Панајотопулос: Мега грешка беше безусловното доделување на македонски јазик и идентитет

За време на посетата на Лерин, заедно со членови на неговата партија Нова демократија, Панајотопулос одржа прес-конференција и меѓу другото, детално одговори на прашањето за односите со Македонија, како и за Договорот од Преспа.

Министерот за одбрана на Грција, Никос Панајотопулос смета дека „безусловното доделување на македонски идентитет и македонски јазик на соседите, беше мега грешка“, но сепак истакнува дека Договорот од Преспа не може да се ревидира и односите меѓу двете земји треба да се развиваат, јави дописничката на МИА од Атина.

За време на посетата на Лерин, заедно со членови на неговата партија Нова демократија, Панајотопулос одржа прес-конференција и меѓу другото, детално одговори на прашањето за односите со Македонија, како и за Договорот од Преспа.

Тој потсети дека лично бил меѓу оние кои „многу гласно во Парламентот говореа против Договорот од Преспа“ и посочи дека останува на неговото мислење дека документот има сериозни проблеми.

– Мега грешка беше безусловното доделување на македонски идентитет и македонски јазик на соседите, нешто што во овој момент создава проблеми на интегративната перспектива на Македонија со приговорите искажани од соседите, Бугарите, кои секогаш поддржуваа дека не постои македонски јазик, туку говориме за словенски дијалект, локален идиом, рече министерот за одбрана на Грција.

Сепак, тој објасни дека „како што е случај и во трговијата, по оддалечувањето од касата, никаква грешка нема да се признае, така и еден меѓународен договор е многу тешко да се ревидира особено кога се поврзува со влез во НАТО“.

Панајотопулос додаде дека „е многу тешко да се смени и еден договор за закуп на трафика, ако веќе е потпишан, а не пак меѓународен договор“.

Говорејќи за односите меѓу двете земји тој рече дека има остварено средби и со претходната и со сегашната министерка за одбрана на Македонија.

– Последната моја средба беше на Делфи форумот, со новата министерка за одбрана на Македонија Славјанка Петровска. Факт е дека како земја сојузник во НАТО, посакуваат да постои тесна одбранбена соработка. Мислам дека ова не е нешто лошо, напротив е корисно за меѓународните односи на земјава и за промоција и влијание на одбранбената дипломатија и на вооружените сили, рече Панајотопулос.

Тој го спомена и надзорот на воздушниот простор на Албанија и Македонија од грчките воени авиони, објаснувајќи дека ако не го стореше тоа Грција, ќе го стореа Бугарија или Турција.

– Некои се прашуваат дали тоа е добар потег, а јас ќе ви го кажам следното. Ако не го сторевме тоа ние, ако не побрзавме да ја преземеме оваа мисија, тоа ќе го стореа Бугарите, кои сега ги градат своите воздухопловни сили со нови набавки на борбени авиони, истакна министерот за одбрана на Грција и додаде дека ако не можеа Бугарите, бидејќи немаа доволно воени воздушни средства, „секако ќе побрзаа Турците“.

Бугати со таинствена најава за новиот модел (ВИДЕО)

Големото деби ќе се случи на 19-ти овој месец во Quail, собир организиран како дел од Monterey Auto Week.

Bugatti не открива многу, но описот на најавата звучи дека овој автомобил ќе биде доста значаен. Имено, видеото на кое се гледа само задното светло во форма на V не открива многу, но е придружено со описот „последниот автомобил од ваков вид“.

Со оглед на моменталната електрификација, работите се прилично јасни за овој мистериозен автомобил. Ова е веројатно последниот дериват базиран на Chiron и последното Bugatti во чист октански облик, без електрична помош. Сè потоа ќе биде под силно влијание на новото раководство на компанијата, кое веќе се одлучило за електрификација. Прашање е само колку тоа ќе влијае на наследникот на Chiron.

Chiron и сите негови верзии се распродадени, а наследникот најверојатно ќе треба да почека до 2024 година, кога ќе биде првпат претставен.

Русите тврдат дека разбиле исламистичка терористичка ќелија

Врвниот функционер на Крим тврди дека руската безбедносна служба ФСБ разбила, како што рече, шестчлена терористичка ќелија на забранета исламистичка група.

Информациите доаѓаат еден ден откако серијата напади на Крим го уништија клучниот железнички центар што се користеше за снабдување на руските војници и како воена воздушна база.

„Сите се приведени. Терористичките активности беа координирани, како што се очекуваше, од територијата на терористичката држава Украина“, објави Сергеј Аксјонов на Telegram. Тој тврди дека уапсените биле членови на исламистичката група Хизб ут-Тахрир, која е забранета во Русија. Русија претходно соопшти дека нападите ги извршиле саботери. Украина не ја презеде одговорноста за нападите.

Четири големи езера во Швајцарија се со најниски водостои во историјата

Нивото на водите на четирите големи швајцарски езера се најниски досега забележани во август, што е логично со оглед дека од почетокот на 2022 година врнежите се многу ретки, објави Федералната канцеларија за животна средина.

Тоа се езерата Констанца, Луцерн, Лугано и Вален. Количината на вода што се влева во Рајна, со извор од швајцарските Алпи, никогаш не била толку мала во август.

„Во Швајцарија е забележан многу низок водостој, особено во централниот дел на земјата и на југ во областа Тичино“, рече Мишеле Оберхансли, шеф на службата за статистика на Одделот за хидролошки информации на Федералната канцеларија за животна средина. „Причината? Скудни врнежи во 2022 година“, изјави таа за АФП. Но нискиот водостој не го карактеризираат само споменатите четири езера.

Вредности значително под просекот за овој период од годината покажуваат и мерењата во езерото Маџоре на границата на Швајцарија и Италија, кое со 193 метри е најниската точка во Швајцарија, како и онаа во Цуг, рече Оберхансли.

Со исклучок на езерата во планинските венци Јура и Тун, нивоата на сите други големи швајцарски езера исто така се под долгогодишниот просек. Во исто време, многу швајцарски реки имаат многу ниско ниво на вода. Статистички, такво нешто се случува на секои дваесет години, а поретко на две години.

„Можеме да кажеме дека од почетокот на мерењето на нивото на водата, тековите на Рајна и Ројс никогаш не биле толку ниски во август“, рече Оберхансли. Таа додаде дека дождот, кој метеоролозите го предвидуваат за наредните денови, може „малку да ја ублажи“ проблематичната состојба во Швајцарија, но во секој случај „нема да биде доволен“.

притисни ентер