По масакрот на делфини, што го шокира светот, се огласи и премиерот: Ќе мора нешто да смениме

Масовното убиство на вкупно 1.428 бели делфини на Фарските Острови предизвика гнев кај меѓународната заедница и го натера премиерот Барур -Штајг Нилсен да ја преиспита официјалната позиција за лов на делфини, што е „традиција“ за жителите.

Во четвртокот, владата на Фарските Острови соопшти дека „ќе започне преглед на прописите за фаќање бели делфини на Атлантикот“.

- Ловот на бели делфини не беше дел од фарската традиција во иста мера како китоловците - истакна Владата на Фарските Острови.

Говорел и премиерот на Фарските Острови.

- Го сфаќаме овој проблем многу сериозно. Иако овој лов се смета за одржлив, ние внимателно ќе го ревидираме ловот на делфини и нивната улога во нашето општество - рече премиерот Нилсен.

Фарските Острови имаат 53.000 жители, а повеќе од 83 проценти од нив се уште го поддржуваат убивањето китови, исто така и на делфини. Според анкетата објавена во понеделникот од телевизијата Kringvarp Føroya, 53 проценти од жителите на островот се противат на убивањето бели делфини.

Алавур Серјаберг и Ханс Ј. Хермансен, сегашни и поранешни претседатели на Здружението на китоловци на Фарските Острови, основано во 1992 година, велат дека „сега се борат на друг фронт“, наведувајќи го фактот дека толку многу жители се противат на убиството на бели делфини.

„Мораме да го оценуваме убиството секој пат, вклучително и кога тоа можеби не оди според планот“, истакнуваат и двајцата.

Иако ниту Сјорберг ниту Хермансен не биле вмешани во убиствата, поранешните и сегашните претседатели на здружението за ловци на китови поминале години обидувајќи се да го објаснат и одбранат традиционалното ловење на китови на островите, познато и како „мелење“, и да обезбедат китовите да бидат убиени „ефикасно, но со почит“. “.

Ловот одржан во неделата шокираше многумина. Во еден ден беа убиени 1.428 делфини и китови, што е шест пати повеќе од вообичаениот број убиства во текот на целата година.

Некои локални жители го критикувале масакрот, затоа што имало премалку луѓе за да се справат со делфините, и велат дека им требало премногу време. Исто така, тие не користеле харпун за да ги убијат китовите, бидејќи се покажало дека е „премногу голем во однос на помалите бели делфини“, тврдат ловците. Наместо тоа, тие ги заклале со ножеви.

Ејштајн Захаријасен бил еден од ловците. Тој рече дека „пленот“ се проценувал на 600 делфини и тврди дека таков масакр не би се случил доколку ловците знаеле дека има повеќе од 1.400 животни.

- Не мислам дека затоа ќе престанеме да убиваме бели делфини. Но, исто така мислам дека ова убиство ќе влезе во историјата како најголемо - рече Захаријасен.

Дури и ако ги потцениле бројките, останува нејасно зошто ловците одлучиле да убијат толку голема група. Некои жители на Фарските Острови тврдат дека ловечките водачи погрешно го процениле бројот на животни во заливот, најверојатно поради неискуството.

Жителите убивале китови и делфини уште од времето на Викинзите, а овој чин бил регулиран и во најстариот преживеан закон на Фарските Острови датиран од 1298 година. Сите убиства на китовите се официјално евидентирани од 1584 година, а од 2000 година, во просек годишно на островите се убиваат околу 660 китови и 211 бели делфини.

Ловот е адаптиран во последниве години, вклучувајќи специјално оружје дизајнирано да го направи убивањето на китови, односно бели делфини, што е можно похумано. Исто така, е воведен закон кој бара секој што ќе ги убие споменатите животни да има завршено курс и лиценца за дејноста.

И покрај овој закон, суштината на ловот останува иста: кога забележува група пилот китови, флота чамци ги вози во еден од 28 законски одобрени заливи. Потоа започнува ловот, и секој островјанец што сака, може да помогне да ги заглави китовите на брегот.

За да убие китови, тој користи специјална алатка во форма на харпун која го сече 'рбетниот мозок и веднаш го убива животното. По убиството, месото се дели помеѓу ловците и локалната заедница.

Кој ќе седне во испразнетите пратенички столчиња по првиот круг од локалните избори?

Персоналните промени во пратеничкиот состав, сепак нема да влијаат на рамнотежата на силите.

