Папата Франциск: Човештвото е на пат кон самоуништување

Во пораката за Денот на планетата Земја, папата Франциск рече дека светот е на работ и дека човештвото мора да го избегне патот на самоуништувањето.

Папата од неговиот избор во 2013 година неколку пати зборуваше за потребата од заштита на животната средина, а денеска објави две видео пораки, едната за Денот на планетата Земја, а другата за самитот за климатски промени, чиј домаќин беше американскиот претседател Џо Бајден.

"Сега е време да се дејствува. Ние сме на работ", рече католичкиот лидер, кој го поддржува заклучокот на научниците дека глобалното затоплување делумно е предизвикано од човекот.

Зборувајќи за комбинацијата на пандемија на коронавирус и последиците од климатските промени, Папата истакна дека треба да се почитува природата затоа што повеќе нема да ни простува.

"Кога ќе започне уништувањето на природата, тешко е да се запре. Но, ние сè уште имаме време и ќе бидеме поотпорни ако работиме заедно, а не сами. Кризата не излезе иста, ќе бидеме или подобри или полоши Тоа е предизвик и ако не излеземе со подобро, ќе одиме по патот на самоуништување “, предупреди Папата.

Тој исто така рече дека сега е време за иновации и креативни решенија, затоа ги повика политичките лидери да дејствуваат смело и праведно. Во пораката за климатскиот самит, тој рече дека луѓето треба да се грижат за природата за таа да се грижи за нас.

Настанот, чиј домаќин е Бајден, кој треба да ги врати Соединетите држави на позицијата светски лидер во борбата против климатските промени откако поранешниот претседател Доналд Трамп го напушти Парискиот договор за клима, беше прогласен за прекрасен од папата. Тој го критикуваше Трамп за напуштањето на тој глобален договор за борба против климатските промени и ја поздрави одлуката на Вашингтон под новата влада на Бајден да се врати на договорот.

Џеј Ло во секси поза, чија е раката на нејзиниот задник? (ФОТО)

Додека има гласини за наводно помирување на поранешната двојка, Џенифер Лопез и Бен Афлек, Лопез реши да ги игнорира сите гласини и да се посвети на работата.

Таа снима во Мајами, а нејзиниот стилист Роб Зангарди објави фотографии од Џеј Ло во предизвикувачка модна комбинација. Носи црвен фустан со длабок шлиц и наметка.

Модната комбинација ја надополнила со големи обетки и неутрална шминка.

„Тој сјај на Џеј Ло“, напишал стилистот покрај фотографијата.

Освен што нејзините обожаватели делат комплименти, тие забележале и нечија рака на нејзиниот задник.

„Ова е најсексипилното нешто што некогаш сум го видела“, „Каде можам да се пријавам за да работам со тебе?“, „Кој е среќникот што ти го држи задникот?“, „Кралица“, се само некои од коментарите.

Имено, човекот на фотографијата е шминкерот Скот Барнс.

Ги имитира топлес позите на Ирина Шајк, па доби повеќе лајкови (ВИДЕО)

Снимката со Ирина Шајк, во кое ги покрива градите со раце, на Инстаграм ја погледнале 1,5 милиони луѓе, но пародијата на австралиската комичарка собрала дури 800 000 прегледи, и тоа за три дена помалку.

Селест Барбер се прославила со ироничните и смешни имитации на совршени, често нереални фотографии од познати личности, а последна на удар беше 35-годишна руска манекенка.

„Буахахааха“, „Ме убиваш секој пат“, „Умирам од смеа“, се само некои од реакциите, кои се прилично чести кога станува збор за нејзините имитации, на кои таа ја изгради својата слава на Инстаграм.

Имено, 7,9 милиони луѓе ја следат на таа социјална мрежа.

Кинески ровер ноќеска ќе се обиде да слета на Марс

Кина треба да се обиде да го спушти својот прв ровер на Марс вечерва околу 1 часот по полноќ. Станува збор за многу ризичен потфат што успешно го постигнале само половина од леталата што стигнале до Црвената планета.

Слетувањето е предвидено за сабота во 1 часот по полноќ, иако засега Кинеската национална вселенска агенција (ЦНСА) сè уште официјално не го потврдила тоа.

Планирана е мисијата наречена Тијанвен-1 (Прашања до рајот) во две фази. Првата фаза, испраќањето на леталото во орбитата на Марс, беше успешно завршена. За време на втората, кинеското вселенско летало би требало да спушти орбитер и ровер на Марс.

Тијанвен-1 се состои од три компоненти: орбитер, летало и роботско возило, а масата на целото вселенско летало е околу 5 тони. Ќе се обиде да слета на копно со роверот на површината, додека орбитерот ќе продолжи да кружи околу Црвената планета.

Роверот со соларен погон е тежок 240 килограми, а по слетувањето три месеци ќе бара биомолекули и други знаци на живот, по што неговата мисија завршува. Орбитерот, пак, треба да кружи околу Марс уште две години.

Роверот наликува на роверите на НАСА 2000 Спирит и Опортјунити, а се напојува со соларни панели.

Кога станува збор за истражување на Црвената планета, досегашната статистика е добро позната - скоро половина од сите претходни обиди не успеале. Првиот обид на Кина да испрати сателит „Јингхуо-1“ на Марс пропаднал бидејќи нејзиниот руски носач престанал да работи и се урна во Тихиот океан.

Доколку Тјанвен-1 безбедно слета на тлото на Црвената планета, тоа ќе биде првото слетување на Марс во последните неколку децении, што не било извршено од НАСА. Иако Советскиот сојуз го спушти леталото на површината на Марс во 1971 година, тоа престанало да работи 110 секунди по слетувањето, по што е изгубен контакт со него. Досега само САД успеале да слетаат на Црвената планета, осум пати од 1976 година.

Повеќе од половина од леталата што требало да ја допрат земјата на Марс или експлодирале, или изгореле, или се скршиле на површината.

Во случај мисијата да успее, Кина ќе стане трета земја во светот која успешно ќе слета на површината на планетата или втора чиј ровер детално ја истражува оваа далечна планета.

притисни ентер