Османи, Спасовски и Вал присуствуваа на првата теренска мисија

 Тука е проектот во однос на намалување на ризикот од злоупотреба на мало и лесно оружје преку кој се реализирани активности во вредност од преку еден милион евра .

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот надворешни работи Бујар Османи и Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Килиан Вал, денеска го посетија полицискиот центар Ѓорче Петров во Скопје, каде ја следеа показна вежба на припадниците на Специјалната антитерористичка единица „Тигар“ и Единицата а службени кучиња К9 при МВР .

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски оцени дека соработката помеѓу Министерството за внатрешни, Министерството за надворешни работи и ОБСЕ е од особена важност и дека таа соработка придонесува за зајакнување на професионализацијата и успешно завршување на работите на организациските единици.

– Тука е проектот во однос на намалување на ризикот од злоупотреба на мало и лесно оружје преку кој се реализирани активности во вредност од преку еден милион евра и тоа во области во надградба на инфраструктурата на Министерството за внатрешни работи преку градежни рбаоти, подобрување на мобилноста на министерството со 14 специјализирани возила, подобрување на ИТ инфраструктура, обуки, како и ангажирани на меѓународни и домашни експерти, изјави Спасовски.

Тој додаде дека денешните вежби и презентации покажале оти средствата и ресурсите вложени во капацитетите на Министерството за внатрешни работи се значајни, бидејќи го зајакнуваат капацитетот на организациските единици во предизвиците кои се однесуваат на борбата против организираниот криминал и тероризмот.

Османи, кој присуствуваше како преседавач на ОБСЕ, истакна дека државата има многу бенефитите од Организацијата во повеќе области.

– Ние имаме повеќе причини зошто ова претседавање го почнуваме со посета на теренска мисија, теренските мисии се во фокусот на нашето преседавање како земја во која е најстарата мисија на ОБСЕ, ние најдобро знаеме што значи ОБСЕ на терен и сметаме дека имаме кредибилитет да ја искористиме таа улога и функција на терен на целиот регион на ОБСЕ. Втората причина е фактот што токму спопската мисија е најстарата, односно првата отворен мисија на ОБСЕ пред 30 години и имав можност денеска да се заблагодарам на сите мажи и жени во ОБСЕ кои што се ангажирани во сите фази на развој оваа држава придонесувајќи не само во поттикнување на реформската агенда туку пред се помагајќи на луѓето, рече Османи.

Османи најави дека по настанот ќе замине за Тетово каде ќе има ОБСЕ мониторинг и ќе оствари средба со младите кои се дел од повеќејазичната обука, но пред се и се дел од заложбите за справувањето со говорот на омраза и во делот на социјалната кохезија помеѓу различните етнички заедници.

Амбасадорот Килиан Вал оцени дека државата моментално се соочува со голем успех, но дека тој успех е и на ОБСЕ и на нејзината мисија, поосчувајќи дека приоритети за државата остануваат прашањата поврзани со борбата против корупцијата и образовните реформи.

Го фатила сопругот со швалерка па направила хаос, такво дивеење не е видено (ВИДЕО)

Жителите на Нижни Новгород во Русија биле сведоци на луда сцена која љубоморна жена ја приредила на паркингот пред нивната зграда.

Како што вчера информираа од полицијата, пијана 38-годишна жена со „шевролет“ на 31 јануари намерно налетала на 39-годишен маж, по што неколку пати со клоци ја удрила жртвата. Покрај тоа, удрила уште еден маж и со својот автомобил оштетила седум паркирани автомобили.

На снимката објавена на Телеграм се гледа како вознемирена жена удира во паркирана Тојота, го скинува предниот браник, ги крши ретровизорите, а потоа се качува на покривот и скока на автомобилот. Заминала викајќи нешто, а потоа влегла во својот автомобил и почнала да удира во Тојотата и другите автомобили.