Откако четворица досегашни пратеници од Собранието ќе заминат на градоначалничка позиција, во вториот круг на локалните избори уште тројца пратеници ќе ја бараат поддршката од граѓаните во обид да ја заменат пратеничката, со градоначланичка функција. Досега, избран беше пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов, кој ќе биде градоначлник на Струмица, а на негово место доаѓа Љубица Спасова. На местото на тројцата пратеници од ВМРО ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, Дарко Костовски и Иван Јорданов, доаѓаат Тони Јаревски, Зоран Коцевски и Драган Ковачки.Во вториот круг за градоначалничка функција се борат уште тројца актуелни пратеници Кирил Пецаков од ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, Биљал Касами од Беса во Тетово и Коле Чаракчиев од СДСМ во Радовиш. Од ДИК велат дека:

-По утврдување на резултатите од гласањето во општината и Градот Скопје, на избраните кандидати за членови на Советот односно избраниот градоначалник ќе им биде издадено уверение за изборот веднаш по конечноста на изборите.- Државна изборна комисија.

Персоналните промени во пратеничкиот состав, сепак нема да влијаат на рамнотежата на силите.. Коалицијата СДСМ-БЕСА има 46 пратеници, од кои сега 4 ца се на БЕСА, а доколку Касами стане градоначлник на неговот место ќе влезе слендиот на листата, кој е од редовите на СДСМ.

Во оваа коалиција, по двајца пратеници имаат НСДП и ЛДП, и по еден од ДОМ, Демократски сојуз, ВМРО-НП, Партија на пензионери, Српска странка во Македонија и Партија за движење на Турците, Демократска партија на Турците, како и Зекри Рамчиловиќ како независен. Иако ЛДП и ДОМ настапија сами на изборите, засега сите партии јавно декларираа дека остануваат во мнозинството од вкупно 62 пратеници, кое го правата уште ДУИ со 15 пратенци и Мендух Тачи од ДПА.

Од друга страна, опозицијата има 58 пратеници. Од нив 44 се на коалицијата превдодена од ВМРО ДПМНЕ. Како дел од неа, двајцата пратеници има Социјалистичката партија, а по еден пратеник имаат ГРОМ и Демократската партија на Србите. Алијанса и Алтернатива имаат 12 пратеници, од кои 8 се на Села, а 4 на Гаши, а во опозицискиот блок се уште и двајцата пратеници на Левица.

По локалните избори, Заев најави окрупнување на мнозинството, а Мицкоски ново парламенатрно мнозинство, но никој засега не ги отрки адутите..

Ковачевски: Eлектрична енергија за домаќинствата има, цената останува иста

Изјава на генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски.

„АД ЕСМ има стабилно производство на електрична енергија за домаќинствата и цената на струјата за домаќинствата нема да се менува.

АД ЕСМ го засили ископот на јаглен во РЕК Битола и РЕК Осломеј заради стабилно производство на електрична енергија за домаќинставата, и го оптимизира производството во хидроелектраните, гасната и ветерната електрана.

Компанијата во целост ги испорачува потребните количините електрична енергија кон универзалнот снабдувач за домаќинствата ЕВН Хоум.

По одредени написи во дел од медиумите-уште еднаш потенцираме дека набавката на јаглен, која ја спроведуваме по препорака на Владата, а во соработка со стопанската комора, заради високите цени на берзите во регионот и во Европа, е исклучиво за потребите на отворениот пазар, односно стопанството и институциите, со цел тие да се снабдат со електрична енергија по цени пониски од моменталните цени на берзите.

Во текот на наредните денови ќе склучиме договор за набавка на јаглен за РЕК Осломеј за негова континуирана работа од декември до април 2022 година.

За РЕК Битола повторно е распишан повик со цел да се добие поголема количина на јаглен, со поволна цена која ќе има економска оправданост.

Истовремено, се прават координации со ТЕЦ Неготино за стартување на оваа термоелектрана, и доколку се обезбеди мазут истата ќе се стави во функција.

Потенцираме, електрична енергија за домаќинствата има, цената останува иста.”

АД ЕСМ

Франција ги замрзнува цените на гасот до крајот на идната година

Франција ги замрзна цените на гасот за домаќинства до крајот на следната година, изјави францускиот премиер Жан Катекс, појаснувајќи дека ваквата одлука е донесена по наглото зголемување на цените на енергенсите.

Дополнително, домаќинствата со ниски примања во Франција ќе добијат „премија за инфлација” од 100 евра.

„Веруваме дека ова зголемување на цената ќе биде привремено, но не можеме да дозволиме да го попречи економското закрепнување” по пандемијата на коронавирусот“, нагласува Катекс. Тој истакна дека експертите веќе ја предупредиле француската влада дека „цените ќе се намалат побавно отколку што се очекувало.

притисни ентер