Перуанска министерка си поднела оставка, откако се вакцинирала преку ред

Министерката за надворешни работи на Перу вчера поднела оставка по скандалот во врска со откритието дека владини службеници биле вакцинирани долго време пред граѓаните од ризичните групи.

Оваа јужноамериканска земја е сериозно погодена од пандемијата, а нејзиниот здравствен систем е преоптоварен, а таргетираната програма за вакцинација за здравствените работници се спроведува дури од 8 февруари.

По негодувањето во јавноста за фактот дека службениците биле вакцинирани - и покрај фактот дека нема датум за вакцинирање на населението - најмалку двајца владини службеници поднеле оставки.

Елизабет Астет вчера објави на Твитер дека нејзината оставка е прифатена од претседателот Франциско Сагасти.

Во соопштението се вели дека таа била вакцинирана на 22 јануари, нарекувајќи го тоа „сериозна грешка“.

Сагасти за американскиот телевизиски канал изјави дека е „огорчен и бесен“ во врска со настанот.

Астете е вториот член на владиниот кабинет која поднесе оставка откако тоа го стори министерката за здравство Пилар Мацети. Таа се повлече од функцијата откако весник објавил дека поранешниот претседател Мартин Визарара примил вакцина против коронавирус уште во октомври.

Перу штотуку започна програма за имунизација за здравствените работници, на почетокот на февруари кога доби 300.000 дози од кинеската вакцина Синофарм.

Сè уште нема датум за јавно вакцинирање, но владата соопштила дека има намера да вакцинира 10 милиони луѓе до јули.

Визкара, 57, била вакцинирана неколку недели пред да биде отповикана и отстранета од канцеларијата под обвинение дека е „морално несоодветна“.

Поранешниот претседател минатата недела изјави дека тој и неговата сопруга поднеле барање да учествуваат во испитување за вакцината.

Но, универзитетот Кајетано Хередија во Лима, каде што се спроведува клиничко испитување на вакцината Синофарм, вчера негирал дека Визарара е предмет на испитување.

Универзитетот ги известил перуанските здравствени власти „дека г-дин Мартин Визарара и (неговата сопруга) г-ѓа Марибел Дијаз Кабело не се дел од група од 12.000 доброволци за истражување“.

Визкара изрази „голема зачуденост“ на објавата на Универзитетот Кајетано Хередија и повтори дека добил две дози како волонтер за клиничко испитување на вакцината.

Тој рекол дека нема „административна вина или кривично дело“ и предупредил дека неговите постапки ги користат „непријателите на државата со намера да ја дискредитираат“.

Таа полемика довела до оставка на Мазети минатата недела и покрај тоа што негирала дека знаела дека е вакциниран Визакара, која ја назначил на оваа функција.

Перуанските медиуми шпекулираат дека многу неименувани функционери веќе биле вакцинирани, што ги натера шефот на канцеларијата на Сагасти и 12 други министри да признаат јавно дека не биле вакцинирани.

76-годишниот лидер бил јавно вакциниран во вторникот заедно со медицинскиот персонал.

Перу, земја со 33 милиони жители, забележала повеќе од 1,2 милиони инфекции и близу 43.500 смртни случаи од ковид-19.

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер