Палевски наскоро ќе го даде првиот исказ пред обвинител

Откако синоќа беше екстрадиран од Турција и директно од скопскиот аеродром со полициска придружба пренесен во затворот во Шутка наскоро се очекува Љупчо Палевски-Палчо да го даде првиот исказ пред обвинител.

Откако синоќа беше екстрадиран од Турција и директно од скопскиот аеродром со полициска придружба пренесен во затворот во Шутка наскоро се очекува Љупчо Палевски-Палчо да го даде првиот исказ пред обвинител за убиствата на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски. Палевски од ноќеска го издржува претходно определениот 30 дневен притвор. Сместен е во посебна просторија, кон која се доаѓа од посебен ходник каде нема никаков контакт со останатите притворени. Поради безбедносен ризик за него важат посебни протоколи од начинот на негово обезбедување со едни исти лица, до крилото каде се наоѓа, но и неговата исхрана. Како што информираше директорот на затворот Филип Андов при приемот Палевски не се пожалил на здравјето, а за него биле извршени редовни прегледи кои се прават како за сите притвореници.

„И за отворање на вратата, кога треба да му се отвори вратата точно се пишува време , кога е отворена и зошто и кога се затвора, се носи во посебна бања и се шета на посебно место. Ограничена е и храната, со детална проверка и сите други параметри каде што притвореното лице има право по куќниот ред да ги исполнува. Нема никаков контакт со останатите тука затворската полиција е ограничена каде што едни исти лица ќе бидат задолжени за него во постапката која секојдневно ќе ја извршува,“- Филип Андов – Директор на истражниот затвор Скопје.

Истрагата за двојното убиство за кое Палевски е првоосомничен, а која беше отворена во декември, е во завршна фаза, информираат од обвинителството, но во интерес на истражните дејствија од таму не споделуваат повеќе детали.

- „ Во однос на ова лице, јавниот обвинител презема истражни дејствија на прибавување и анализа на докази кои во оваа фаза на постапката не можат да бидат споделени со јавноста.“ – ОЈО Скопје.

За грозоморните убиства наскоро се очекува да биде поднесено и обвинение, а осомничените да седнат на обвинителна клупа во судница. Палевски се терети за две тешки кривични дела: „грабнување„ и „ убиство на свиреп начин„. Тој откако беше идентификуван како главен организатор на двете убиства кои ја шокираа јавноста во земјава, но и во регионот, избега од Македонија во Србија, па оттаму преку Бугарија во турскиот град Баликесир, каде и беше уапсен во декември минатата година и во екстрадициски притвор остана речиси пет месеци. Покрај Палевски, за двојното убиство осомничени се и Велибор Манев, Влатко Кешишов и Боре Видевски. Осомничен за помагање е и таткото на убиената Вања, Александар Ѓорчевски, кој по неколку месеци поминати во затворот во Шутка од неодамна се наоѓа во куќен притвор по одлуката на Врховен да му ја уважи жалбата.

Расте бројот на жртви при уривање на бина на изборен митинг во Мексико, загина и дете (ВИДЕО)

Најмалку девет лица, меѓу кои и едно дете, загинаа, а 50 други се повредени откако се урна бина на предизборен митинг во северната мексиканска држава Нови Леон, изјави локалниот гувернер.

Инцидентот се случил додека претседателскиот кандидат на левиот центар Хорхе Алварез Мајнез држел говор во градот Сан Педро Гарза Гарсија, во близина на Монтереј.

Мајнез беше неповреден во уривањето и е виден како зборува со приврзаниците по инцидентот. Неколку членови на неговиот тим се повредени, рече тој.

Уривањето на бината беше предизвикано од ненадеен налет на ветер, рече Мајнез во објавата на X.

Се појавија снимки кои го покажуваат моментот кога се урна светлосната структура додека неколку луѓе беа на сцената.

На видеото објавено на социјалните мрежи се гледа како Мајнез им мавта на своите поддржувачи, а потоа трча додека дел од структурата се урива.

Гувернерот на државата Самуел Гарсија ги повика локалните жители да останат дома поради грмотевици и силни ветрови во областа.

„Ако можете, избегнувајте да излегувате бидејќи има бури и необични ветрови. Ќе ве известувам“, напиша тој на X.

Реагирајќи на веста за инцидентот, мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор рече дека испраќа „прегратка до членовите на семејствата, пријателите на жртвите и политичките поддржувачи“.

