Пад на берзите во САД

Трите главни берзи на САД синоќа го завршија денот со значаен пад, зголемувајќи ги загубите на пазарот на акции кои траат веќе со денови, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Повеќе фактори се во игра, како потенцијалниот раст на инфлацијата и најавата од министерката за финансии Џенет Јелен за зголемување на каматните стапки, со што може да се зголемат трошоците за кредити и заеми на капитал.

Исто така, од Федералните резерви посочија дека пазарот на акции е преоценет.

Берзата „Доу џонс" синоќа се намали за 473.66 поени, или речиси 1.4 отсто, завршувајќи на 34.269,16. „Стандар и пур" изгуби 36.33 поени, или 0.9 отсто, и затвори на 4.152,10. Технолошката „Насдак" се опорави по распордажбите во текот на денот, завршувајќи со загуба од 12.43 или само 0.1 отсто, до нивото 13.389,43.

Вчерашниот ден беше втор по ред со загуби на Волстрит. Во изминатите недели, њујоршките берзи се на удар со растот на цените на стоките низ целата американска економија и можното зголемување на каматните стапки, со што се очекува поскапување на банкарските кредити.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер