По 12 часа преговори во Охрид постигнат договор меѓу Србија и Косово, но без потписи

Текстот на Анексот интергрално утрово го објави Европската комисија.

12 часа беа на маса со европско посредништво, го усогласија текстот за анекс на договорот за нормализација на односите, но на крај политичките лидери Вучиќ и Курти не ставија потпис за документот официјално да стапи на сила- вака завршија маратонските преговори меѓу Белград и Приштина во Охрид. Според оценката на шефот на европската дипломатија Борел, по тешки преговори има напредок, а двете страни се обврзани да ги исполнат обврските од анексот.

-Можам да соопштам дека Косово и Србија се согласија за имплементација на анексот на договорот за нормализација на односите меѓу нив. -Жозеп Борел – висок претставник на ЕУ за надворешна политика .

Текстот на Анексот интергрално утрово го објави Европската комисија. Како важни елементи се издвојуваат точките кои предвидуваат Србите на Косово ќе треба да добијат „соодветно ниво на самоуправа“, што е некаков вид на Заедница на српски општини, но детали за моделот нема. Иако не потпишани, двата документи ќе станат формални услови за патот на Србија кон ЕУ, преку вклучување во поглавјето 35, а ќе бидат услов и за напредокот на Косово. Доколку пак, доследно го спроведат, ќе добијат финансиска помош која ќе се обезбеди со донаторска конферецнија за 5 месеци..

Претпладнево на прес-конференција српскиот претседател Вучиќ рече дека иако не ги потпишува, ќе работи на спорведување на договореното до нивните црвени линии- нема признавање на независност на Косово, ниту одобрување за нивно членство во Обединетите нации.

-Подготвен е да потпише (Курти) затоа што оттаму формално би произлегла правна обврска за Република Србија да се согласи за независност на Косово. Сакам луѓето во Србија да знаат дека за ова и тоа како водиме сметка, и кога ме слушаат мене дека повторувам некои работи како папагал, да знаат дека не го правам тоа бидејќи сум глуп или не знам што правам, туку бидејќи добро знам што правам. - Александар Вучиќ – претседател на Србија.

Зошто договорот за анексот не заврши со потпис, за косовскиот премиер Курти виновник е само Вучиќ. Како обврските од анексот да станат задолжителни, рече дека сега е работа на ЕУ.

-Постигнавме јавен договор за анексот што ќе го води спроведувањето на основниот договор. Другата страна, како и на последната средба во Брисел на 27 февруари, бега од потпишување. Останува на ЕУ да најде механизам статусот на овој договор да го направи правно обврзувачки.- Албин Курти – премиер на Косово.

Иако не е јасно како ќе се формализираат постигнатиот Договор и Анексот, Белград и Приштина веќе добиваат честитки од многу европски метрополи, а постигнатото уште синоќа го поздрави и САД преку специјалниот претставник Ескобар кој беше во Охрид.. Честитки добија и од нивниот домаќин, премиерот Ковачевски..

-Сакам да им честитам на претседателот Вучиќ и премиерот Курти за храброста и визионерството, и да им посакам напредок и успех. -Димитар Ковачевски – претседател на Влада.

Постигнатото во Охрид го поздрави и албанскиот премиер Рама, кој на твитер напиша: „Да се надеваме дека ѓаволот не е во деталите и дека договорениот, но непотпишан договор, не е уште една балканска измама!

Со Анексот и двете земји се обрзани на спроведување на Договорот од февруари во Брисел, кој има 11 точки, од кои клучни се третата и четвртата кои де факто предвидуваат независност на Косово, преку признавање на сите нејзини државни атрибути, како и можноста за зачленување во сите меѓународни организации.

Убила 19-годишна трудница и ѝ го украла бебето од матката-осудена е на 50 години затвор (ВИДЕО)

Клариса Фигуероа (51) е осудена на половина век затвор откако убила бремена тинејџерка во Чикаго намамувајќи ја во нејзината куќа за да ѝ го украде бебето од утробата, кое потоа го претставила како свое.

Тоа е, накратко, епилогот од страшното злосторство што го потресе овој дел на САД, а се случи во 2019 година, објави Еј-Би-Си Њуз.

Марлин Очоа-Лопез (19), мајка на двегодишно момче, која била во поодмината бременост, била намамена од Клариса во нејзиниот дом со ветување дека ќе ѝ даде бесплатна облека за бебето. Страшното злосторство го извршила со помош на нејзината ќерка Дезире, која во јануари ја признала вмешаноста во убиството кога била осудена на 30 години затвор. Мајката и ќерката ја задавиле трудница со електричен кабел. Клариса, која е медицински работник, сакала да го претстави бебето како свое, а откако го извлекла од стомакот на мајката повикала брза помош. Поради повредите, бебето два месеци било на интензивна нега во болница, но и покрај сите напори на лекарите, починало.