По тешка болест, девојка си го врати гласот со помош на вештачка интелигенција

Додека гласовното клонирање со помош на вештачка интелигенција (ВИ) е причина за загриженост, употребата на новата OpenAI технологија може да им помогне на луѓето погодени од мозочни удари и тумори.

Пред да ја направи операцијата која требаше да ѝ го спаси и промени животот, гласот на младата Американка Алексис Лекси Боган беше полн со енергија.

Таа сакаше да пее балади додека вози, секогаш насмеана и беше сопран во хорот на училиште.

Преку ноќ, тој глас исчезна.

Месечната рехабилитација ѝ помогна на Лекса да се опорави, но нејзиниот говор сè уште е нарушен, па дури и нејзиното семејство и пријатели се борат да ја разберат.

Сепак, Лекси си го врати стариот глас во април. Нејзината способност да зборува не се подобрила, но таа доби клон на нејзиниот глас генериран со вештачка интелигенција од производителот ChatGPT OpenAI, кој може да го користи преку апликација на нејзиниот телефон.

Создадена користејќи 15 секунди од нејзиниот тинејџерски глас преземен од видеото што го снимила за училишен проект, нејзиниот синтетички глас сега може да каже речиси сè што сака и звучи исклучително реално и автентично.

Таа внесува неколку зборови или реченици во нејзиниот телефон и апликацијата веднаш ги чита гласно, презентирајќи го нејзиниот клониран глас.

Експертите предупредија дека брзото подобрување на технологијата за клонирање глас со помош на вештачка интелигенција може да го зголеми ризикот од телефонски измами, да ги наруши демократските избори и да го поткопа достоинството на луѓето, живи или мртви, кои никогаш не се согласиле да им се регенерираат гласовите за да кажат работи што никогаш не ги кажале.

Голема грижа е употребата на оваа технологија за создавање на таканаречена длабока фејк содржина, која може да биде многу штетна. Енциклопедија Британика го дефинира длабок фејк како „синтетички медиуми, вклучувајќи слики, видео и аудио, генерирани од технологијата на вештачка интелигенција што прикажува нешто што не постои во реалноста или настани што никогаш не се случиле“.

Технологијата, на пример, беше искористена за создавање лажни повици до гласачите во Њу Хемпшир кои се претставуваа како американскиот претседател Џо Бајден.

Во американската сојузна држава Мериленд, властите неодамна обвинија спортски директор во средно училиште дека користел вештачка интелигенција за да генерира лажен аудио клип од директорот на училиштето кој дава расистички коментари.

Сепак, Лекси и нејзиниот тим лекари мислат дека нашле примена на оваа технологија која го оправдува ризикот, пренесува Еуроњуз.

Боган е една од првите луѓе - единствената со нејзината состојба - која повторно создаде изгубен глас користејќи OpenAI.

Некои други даватели на вештачка интелигенција, како што е стартапот ElevenLabs, тестираа слична технологија за луѓе со пречки во говорот и губење на говорот - вклучително и адвокатка која сега користи свој гласовен клон во судницата.

Хрватска го поздрави усвојувањето на резолуцијата на ОН за геноцид во Сребреница

Хрватска го поздрави усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница во Генералното собрание на ОН, нагласувајќи дека Загреб својата позиција ја заснова на почитување на меѓународното право.

Претходно, Генералното собрание на ОН усвои резолуција со која потсетува на геноцидот врз Бошњаците од Сребреница во 1995 година, повикувајќи на почитување на жртвите и фактите утврдени со судски пресуди, како и воспоставување на меѓународен ден за сеќавање на тоа злосторство.

За необврзувачката резолуција гласаа 84 од 193 земји-членки на ОН, 19 беа против, а 68 воздржани, главно со образложение дека нема нужен консензус.

Резолуцијата ја предложија Германија и Руанда, а нејзини спонзори се четириесетина земји, меѓу кои и Хрватска, која исто така гласаше „за“.

„Го поздравуваме усвојувањето на резолуцијата, Хрватска го заснова својот став на почитување на меѓународното право. Во 2007 година, Меѓународниот суд на правдата утврди дека е извршен геноцид во заштитената зона на ОН во Сребреница“, се вели во соопштението за печатот на МВЕП.

Злосторството во Сребреница беше дефинирано како геноцид од страна на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, како и од Меѓународниот суд на правдата во Хаг (МСП).

Во 1995 година, војниците на босанските Срби убија најмалку 8.000 Бошњаци во Сребреница, која тогаш беше под заштита на ОН, објави Индекс.

притисни ентер