфекции..

Седум држави на АПЕК со барање до Русија неодложно да ги прекине воените дејствија во Украина

Претставниците на САД, Австралија, Канада, Чиле, Јапонија, Јужна Кореја и Нов Зеланд во заедничко соопштение истакнаа дека се длабоко загрижени поради хуманитарната криза во Украина.

Претставниците на седум земји, вклучително и оние кои во знак на протест поради рускиот напад врз Украина го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-тихоокеанската економска соработка (АПЕК), ја повикаа Русија веднаш да ги прекине воените дејствија.

Претставниците на САД, Австралија, Канада, Чиле, Јапонија, Јужна Кореја и Нов Зеланд во заедничко соопштение истакнаа дека се длабоко загрижени поради хуманитарната криза во Украина.

„Потврдувајќи ја важноста на меѓународниот поредок заснован врз правила, кој поддржува отворен, динамичен, отпорен и мирен азиско-тихоокеански регион, силно апелираме на Русија веднаш да прекине со употребата на сила и целосно и безусловно да ги повлече сите свои воени сили од Украина", се наведува во соопштението лиферувано од седумте држави.

Претставниците на некои земји го напуштија состанокот кога рускиот министер за економија Максим Решетников зборуваше на отворањето на дводневниот состанок во АПЕК во кој членува 21 држава. Делегациите на пет држави се вратија на состанокот по завршувањето на говорот на Решетников.

ВМРО-ДПМНЕ: Додека владее тешка криза за граѓаните, службеници на Владата се луксузираат

Додека владее тешка криза за граѓаните, службеници на Владата се луксузираат под прикритие како новинари.

Вработени во службата за општи и заеднички работи при Владата, како новинари, на државен трошок престојувале во Софија, Бугарија три дена од 24 до 26 јануари. Кај ги прикривале како новинари, па и скапо го плаќале нивниот престој. За шест лица вработени во Владата, според написите на медиумите биле обезбедени шест хотелски соби со полн пансион, за три дена, иако посетата била дводневна, плус дополнителен превоз со возила од Владата.

Ете ова е луксузот на Власта во време на криза. Додека ги убедуваат просветните работници дека нема доволно пари за законското покачување кое им следи, додека нема исплатени субвенции во образованието, додека нема ефективни мерки за зауздување на инфлацијата, оваа власт продолжува со трошењето народни пари за хотелски услуги, патувања и слично.

Да потсетиме дека стотици милиони евра од буџетот се наменети за непродуктивни трошења, луксузи и задоволства на власта. Во време на криза потрошија 2,5 милиони евра за службени возила, а дополнителни 2 милиони евра само на мебел, кафиња и режни цвеќиња.

Народот го плаќа скапо луксузот на власта. Ова мора да престане. Оваа власт е извор на скандали и кризи и мора да си замине.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

На 26 мај во МОБ оперската претстава „Турандот“ од Џакомо Пучини

Операта „Турандот“ од Џакомо Пучини ќе биде изведена на 26 мај 2022 година со почеток 20.00 часот.

Спектакуларната продукција на епската кинеска бајка на еден од најславните и најбарани оперски режисери на денешницата, Џанкарло дел Монако ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет, во рамките на 50. jубилејно издание на фестивалот „Мајски оперски вечери“.

Диригент е гостинот од Италија, Даниеле Аџиман, познат на меѓународно ниво, диригирал со повеќе од 90 различни оркестри во Кореја, Јапонија, Аргентина, Јужна Африка, Франција, Германија, Австрија, Романија, Грузија, Русија и многу други. Режијата, сценографијата и костимографијата се на Џанкарло дел Монако, додека под кореографијата се потпишува Саша Евтимова, концерт мајстор: Јане Бакевски, хор мајстор: Јасмина Ѓорѓеска.

Во насловната улога ќе настапи Ханиинг Цо-Петанај од Тајван. Таа е првиот кинески сопран, добитник на националната стипендија за соло пејачи од „Театро ала Скала“ и таму има солистички ангажман како првата кинеска Принцеза -Турандот во истоимената опера на фестивалот „Пучини“ во Торе дел Лаго. Добитничка е на многубројни престижни награди. Во улогата на Калаф ќе настапи гостинот од Бугарија, Иван Момиров. Критичарите го признаваат неговиот талент заради длабокото проникнување во улогите што ги толкува, полниот тон и јасната дикција. Во досегашната кариера остварил над 30 главни ролји и соработувал со светски реномирани диригенти. Во улогата на Лиу ќе настапи нашиот сопран Злата Тошевска, во улогата на Тимур, првенецот Игор Дурловски. Во улогите на Пинг, Панг, Понг: Драган Ампов, Јане Дунимаглоски, Дејан Стоев. Мандарин: Диме Петров, Алтоум: Мирослав Антовски. Хорот, оркестарот и балетскиот ансмбл на Националната опера и балет.

„Турандот“ е опера во три чина од Џакомо Пучини. Напишана е по либретото на Џузепе Адами и Ренато Симони, а базирана на адаптацијата на Фридрих Шилер на драмата „Турандот“ од Карло Гоци. Пучини умира недовршувајќи ја операта, која што подоцна е завршена од Франко Алфано. Одликувајќи се со „невообичаен“ музички материјал, во кој предничи иновативната употреба на хорот и оркестарот, стилот на Пучини во ова оперско дело е особено препознатлив во широките, експресивни мелодии. „Турандот“ изобилува со моменти на восхитувачка мелодиска убавина, која особено доаѓа до израз во незаборавната тенорска арија, една од најубавите во оперската литература, „Никој не спие“(Nessun dorma).

притисни ентер