Османи-Мицотакис :Грција останува доследен поддржувач за македонската евроинтеграција

Билатералните односи, европската перспектива и спроведувањето на договорот од Преспа беа меѓу главните теми на средбите во Атина кои шефот на македонската дипломатија Бујар Османи ги одржа со грчкиот државен врв..

Грција може да биде најдобар пријател на Македонија и нејзин најголем сојузник – порача грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас по средбата со шефот на македонската дипломатија Бујар Османи. Дендиас кажа дека Грција ја пречекала Македонија во НАТО, и ги поддржува евроинтегративните перспективи на земјава врз основа на новата методологија. Европската Унија како што кажа тој, има обврска да го одржува проширувањето на маса, во спротивно според него би се отворила можност за дестабилизација на регионот. Но, сепак не заборави да го спомене и Преспанскиот договор и побара негово целосно спроведување. Според него, кристално јасно било тоа што се случувало во антиката и побара од Османи тоа да го пренесе македонските граѓани.

,,Поголем напредок е потребен. Од една страна за спроведувањето и конзистентната употреба на името и терминологијата од сите јавни институции и приватни субјекти. Вклучително и веб-сајтови. Од друга страна пак за отстранување на програмата за антиквизација.Отстранување на сонцето од Вергина од сите јавни површини, преименување на јавни патишта и институции. Драг министер, мораме да кажам дека кристално јасно во договорот од Преспа е тоа што се случувало во антиката и едно нешто е јасно. Со цела должна почит, вашите сонародници, вие го прифативте тоа, не војувале со Александар Велики. Тие не биле присутни во битката кај Граник, кај Ис, во Гавгамела.

Шефот на македонската дипломатија Османине одговори директно на ставовите на Дендиас, но вети доследно почитување на преспасбнкиот договор..

Двајцата министри денеска во Атина потпишаа три меморандуми, со кои меѓудругото се предвидува зголемена економска соработка меѓу двете држави.

,,Се соочуваме со сериозни инфраструктурни и енергетски проекти, преку изградбата на интерконекторот за трансмисија на гас, поврзување на државите со гасовод, реконструкција на постоечките нафтени цевководи. Учество во изградбата гасниот терминал во Александропулис.

Покрај со Дендиас, министерот Османи се сретна и со грчката претседателка Сакералопулу, премиерот Кирјакос Мицотакис и алтернативниот министер за европски прашања Варвациотис. На средбите како што информираат од македонското МНР, исто така станало збор за европската перспектива на земјава, идната соработка на економски план, но и за вакцините против Коронавирусот за кои грчкиот државен врв вели дека прави напори да ги обезбеди за Македонија.

Карлеуша ги зачуди фановите со фотошопирани фотографии

Фотографите ја снимале Јелена Карлеуша пред студиото на шоуто Ѕвезде Гранда неколку дена по ред, а пејачката, позната по уредувањето фотографии на социјалните мрежи, потоа се пофали со фотографиите во истите комбинации на Инстаграм.

Фолк sвездата се појави пред студиото во црн тесен фустан што го истакна нејзиното деколте. Неколку часа подоцна, таа објави фотографија во истиот фустан.

Ден претходно, таа го привлече вниманието пред студиото во минијатурен комплет од тексас кој го открива нејзиниот стомак и добар дел од градите. И во таа комбинација се појави фотошопирана на Инстаграм.

Карлеуша ја следат 2,3 милиони луѓе на Инстаграм, а за нејзиното уредување фотографии и селфи често се дискутира. "Мотивациска порака за хејтерите: Изгледам 100 пати подобро во живо и сум убава без шминка. На сите им посакувам прекрасен ден", напишала еднаш на социјалните мрежи.

Огромен пад на приходите на хотелите на Трамп

Приходите на најпознатите хотели на поранешниот претседател Доналд Трамп паднале минатата година, кога пандемијата на ковид-19 силно ја погоди економијата, покажува финансискиот извештај објавен вчера, на последниот ден од неговиот мандат. 

