Платите на вработените во Општина Тетово ќе се зголемат за 2800 денари

Градоначалникот на Тетово Биљал Касами денеска информираше дека ќе се зголемат платите на вработените во општината за 2800 денари.

Во моментот со постојан работен однос се 340 луѓе, а дополнителен товар на општинскиот буџет ќе биде околу еден милион и 200 илјади денари.

Општина Тетово во интерес на унапредување на работничките права поголема мотивација за работа на вработените особено сега во услови на економска криза и постојан раст на трошоците за живот потпиша измени на колективниот договор во кој се врши лиенарно зголемување на платите од 2800 денари. Усогласувањето се врши за сите вработени во општината освен за оние за кои веќе имаше зголемување по основ на зголемување на минималната плата. Им излегуваме во пресрет на вработените и нивните барања за подостоинствен живот во ова кризно време со кое сите се соочуваме. Со мотивирани и вреднувани вработени создаваме еден работен процес кој резултира со ефикасни, подобри и поквалитетни услуги за сите граѓани, изјави Касами на прес-конференција.

Според него, Општината иако има големи долгови ќе може да исплаќа зголемени плати затоа што има повеќе наплата на даноци.

-Сме во фаза на реконструирање на општинската администарција, преку која ќе обезбедиме поквалитетни улсуги за граѓани. Ќе имаме помотивирани граѓани кои ќе бидат поспремни да ги реализираат своите обврските кон градот. Рековме дека општинскиот долг е голем но и истотака и побарувањата по основ на разни даноците во општината не беа реализирани. Затоа веќе сме во фаза во која граѓаните се поефикасни во делот на плаќање на обврските кон општината и преку тоа ќе обезбедиме средства за плаќање на платите на вработените и на зголемување на платите, изјави Касами.

Вработените во Општина Тетово деновиве се приклучија на штрајкот организиран од ССМ барајќи зголемување на платите од 2806 денари.

Русите тврдат дека не планираат да нападнат ниту една членка на НАТО

Русија денеска соопшти дека се надева на „разумно решение“ на спорот околу ограничувањата за транспорт на стоки преку територијата на Литванија до регионот Калининград, руска ексклава на Балтичкото Море.

Русија иѝ соопшти на Европската унија дека моменталната ситуација води кон значителни трошоци не само за Литванија, туку и за Унијата, изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи Александар Грушко, пренесе руската агенција Интерфакс. Тој додаде дека му се чини дека „сигналот е примен“, односно дека Унијата го разбрала предупредувањето.

Слично мислење изрази и рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чижов, кој рече дека се надева на „компромисно решение во блиска иднина“.

Кон средината на јуни, Литванија го забрани железничкиот транспорт на некои стоки, кои се на листата на западни санкции, до областа околу Калининград. Москва ги нарече ограничувањата „незаконски“ и се закани со контрамерки.

Грушко рече дека Русија работи на тоа, „но најважното нешто е прашањето за одржување во живот на Калининград“.

Заменик министерот за надворешни работи дополнително нагласи дека Русија не планира да нападне ниту една членка на НАТО. Само „болни умови можеа да го смислат тоа“, рече тој.

Ковачевски на средба со граѓанскиот сектор: Владата низ дијалог и консултации носи одлуки

Денеска во рамки на консултативните средби за европскиот предлог за евроинтеграции претседателот на Владата Димитар Ковачевски одржа средба со претставници од граѓанскиот сектор, експерти од различни области, професори и политички аналитичари.

На брифингот се дискутираше за европскиот предлог за просперитет на Македонија.

Премиерот Ковачевски упати благодарност за придонесот што го даваат граѓанскиот сектор и експертската јавност во овие клучни моменти за државата.

При тоа премиерот Ковачевски посочи дека Владата партнерски низ дијалог и консултации носи одлуки во интерес на иднината на сите граѓани на Македонија. Премиерот Ковачевски истакна дека Владата нема дилеми за стратешкиот правец на државата и одлуките што ќе се носат ќе бидат на прогресивната страна со јасна заштита на јазикот и идентитетот на државата да одлучиме дали сме на прогресивната страна, се наведува во соопштението од Владата.

Салах потпиша нов договор со Ливерпул и стана најплатен играч во историјата

Мохамед Салах и понатаму останува во Ливерпул.

Откако со месеци преговараше за нов договор со клубот, па дури и беше блиску до заминување од „Енфилд“, 30-годишниот Египќанец денеска потпиша нов договор до 2025 година и на тој начин ги реши сите дилеми околу неговиот престој во Ливерпул.

Дејли Мејл тврди дека Салах добива 400.000 фунти неделно или 20,8 милиони фунти годишно, што го прави најплатениот играч во историјата на клубот. До доаѓањето на Дарвин Нуњез, најплатен беше Вирџил Ван Дијк, кој заработуваше речиси половина, а Нуњез го претекна со неделна плата од 250.000 фунти. Но, сега никој не е ни блиску до Салах.

„Се чувствувам одлично и сакам да освојувам повеќе трофеи со Ливерпул. Ни требаше малку време да се договориме, но сега го решивме тоа и фокусиран сум на иднината. Повторно имаме силен тим, донесовме квалитет играчи и ќе се бориме за титули. Само треба да останеме позитивни“, објави Салах на клупската веб-страница.

Тој во Ливерпул пристигна во летото 2017 година од Рома за 42 милиони фунти. Досега за Ливерпул одиграл 254 натпревари и забележал дури 156 голови и 63 асистенции. Ја освои Лигата на шампионите во 2019 година и шампионската титула во 2020 година.

притисни ентер