Папата одржа миса за Цветници во празната црква Св. Петар во Рим, така ќе биде и за Велигден

Папата Франциск денеска служеше миса по повод Цветници во базиликата „Свети Петар” во вонредни околности поради пандемијата на коронавирус, пренесуваат светските агенции.

Само мал број свештеници биле околу него, а пристапот за верниците не бил дозволен.

Во близина на олтарот,имало распеќа  за кои се верува дека се одговорни за ставање крај на епидемијата на чума во Рим во 16 век, и иконата на Блажената Дева Марија - Спасител на римскиот народ, пренесува Dpa.

Распетие од црквата Св. Марсело кај Корцо и иконата на Спасителот на римскиот народ исто така биле изложени и за време на церемонијата на 27 март, кога Папата направил специјални молитви за да се стави крај на пандемијата.

Византиската икона на Спасителот на римскиот народ  била донесена во Рим во 590 година, а во 2018 година била обновена во работилниците на ватиканските музеи.

Според католичката новинска агенција, распетието од римската црква Св. Маркела кај Корцо е единствената верска поставка што преживеа или остана непроменета по пожарот што ја уништи црквата на 23 мај 1519 година.

Три години подоцна, чумата го опустоши Рим, а на барање на римокатолиците, распетието било носено во поворка од Виа дел Корсо до плоштадот Свети Петар. Процесијата продолжила 16 дена, од 4 до 20 август 1522 година. Кога распетието било вратено во црквата Св. Маркела, чумата исчезнала од Рим. Верниците го поврзаа настанот со распнувањето, сметајќи дека е чудесно.

Скоро 500 години подоцна, Рим, како и целиот свет, се соочува со нова пандемија.

Католичката црква Цветници се слави како спомен на свеченото влегување на Исус во Ерусалим во деновите пред Пасха, но и како спомен на неговото страдање.

Светата недела започнува со Цветници - спомен за последните денови од животот на Исус, за неговите маки и смрт.

Светата недела особено се слави на Велики четврток, Велики петок и Добра сабота. Ова е почеток на интензивни подготовки за Велигден, најголемиот христијански празник.

Поради пандемијата, велигденските прослави во Ватикан се намалени и затворени за јавноста. Исто така откажан е и традиционалниот Пат на Крстот во Римскиот Колосеум на Велики Петок.

„Ќе ја славиме Светата недела на навистина необичен начин“, рече Папата во петокот.

притисни ентер