Партиите со обвинувања и контра-обвинувања за наводни нарачани анкети

Националната телевизија МТВ била злоупотребена од ВМРО-ДПМНЕ затоа што објавувале анкети со рејтингот на партиите кои се нереални и служат за манипулација на граѓаните, обвинија од СДСМ.

Од владејачката партија објавија документи кои наводно, како што тврдат, содржат план за реализација на цела шема за пласирање на лажни анкети и лажни вести. Планот, според СДСМ, предвидувал креирање на емисија два пати неделно со анализирање на анкети од ИПИС, какви што веќе се емитувале на јавниот сервис, а дефиниран бил и составот на гости во емисијата, да бидат аналитичари и тоа три опозициски и еден од власта.

„ За различни сегменти се ангажирани се различни личности. За лажните анкети и вести освен одговорните од центарот за комуникации задолжен е Владимир Божиновски, меѓу задоклжените е Зоран Ставревски, но и директорот на МТВ Марјан Цветковски. Овој голем скандал опкажува дека лажните анкети се нереални и служат на манипулација, дека се уплашени и потврдува дека нема никаква промена во ДПМНЕ. “-Дарко Каевски – Портпарол на СДСМ

На ова експресно реагираа од ВМРО-ДПМНЕ кои најостро ги демантираат обвинувањата од СДСМ за кои најавија и тужба за клевета и фалсификување документи. Велат дека не постои документ подготвен од Републичкиот изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ за злоупотреба на изборниот процес. Посочуваат документите се целосно измислени и не кореспондираат со реалните.

„ Потписите коишто би требало да стојат зад имињата на фалсификуваниот документот се целосно измислени и не кореспондираат со реалните потписи. Второ, имиња и презимиња на фалсификуваниот документ се или неточни или воопшто не постојат такви лица.Трето, датумот на фалсификуваниот документ е 5 декември 2024 година, осум месеци во иднината. Што значи или се повикуваат на датумот 5 декември 2023 на состанокот на ИК по којшто соопштивме дека Претседателот Христијан Мицкоски ќе го предводи РИШ, или целосно се одлепени од реалноста. “-Наум Стоилковски - ВМРО-ДПМНЕ

По овие обвинувања меѓу СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, се огласи и уредувачкиот колегиум на МТВ и од ИПИС. Јавниот сервис ги отфрла сите неосновани напади за професионалноста и објективното известување, се вели во соопштението. Оттаму апелираат политичките партии да престанат да вршат притисок кон јавниот сервис.

„МТВ во никој случај нема да влезе во дневно-политичка пресметка на партиите во овој предизборен период. Јавниот сервис се соочува со неосновани напади за веродостојноста на тоа што се пласира“, се наведува во реакцијата од Уредувачкиот колегиум на МТВ.

Од ИПИС пак најавуваат тужба по обвинувањата на СДСМ. Од таму додаваат дека соработката со МТВ е по примерот на водечките светски медиуми каде се истражува јавното мислење. Тие посочуваат дека ова е договор помеѓу ИПИС и продукцијата која е одговорна за овие емисии без притоа да биде инволвирана било каква трета страна, односно друг правен субјект, организација или физичко лице.

Во Унгарија отворена најголемата фабрика за зелен водород во регионот

Групацијата МОЛ ја отвори најголемата зелена водородна електрана во Централна и Источна Европа во Сасаломбата, Унгарија, со капацитет од 10 мегавати.

Инвестицијата од 22 милиони евра ќе го направи производството на гориво поодржливо бидејќи фабриката ќе ги намали емисиите на јаглерод диоксид од рафинеријата Дунав за 25.000 тони. Компанија ќе може да произведува 1.600 тони чист, јаглеродно неутрален зелен водород годишно, а со воведувањето на оваа технологија ќе отвори ново поглавје во економијата на водородот.

Производството во новата фабрика ќе почне во втората половина од годинава. И МОЛ првенствено ќе користи зелен водород во сопствената мрежа, при производство на гориво.

Предвидено е изградба на фабрики за зелен водород во Риека и во Братислава.

Новата технологија постепено ќе го замени производствениот процес базиран на природен гас, кој во моментов претставува една шестина од вкупните емисии на јаглерод диоксид на компанијата со седиште во Будимпешта, која е активна во повеќе од 30 земји.

- Групацијата МОЛ достигна уште една пресвртница: сега можеме да произведуваме зелен водород без да испуштаме стакленички гасови. Со оваа технологија, постигнуваме намалување на емисиите што е еквивалентно на отстранување на околу 5.500 возила од патот преку ноќ. Денес нашата нова фабрика за зелен водород ги прави индустриските операции на МОЛ позелени, но утре ќе понуди решенија за целата индустрија и мобилноста на водородот. По Сасаломбата, ќе ја пренесеме технологијата во другите две производствени единици со цел да го направиме процесот на производство на гориво поодржлив во сите рафинерии на Групацијата МОЛ, изјави извршниот директор на компанијата, Јожеф Молнар. /МИА

Гвардиола со пофални зборови за играч на Реал: Ѕвезда од 200 милиони, прави се добро

Фудбалерите на Реал Мадрид и Манчестер Сити приредија вистински спектакл за фудбалските фанови на првиот натпревар (3:3) во четвртфиналето од Лигата на шампионите, па сега сите со нетрпение го чекаат реваншот.

По враќањето во Англија, Пеп Гвардиола, тренерот на „граѓаните“, во разговор за медиумите го издвои фудбалерот на противникот Реал, Родриго, кој беше стрелец на еден од головите.

-За мене тој е најдобар, тој е ѕвезда од 200 милиони, прави се добро..., изјави Гвардиола.

Покрај Родриго, шпанскиот тренер пофали уште еден играч на Реал – Тони Крос.

-О, тој Тони Крос. Ја носи играта на Реал на начин на кој само тој може. Одигра фантастичен натпревар, изјави Гвардиола, а потоа продолжи: „Веќе по една минута натпреварот изгледаше како цела вечност. Беше тешко. Добро се справивме што двапати водевме и не победивме. Имам премногу добро мислење за Реал за да мислам дека ќе дојдеме и ќе одиграме лесен натпревар. Ќе се обидеме се да решиме дома“. /МИА

Видео: Хезболах истрела десетици ракети врз северен Израел

Либански Хезболах објави дека го погодил северниот дел на Израел со десетици ракети Катјуша, гаѓајќи артилериски позиции.

Во соопштението, либанската група рече дека истрелала десетици ракети Катјуша врз артилериските позиции на Израелските одбранбени сили во северен Израел.

На северот на земјата се огласија неколку сирени за предупредување за ракети. На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како неколку пресретнувачи на ракети „Железна купола“ погодуваат очигледен ракетен бараж.

– Во знак на поддршка на палестинскиот народ и отпорот во Газа и во светло на израелската агресија врз различни села во јужен Либан, Исламскиот отпор продолжи со нападите врз ционистичките окупациски локации во близина на границата со Либан – соопшти претходно Хезболах. /МИА

притисни ентер