На едно видео се гледаат другите учесници во конфликтот: поголем маж удира помал маж и две жени кои се обидуваат да ги разделат, а бесната 38-годишна жена исто така е прикажана како вози во рикверц, прегазувајќи ги нозете на еден од мажите, соборувајќи го другиот и тој паѓа на земја, губејќи свест.

Во обид уште еднаш да го прегази, била сопрена од девојка во лесна облека. Жртвата била одвлечена поблиску до автомобил паркиран во близина, а пијаниот возач продолжил да ја уништува Тојотата. После тоа, таа излегла од автомобилот и неколку пати го удрила мажот кој се уште лежел на тротоарот.

Според првичните податоци од Истражната комисија, на 39-годишната жртва ѝ бил скршен скочниот зглоб, додека другиот не е повреден. Против жената возач е поведена кривична постапка за убиство во обид како и за возење во пијана состојба.

Причината за нејзината агресија била наводно љубомора. Имено, се тврди дека претепаниот маж е нејзиниот сопруг кого го пронашла во автомобилот со љубовницата.

Мадона танцува на песната „Wednesday dance“, фановите шокирани: Знаеш ли што правиш? (ВИДЕО)

Кралицата на поп музиката, Мадона на својот профил на TikTok објави видео на кое се обидува да танцува, во свој стил, се разбира, популарниот танц од серијата Нетфликс, но нејзините обожаватели и следбеници не се многу ентузијасти.

Како прво, на многумина не им беше јасно зошто Мадона танцува на песната на Лејди Гага, Bloody Mary, кога е општо познато дека тие двете долги години не се во добри односи. Некои од нејзините следбеници едноставно беа разочарани од нејзиниот настап. Ќе истакнеме дел од нивните коментари.

@madonna ♬ original sound - heyy

„Кој би помислил дека Мадона ќе заигра на песната на Гага“, „Знае ли чија е песната“, „Ајде да го избришеме тоа“, „Кралица на cringe“, „Игра на крек“, „Ова е најблиску до соработка помеѓу Мадона и Гага“, „О Боже, Мадона танцува на Гага“, „Таа танцува на песната на Гага, сега можам да умрам во мир“, „Не верувам што гледам“, се само некои од коментарите од социјалните мрежи.

Да потсетиме дека Гага на почетокот на кариерата ја споредуваа со Мадона, а таа тоа го сфати многу лошо и нејзиниот коментар ја навреди Мадона. „Само затоа што јас сум првата жена уметник во последните 25 години што успеала да ги достигне првите 40 на радио, не значи дека сум нејзина копија, тоа значи дека сум е**но паметна личност“, ги коментираше Гага споредбите меѓу себе и Мадона пред десет години.

Мадона не ѝ остана должна и јавно кажа дека Гага ја копира во многу сегменти, особено во музиката и имиџот. Како што е познато, тие двете никогаш не се помириле.

Десет мигранти се удавија во близина на островот Лампедуза, меѓу нив три жени и бебе

Десет мигранти, меѓу кои едно бебе и три жени, ги загубија животите обидувајќи се да преминат од Тунис во Италија, соопшти денеска италијанската крајбрежна стража која успеала да спаси 42 лица.

Преживеаните тврдат дека четиримесечното бебе ѝ се лизнало од прегратките на мајката која била уморна и паднало во морето пред почетокот на спасувачката акција. Еден маж скокнал во морето за да го извлече детето, но се удавил. Двете тела се уште не се пронајдени.

Брод со мигранти испловил од Тунис минатиот викенд, но набрзо се појавија тешкотии. Се верува дека жртвите починале од хипотермија. Во текот на ноќта италијанските власти спроведоа уште три брода со 156 мигранти до Лампедуза.

Италија повторно се соочува со прилив на мигранти од Северна Африка. Годинава преку Средоземното Море во Италија пристигнале околу 5.000 мигранти, наспроти 3.035 лани и 1.039 мигранти во 2021 година, покажуваат податоците на МВР.

Според ОН, 1.400 мигранти ги загубиле животите минатата година обидувајќи се да го преминат Средоземното Море.

притисни ентер