Хотелот „Трамп Интернешнл“ во Вашингтон заработил 15,1 милиони долари во 2020 година и првите три недели од 2021 година, покажува извештајот на Трамп. Тоа е за 62,7 проценти помалку отколку во 2019 година.

Слично е и со недвижниот имот на Трамп во Лас Вегас, чии приходи паднале за 60,5 проценти, на 9,2 милиони долари и со неговиот терен за голф во Флорида, Трамп Национал Дорал, чии приходи се пониски за 42,7 проценти, на 44,2 милиони долари.

Ретка светла точка е клубот на Трамп, Мар-а-Лаго во Палм Бич, Флорида, каде што тој ќе живее откако го напушти Вашингтон. Приходите на одморалиштето, во кое Трамп повремено примал политички сојузници и странски гости, скокнале за 13% минатата година на 24,2 милиони долари.

Редовниот финансиски извештај што Трамп требало да го пополни, нуди еден од најкомплетните увиди во финансиите на милијардерот за недвижнини, кој упорно одбивал да ги објавува своите даночни пријави, и покрај вообичаената практика на претходните претседатели.

Во извештајот на 79 страници се наведени детали за неговиот удел во компаниите за тоа колку пари добил како член на Screen Actors Guild, асоцијација на филмски и телевизиски работници и изведувачи. Вклучува и подароци што Трамп ги добил како претседател, вклучително и шампионски појас од 650 долари Ultimate Fight што го добил од Колби Ковингтон, борец и приврзаник на Трамп.

Во извештајот се вклучени и обврски од компаниите на Трамп, вклучително и пет заеми, во вредност од најмалку 50 милиони долари. Повеќето од нив треба да се наплатат во следните четири години.

Мајка на три деца се шокирала кога видела дека има илегален потстанар на таванот (ВИДЕО)

Млада Австралијка се плаши да спие во сопствениот дом откако открила дека на нејзиниот таван живее натрапник.

Моника Грин, мајка на три деца од Рокамптон, Квинсленд, забележала некое време чудни работи околу нејзината куќа, но никогаш навистина не се загрижила, отфрлајќи ги како случајности или плодови на нејзината имагинација.

Но, во понеделникот, откако се вратила дома со децата од лекарски преглед, Моника веќе не можела да го игнорира очигледното. Задната врата била ширум отворена, клима уредот и телевизорот биле вклучени, а во кујната имало полуизедена чинија со храна. Веднаш повикала полиција, а подоцна дознала дека оној што и влегол во куќата веројатно живеел таму некое време.

Додека ја проверувале куќата за какви било траги, полицајците забележале дека капакот што води кон таванот е делумно отворен, а откако го провериле таванот, пронашле докази дека таму живее некој. Колку долго и како успеале да останат неоткриени, засега никој не може да каже, но истрагата е во тек, пренесува Одити Централ.

"Се чувствувам како да е нападнат мојот личен простор. Се чувствував шокирано, преплашено и исплашено", изјавила Моника за Курир Меил. Таа додава дека забележала дека почнала да се тресе при најмал шум. "Три пати проверувам дали се е заклучено пред спиење. Вечерта ја поминав дома со семејството, но тоа што сум сама дома ме плаши", рече таа.

Размислувајќи за сè што забележала низ куќата во последно време, Грин вели дека имало многу знаци дека нешто не е во ред. Откако храната исчезнала, и по втор пат нејзиниот систем за безбедносни камери бил расипан, таа не обрнувала многу внимание кога се случиле тие работи.

Грин и нејзиното семејство веруваат дека натрапникот безбедно се приближил до куќата крадејќи и ги клучевите, а сега ги смениле сите брави. Сепак, младата жена стравува дека лицето може да се врати, а не знаејќи ги неговите намери, таа не знае што да очекува.

"Зошто беше на таванот? Кои беа неговите намери? Дали тој беше овде да ни наштети? Дали беше тој тука за да украде едно од моите деца? Јасцтреба да бидам таа што ги штити и се чувствувам како да не сум успеала", рече мајката на три деца.

притисни ентер