План на Париз и Берлин за реформи на ЕУ: Се укинува можноста за вето за време на преговорите?

Париз и Берлин денеска на министрите за европски прашања на земјите членки на ЕУ им презентираа извештај на експерти со конкретни предлози како да се подготви ЕУ за проширување на 30 или повеќе членки...

Постепено пристапување во Европската Унија според заслуги и одлуки кои ќе се носат со квалификувано мнозинство, наместо како досега со консензус. Ова се клучните наоди на француско-германскиот извештај, кој денеска беше презентиран пред земјите членки во Брисел, а чија основна цел да се изградат механизми како Европската Унија да се подготви да прими 30 или повеќе членки до 2030-та година. Идејни творци на извештајот се германските министерки Ана Лирман и Лоренс Бун, кои неодамна беа во посета на Македонија, а извештајот е составен од 12 независни експерти од двете земји.

-Денеска Германско- Француската група од експерти за иднината на Европа го презентираше финалниот извештај. Лоренс Бун, мојата француска колешка и јас имавме 12 експерти на кои им се заблагодаруваме. Извештајот со право ја нагласува потребата од зајакнување на владеењето на правото. Јасно е дека европското проширување и европската реформа одат рака под рака и мораме да започнеме со ова веднаш. , изјави Ана Лирман, министерка за европски прашања на Германија

Во документот на 60 страници, наслове „Едрење на отворено море: реформирање и проширување на ЕУ за 21 век добра вест е дека ќе се намали можноста за вето во текот на пристапните преговори, односно за затворање на секое поглавје на земјата кандидат да се гласа со квалификувано мнозинство. Единствено конечната ратификација на Договорот за пристапување ќе бара едногласност.

„Пред следното проширување, сите преостанати политички одлуки треба да се префрлат од едногласност на гласање со квалификувано мнозинство. Дополнително, освен во Заедничката надворешна и безбедносна политика, ова треба да биде придружено со целосно соодлучување со Европскиот парламент, се вели во извештајот.

Според извештајот, не сите европски држави ќе можат да се приклучат на ЕУ во догледна иднина, па затоа се предлага и модел на четири концентрациски кругови:

Внатрешен круг

Европска Унија

Земји кандидатки

Европска политичка заедница

во кој се нагласува и дека дел од земјите кандидатки би можеле да имаат одредени бенефиции и пристап до единствениот европски пазар. Угледниот „Политико“ ваквиот модел го толкува како Европска Унија во четири брзини. Проценките на медиумот се дека извештајот, на кој треба да се посвети новото раководство на Унијата по европските избори догодина, да биде предмет на дебата со месеци.

Кортни Кокс (60) се сними како излегува од замрзнувачот: „Одлично се чувствувам“

Кортени Кокс, актерката позната по улогата на Моника во серијата Пријатели, минатиот месец го прослави својот 60-ти роденден.

Својата рутина ја објави на Инстаграм за која вели дека одржува одлична фигура, но дури и самата призна дека понекогаш претерува.

„Само што го прославив роденденот... Не ми се допаѓа кој број беше, но немам избор“, почна со овие зборови во видеото снимено во теретана. Кокс рече дека треба да дадете сè од себе, а рутината за вежбање која таа им ја претстави на своите следбеници вклучуваше вежби за раце, влечење, вежби за гради, стомачни мускули и кардио.

Кортни носеше црн спортски градник и хулахопки во иста боја кои ја истакнаа нејзината витка фигура. Иако нејзиниот сет за вежбање е прилично стандарден, кон крајот на видеото работите се сменија. Актерката ја замени својата црна облека за вежбање за бикини и се сними како излегува од замрзнувачот.

„Што, ова ли е криотерапија? се пошегува познатата актерка. Инаку, криотерапијата или студената терапија вклучува употреба на ниски температури во медицинскиот третман и е пофалена за придобивки во намалувањето на воспалението и промовирањето на закрепнувањето. Иако на јавноста не и е познато дали Кокс тоа го прави секој ден, таа претходно објави видео на кое се обидува да влезе во ледена бања.

Кокс претходно изјави за „Glamour“ дека мислела дека ќе го мрази трендот на велнес, но го засакала со текот на годините. „Се чувствувам одлично со часови по влегувањето во замрзнувачот“, објасни таа и додаде: „Колку и да се плашите да влезете, знајте дека потоа ќе се чувствувате многу добро“. Таа истакна дека го сака напливот на допамин што го добива кога влегува во замрзнувачот.

Извор: Индекс.хр

Алиев: Азербејџан би можел да извезува гас преку Украина

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави денеска дека Украина и Европската унија се заинтересирани Азербејџан да ја снабдува Европа со природен гас преку Украина oткако ќе истече постоечкиот договор со Русија на крајот на годината.

„Продолжуваат разговорите со властите во Украина и ЕУ, како и со Русија, и се чини дека сите страни се заинтересирани за продолжување на снабдувањето. Ќе помогнеме ако можеме“, рече Алиев на прес-конференција, пренесе Блумберг.

Тој посочи дека производството на гас во неговата земја ќе се зголеми благодарение на новите и постоечките проекти во Каспиското Море. Во 2022 година, Азербејџан потпиша меморандум за разбирање со Европската комисија со намера да го удвои извозот на гас во Европа на 20 милијарди кубни метри до 2027 година.

„Земјата се движи кон целта. Извозот во Европа ќе се зголеми на близу 13 милијарди кубни метри оваа година од 11,8 милијарди кубни метри во 2023 година и осум милијарди кубни метри во 2021 година. Испораките ќе се испраќаат преку т.н. Јужен гасен коридор што го поврзува Азербејџан со Европа преку Грузија и Турција“, рече Алијев./MИА

Норис стартува прв на Хунгароринг

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, ја освои пол-позицијата за Големата награда на Унгарија, откако постави најбрзо време во квалификациите благодарение на кругот што го извозе за 1:15.227 минути.

Првиот стартен ред го комплетира неговиот тимски колега Оскар Пјастри со заостанување од 0,022 секунди. Трет трката ќе ја започне актуелниот шампион Макс Верстапен, кој беше за 0,046 секунди побавен од возачот на Мекларен.

Исходот од квалификациите го реши несреќата на Јуки Цунода на две минути пред крајот. Возачот на РБ малку пошироко излезе од свиокот 3, помина преку тротоарот, „скокна“ во воздух и нанесе штета на својот автомобил, како и појавата на црвени знамиња.

Трката на Хунгароринг е закажана за в недела во 15 часот./МИА

притисни ентер