Петровска – Битиќи: Со НАТО акцелераторот за одбранбени иновации до повисок технолошки развој

Со НАТО акцелераторот за одбранбени иновации до повисок технолошки развој на Македонија. 

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Министерството имаше работна средба со вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи на која главниот фокус беше ставен на подготовките за воспоставување на национална структура поврзана со НАТО Акцелераторот за одбранбени иновации наречен ДИАНА, со што ќе се овозможи посилен и побрз развој на нови и напредни технологии на полето на одбраната.

ДИАНА всушност претставува акцелератор за воведување на нови и напредни технологии на полињата каде што се детектирани предизвици, а крајната цел е Алијансата и земјите – членки да бидат технолошки напредни и да имаат високо ниво на технолошки развој за да можат да ги пресретнат сите нови безбедносни предизвици.

На работната средба на која беше презентиран Предлог-концептот за формирање на национална структура во оваа област, министерката Петровска посочи дека Алијансата отсекогаш била посветена на развојот на новите и најнапредни технологии и дека Македонија преку оваа значајна иницијатива ќе има можност да организира и развива научно – истражувачка работа од која корист ќе има и државата и сите останати сојузници.

Министерството, кое согласно законските надлежности е и носител на активностите, го изработи предлог-концептот, а и до крајот на годинава ќе назначи свој член во Одборот на директори на акцелераторот за одбранбени иновации ДИАНА.

Напаѓачот на Ружди: Ги читав „Сатански стихови“, тоа е навреда за исламот

Напаѓачот на познатиот писател Салман Ружди рече дека го почитува ајатолахот Хомеини, но не сакал да каже дали нападот бил инспириран од фатвата што поранешниот ирански врховен лидер ја издал против писателот.

Во интервју за американски Њујорк пост, објавено денеска, напаѓачот Хади Матар изјави дека „прочитал неколку страници“ од романот на Ружди „Сатански стихови“ и дека идејата за нападот ја добил откако на Твитер видел дека писателот ќе биде гостин во Њујорк.

Токму поради таа книга Хомеини издаде фатва во 1988 година и ги повика муслиманите да го убијат Ружди. Техеран понуди награда од 3 милиони долари за тоа.

Ружди минатиот петок требаше да одржи предавање во местото Чаутауква во државата Њујорк за уметничката слобода, но 24-годишниот Матар го нападна со нож. Иако состојбата на 75-годишниот писател, роден во Индија и понатаму е критична, тој бил изваден од респираторот и почнал да зборува.

„Го почитувам ајатолахот. Мислам дека тој е одлична личност. Ќе кажам само толку за тоа“, ја цитира „Пост“ изјавата на Матар.

„Не ми се допаѓа толку многу“, рече за Ружди.

„Тој е некој што го нападна исламот, ги нападна неговите верувања и религиозниот систем“, нагласил напаѓачот, додавајќи дека гледал видеа од Ружди на Јутјуб. Тој ги отфрлил тврдењата дека бил во контакт со иранската Револуционерна гарда.

Семејството на Матар дошло во САД од Либан, најпрво се населило во Калифорнија, пред неговите родители да се разведат. Таткото се вратил во Либан, а мајката се преселила во Њу Џерси, пишува Њујорк Тајмс.

Мајката на Матар изјавила дека тој се вратил од патувањето на Блискиот Исток во 2018 година како променет човек и дека станал поповлечен и попосветен на исламот. По нападот на Ружди, мајката се одрекла од својот син и рекла дека не разговарала со него од инцидентот.

„Завршив со него“, изјавила таа за Тајмс.

Го сретнал Бруклин Бекам во скап автомобил и го прашал како го заработил,одговорот е хит(ВИДЕО)

Бруклин Бекам стана предмет на потсмев откако тврдел дека неговата кариера како „готвач“ на социјалните мрежи му го овозможила неговиот луксузен спортски автомобил.

ТикТокерот Даниел Мек неодамна го фатил најстариот син на мултимилионерите Дејвид и Викторија Бекам додека крстарел низ Беверли Хилс со неговиот црвен Мекларен П1. Мек, кој е снимен како ги прашува случајните возачи на скапи возила како ги купиле, истото возбудено го прашал и Бруклин, кој често објавува видеа како готви разни јадења дома.

"Еј човеку! Како заработуваш за живот? Твојот автомобил е одличен!" прашал Мек, кој на врвот на клипот напишал дека автомобилот чини неверојатни 1,2 милиони долари и дека се направени само 375 примероци.

„Хм, јас сум готвач“, одговорил Бруклин. „Ти си готвач! Навистина? Дали си најдобриот готвач на светот? Мек го праша, што го поттикна Бруклин да одговори: „Се обидувам да станам“.

"Само следете ја вашата страст. Што и да ве прави среќни, само продолжете да го правите тоа!" Бруклин им даде совет на оние кои сакаат да влезат во кулинарскиот свет. Како тонот на Мек во видеото да не беше доволно исмејувачки, бројни корисници под неговата објава оставиле саркастични коментари за младиот богаташ.

„Како се заработува за живот? „Моите родители се богати, па јас некако живеам“, „Како се живее? „Јас сум роден“, „Никогаш во животот не работел смена во ресторан“, „Роден во мултимилионерско семејство, а сега е оженет со ќерка на милијардер. Но, тој е готвач!“ се само дел од коментарите на видеото на популарниот тиктокер.

@itsdanielmac Bruh What Even Is A “Chef Name 😅💀@brooklynbeckham #mclarenp1 #p1 ♬ original sound - DANIEL MAC

Бруклин моментално има посериозни проблеми отколку саркастичните коментари од корисниците на социјалните мрежи. Имено, синот на познатиот фудбалер моментално е среде студена војна помеѓу неговата мајка и неговата сопруга Никол Пелц.

"Тие не се поднесуваат и не разговараат. Планирањето на венчавката се одвива во страшна атмосфера. Никола не сакала нејзината идна свекрва да има никаква врска со планирањето на свадбата и таа не сакала да ја вклучам во било што. Комуникацијата беше минимална“, изјави неодамна извор за проблемите меѓу мајката и сопругата на Бруклин.

Мисајловски од Маврово Ростуше: Граѓаните во сабота масовно да го поддржат Мевмед Џафери

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски денеска беше во Маврово Ростуше, се наведува во партиското соопштение.

Денеска ги посетивме Сретково, Врбен и Маврово.

Четири години беа сосема доволни за граѓаните да видат дека актуелната локална власт предводена од актуелниот кандидат на СДСМ немаат квалитет да го подобрат животот во оваа општина.

Во сабота граѓаните на Маврово Ростуше масовно ќе го поддржат концептот на ВМРО - ДПМНЕ за промени и проекти кој веќе со месеци се имплементира во најголемиот дел од општините во Република Македонија.

На 20-ти август Др. Мевмед Џафери убедливо ќе победи, а од наредниот ден ќе почнеме со многу работа да го средуваме Маврово Ростуше, општина која е национална гордост.

притисни ентер