По три и пол години , обвинет призна дека ја убил новинарката од Малта

Еден од тројцата обвинети за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галисија, која истражувала корупција во оваа островска држава, денеска се изјасни за виновен.

Каруана Галисија е убиена на 16 октомври 2017 година, кога нејзиниот автомобил беше кренат во воздух.

Винс Мускат на првото рочиште се изјаснил за невин, но по собирањето докази ја сменил изјавата. Тој бил во притвор од декември 2017 година, кога тој и уште двајца мажи беа обвинети за планирање и извршување на атентатот. Другите двајца продолжуваат да се изјаснуваат за невини.

Убиството на новинарката со автомобил-бомба привлече внимание на проблемот со корупцијата во најмалата земја членка на Европската унија.

Четврто лице, мултимилионерот и бизнисмен Јорген Фенех, поврзан со највисоките кругови на власта, е осомничено дека го нарачало убиството и е обвинето за вмешаност во злосторството. Тој упорно ги негира сите обвиненија против него.

Самопрогласениот медијатор во тој заговор, Мелвин Теума се изјаснил за виновен во 2019 година во замена за прошка.

Мускат побарал слична спогодба, но минатиот месец била одбиена. Судски извори велат дека му била понудена намалена казна.

Мускат не е во роднинска врска со Џозеф Мускат, поранешниот премиер за чиј мандат беше убиена Каруана Галиција и кој поднесе оставка во декември 2019 година, со цел, според неговите зборови, „да преземе политичка одговорност“.

Но, милијардерот Фенех бил близок пријател со Кит Шембри, поранешен шеф на канцеларијата на премиерот Мускат.

Шембри негира каква било кривична одговорност и тврди дека не знаел за убиството или за сторителите.

Во Нигерија стигнале речиси 4 милиони вакцини преку програмата на СЗО

Нигерија денеска примила скоро 4 милиони дози вакцини од АстраЗенека против ковид-19, објави Министерството за здравство на таа земја на социјалните мрежи.

Контингентот од 3,92 милиони дози вакцини е прва испорака за најнаселената африканска земја, според Би-Би-Си.

Нигерија сега е трета западноафриканска земја што примила вакцина против коронавирус, по соседните Гана и Брегот на Слоновата Коска, и сите се доставени преку програмата COVAX на СЗО.

COVACS е глобална иницијатива која им помага на сиромашните и помалите земји да добијат пристап до вакцините.

Националната агенција за развој на примарната здравствена заштита (НПХЦДА) вчера објавила дека прво ќе се вакцинираат здравствените работници кои се на првата линија на борбата против пандемијата, пренесува Би-Би-Си.

Менкиноски: Ова што се случува со Бугарија е очекувано и наследено од 1941 година

Последните пораки од официјална Софија се со цел да се откажеме од Македонците во Бугарија кои имаат добиено повеќе пресуди од судот во Стразбур, а поради кои официјална Софија е притисната од меѓународните организации.

Ова го вели во интервју за Канал 5 адвокатот и застапник на здруженијата на Македонците во Бугарија, Тони Менкиновски... Тој смета дека официјална Софија врши притисок врз Македонија и Македонците во Бугарија.

Менкиноски смета дека Бугарија покажува јасна агресија кон Македонија и затоа може да се соочи со исфрлање од Советот на Европа, најстарата европска институција.

Менкиноски прашува дали со договорите со Бугарија и Грција се поништени правата на Македонците во овие држави?

Смета дека македонската Влада проблемот со Бугарија треба да го крене на меѓународно ниво.

Со пресудите од Стразбур, Бугарија е задолжена до јуни да го признае македонското малцинство, потсетува Менкиноски.

За жал, Бугарија преку административни забелешки и притисоци кон Македонците не ги извршува пресудите. Од друга страна Македонија не може да се откаже од права на бугарските државјани, вели Тони Менкиноски во интервју за Канал 5.

Со него разговараше Јован Ѓорговски.

Турција ги отвори рестораните, докторите загрижени

Денеска се отворија рестораните во Турција, а многу ученици се вратија во училиштата откако владата олабавила некои мерки против коронавирусот и покрај зголемувањето на инфекциите, што го загрижи водечкото здружение на лекари во земјата.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган го укинал полицискиот час за време на викендите во градовите со низок и среден ризик и го ограничил затворањето во недела во областите со поголем ризик, што тој го нарекол „контролирана нормализација“.

Сопствениците на кафулиња и ресторани, кои главно биле ограничени само за испорака во текот на минатата година, долго време барале да се отворат објектите бидејќи приходите на секторот се намалиле за 65 проценти. Тие исто така бараат ослободување од данокот.

"Служевме 4.000 до 5.000 луѓе неделно. Сега со услугата за достава имаме само 500 муштерии", вели сопственикот на ресторанот Пидебан во Истанбул, Јусуф Каптаноглу, пред да се објави олеснувањето на мерките.

„Јас немам користа од каква било поддршка, вклучувајќи го и заемот“, рече Каптаноглу.

Делумното враќање во училиштата се спроведува низ цела Турција.

Попуштањата се случиле откако во понеделникот биле потврдени нови 9891 случаи, најмногу од 11 јануари, покажуваат официјалните податоци. На крајот на јануари, имало околу 6.000 случаи на ден.

„Бројот на инфекции со новите соеви на коронавирус расте. Не гледаме услови за враќање во старото„ нормално “, порача на Твитер Здружението на турските лекари, повикувајќи на повеќе тестови и вакцинација.

„Политичките и економските интереси не смеат да имаат предност пред човечкиот живот и науката“, додаваат тие.

Турција, која има околу 83 милиони жители, дистрибуира 8,96 милиони вакцини во кампањата за вакцинација што започнала кон средината на јануари. Повеќе од седум милиони луѓе ја примиле првата доза, а 1,89 милиони втората доза.

притисни ентер