По 19 години владата на Авганистан постигна договор со Талибанците

Авганистанската влада и претставниците на Талибанците постигнаа прелиминарен договор за мировни разговори, нивниот прв писмен договор по 19 години војна, а договорот е поздравен од САД како можност да се стави крај на насилството.

Договорот го отвора патот за понатамошни разговори, но се смета за чекор напред бидејќи ќе им овозможи на преговарачите да преминат кон поконкретни прашања, како што е воспоставување на примирје, иако талибанските напади врз авганистанските владини сили продолжуваат.

„Постапката, вклучително и преамбулата на преговорите, е завршена и преговорите сега ќе започнат според планот“, изјави за Ројтерс Надер Надери, член на преговарачкиот тим на авганистанската влада.

Портпаролот на талибанците го потврди договорот на Твитер.

„Заедничкиот работен комитет беше одговорен за подготовка на нацрт теми за мировни разговори“, рекоа двете страни во заедничкото соопштение.

Договорот, иако насилствата во Авганистан не престануваат, е постигнат по повеќемесечни разговори во Доха со поддршка од САД.

Прекинот на огнот останува најитно барање на меѓународната заедница и на Кабул, иако Талибанците одбија за време на првата фаза од преговорите.

„Договорот е чекор кон започнување преговори за големи прашања, вклучително и сеопфатен прекин на огнот, што е клучно барање на авганистанскиот народ“, напиша портпаролот на Ашраф Гани, Седик Седики, на Твитер, повикувајќи се на проценката на авганистанскиот лидер.

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, им честиташе на двете страни на „упорноста и подготвеноста да се најде заеднички јазик“ и додаде дека САД „ќе работат со сите страни за сериозно намалување на насилството и постигнување примирје“.

Специјалниот претставник на САД за авганистанско помирување Залмај Калилзад на Твитер објави дека двете страни се согласиле на „договор на три страници со кој се утврдуваат правила и процедури за нивните преговори за политички план и сеопфатен прекин на огнот“.

„Овој договор покажува дека преговарачките страни можат да се договорат за тешки прашања“, напишал Калилзад.

Владите ширум светот на донаторската конференција минатата недела ветија помош од 12 милијарди долари за Авганистан до 2024 година, но предупредија дека тоа ќе го условат со зачувување на демократското законодавство, особено со заштитата на правата на жените.

Пратеник од БиХ слушал турбо фолк за време на онлајн седница: Намали ја армониката (ВИДЕО)

Поради пандемијата, седниците на Претставничкиот дом на Парламентот на Босна и Херцеговина се одржуваат преку Интернет. За време на денешната сесија се случила невообичаена ситуација.

Имено, за време на гласањето за Предлог законот за „Швајцарец“, пратеникот Ифран Дуриќ гласно слушал музиката во позадина, односно песна од Халид Бешлиќ „Кога срцето бие од мерак”.

„Го молам Дуриќ да ја исклучи хармониката“, му рекол претседателот Мирсад Заимовиќ, што ги насмеало другите пратеници.

Инаку, ова не е прв пат политичарите во БиХ да не се однесуваат соодветно за време на онлајн сесиите. Така минатата година, пратеникот на СДА, Суад Какњо, заспа за време на седница.

Салма Хајек во бикини на 55 години доби половина милион лајкови за еден час (ФОТО)

Актерката Салма Хајек објави на Инстаграм две фотографии на кои позира во бикини, и покажа толку совршено тело што е тешко да се поверува дека е длабоко во педесеттите години.

На првата фотографија актерката позира во плитко миејќи си го лицето, а на втората медитира на песок.

„Треба да го зачуваме мирот“, напишала таа во описот.

Фотографиите добија скоро половина милион лајкови за помалку од еден час, а фановите ја опсипаа со комплименти.

„Божица“, „Убава како и секогаш“, „Ти си толку секси“, „Убавица“, беа некои од коментарите.

Инаку, Салма ќе наполни 55 години во септември оваа година.

Бербер бесплатно средил бездомник, никој не го препознава (ВИДЕО)

Барбер од Франција бесплатно ишишал и избричил бездомник, а неговиот нов изглед воодушеви многу корисници на социјалните мрежи.

Видеото објавено на TikTok од францускиот славен фризер Давид Кодат покажува маж пред и по неговото средување.

Снимката доби илјадници лајкови, а многумина коментираа дека човекот изгледа непрепознатливо.„Косата и брадата менуваат сè“, е еден од коментарите.„Ова толку многу го подмлади“, напишал друг.

Давид Кодат е познат француски фризер ,кој е сопственик на салон во Стразбур.

притисни ентер