За време на судењето, се тврдело дека Клариса Фигуероа го изгубила своето бебе пред злосторството, а потоа им кажала на членовите на семејството дека повторно е бремена. Во октомври 2018 година, таа ѝ кажала на својата ќерка дека ѝ треба помош да убие трудница и да го украде бебето од нејзината утроба.

Ракел Уриостеки, мајката на убиената трудница, по изрекувањето на пресудата видно се потресе:

- Губењето на ќерка ми е нешто што никогаш нема да го прежалам.

Откако украденото бебе било сместено во болница, Клариса Фигуероа и нејзиниот партнер Пјотр Бобак тврделе дека бебето е нивно, па дури започнале и хуманитарна кампања за собирање помош за негово лекување. Пјотр подоцна на судењето признал дека помогнал да се отстранат трагите по убиството на бремената тинејџерка.

Страшното злосторство било неоткриено неколку недели, иако Џовани Лопез, сопругот на убиената, уредно ја пријавил за исчезната, но немал помош од надлежните да ја пронајдат. Полицијата реагирала дури по анонимна пријава во која било наведено дека е видена како исчезнатата влегува во куќата на Клариса Фигуероа. На 07.05.2019 година полицијата извршила претрес. Автомобилот на жртвата бил пронајден во близина на куќата на убиецот, а набрзо била наредена и ДНК анализа на бебето. Откако дошле резултатите од ДНК, полицијата ги уапсила мајката убиец, нејзината ќерка и нејзиното момче. Телото на жртвата било пронајдено закопано во дворот.

- Казната што ја доби никогаш нема да биде доволна и мојот син никогаш повеќе нема да ја прегрне мајка си. Изгубив дел од семејството и тоа секогаш ќе ме следи – низ солзи изјавил сопругот Џовани Лопез.


Нуркачи снимија како изгледа силен земјотрес под вода: Сега имам уште еден страв (ВИДЕО)

Страшно искуство е да се почувствува силен земјотрес, а група нуркачи го доживеале под вода додека јачината била 7,2 степени според Рихтеровата скала.

Видеото се рашири на социјалните мрежи, а корисниците пишуваат дека откако го погледнале, се наежиле и откриле нов страв.

На видеото се гледаат неколку нуркачи како пливаат меѓу коралниот гребен и уживаат во живописната глетка. Но, сè се менува кога ќе започне земјотресот. Прашина и нечистотија од морското дно се креваат и изгледаат како морничава магла.

So this is what an earthquake looks like underwater
byu/Literally_black1984 ininterestingasfuck

Се гледаат и нуркачи како се држат до коралите додека водата се движи побрзо и побрзо. „Да, мора да е кошмар“, „Изгледа страшно“, „Морничаво“, се само дел од коментарите.

Ужас во Англија: 80- годишен човек е запален во двор, соседите слушнале крици (ВИДЕО)

Две лица се уапсени откако полицијата пронашла изгорено тело на маж во задната градина на домот на едно „многу повлечено“ семејство, како што ги опишале соседите во Бредфорд.

Соседите во тивка уличка во Бредфорд пријавиле дека слушнале врисоци пред да видат како чад се издига зад куќата. Според извештаите, жртвата била 80-годишен маж кој живеел во куќата со помлада жена и нејзиниот син, објави Сан.

Многумина во соседството биле убедени дека човекот починал, затоа што не го виделе од пандемијата на коронавирус.

„Од градината доаѓаше чад, но не можевме да влеземе бидејќи портата беше затворена. Се обидовме насилно да ја отвориме портата и можевме да видиме крв и осакатено тело. Не можев да верувам, беше како нешто од хорор филм“, рекол соседот Мухамед.

„Семејството буквално никогаш не излегуваше надвор, тие се многу повлечени. Ова се случи целосно од ведро небо и сите се многу шокирани од тоа“, рече друг сосед кој сакал да остане анонимен.

Полицијата денеска соопшти дека го идентификувала телото на возрасен маж, но дека се уште се обидуваат официјално да го идентификуваат мажот и да им влезат во трага на неговите најблиски.

„Според информациите достапни во овој момент, ова го третираме како истрага за убиство. Мојот тим работи на утврдување на околностите кои довеле до смртта на човекот. Имаме две лица во притвор и не бараме никој друг во врска со овој инцидент, што се случи во тивка станбена улица, разбирам дека овој инцидент предизвика загриженост во пошироката заедница и има многу шпекулации за тоа што се случило и кој бил инволвиран.“

На местото на настанот се испратени пожарникарски екипи, полиција и брза помош, а соседите велат дека досега не виделе толку големо присуство на итните служби.

Противпожарната и спасувачка служба во Западен Јоркшир соопштија дека екипите го изгаснале пожарот на имотот.

„Ова беше многу шокантен инцидент за многу тивка и мирна заедница“, рече локалниот лабуристички советник Сајмон Канингам.

притисни ентер