Османи: Ќе поддржиме Влада без претставници на ДУИ кога ќе стапат во сила уставните измени

„Ќе поддржиме Влада без претставници на ДУИ на денот кога ќе стапат во сила уставните измени“.

Централното претседателство на ДУИ го заврши својот состанок во партиското седиште во Мала Речица, а партијата информираше дека се прифаќаат предусловите кои се упатени кон нив со цел да има промени во Уставот и почеток на преговорите за членство во Европската унија. Партискиот портпарол Бујар Османи рече дека неколкучасовната седница била исклучиво наменета за оваа одлука.

Тој посочи дека на седницата се анализирал состанокот на премиерот Димитар Ковачевски со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по кој имаше и одговор на ДУИ во однос на барањето на опозицијата да се формира Влада во која нема да учествува нивната партија, како предуслов за поддршка на уставни измени.

- Прво, историскиот момент пред кој се наоѓа државата како можност за брзо членство во ЕУ пред сè создадена со геополитичката случувања со војната во Украина. Големата свесност на ЕУ за Западен Балкан и брзата трака која се појавува како шанса. Повикувајќи се на консензуалната потреба на луѓето, без разлика на припадност, за подобар животен стандард, за можност за задржување на луѓето овде, за брза трака за членство во ЕУ наредните години, Централното претседателство ја реафирмираше консензуално и одлучно првичната одлука којашто ја претставивме веднаш после средбата на претседателите на политичките партии - дека ДУИ е спремна истиот ден кога ќе стапат во сила уставните измени да ја напушти Владата, доколку е тоа предуслов опозицијата да ги поддржи уставните измени, истакна Бујар Османи.

Тој понатаму рече дека нема поважно прашање денес одтолку европската иднина на државата и европската иднина на граѓаните.

- Имаме историска шанса којашто доколку ја пропуштиме нема да ја имаме сигурно во наредните 10-20 години. Затоа ДУИ проценувајќи го овој моментум врз основа на кредибилни информации коишто и јас ги претставив на седницата на ЦП и тоа што Али Ахмети го образложи, донесе одлука да поддржи една таква одлука во којашто ДУИ ќе поддржи Влада без претставници на ДУИ на денот кога ќе стапат во сила уставните измени, посочи Османи.

Од ДУИ велат дека нивното Претседателство бара паралелно да се одвива уште еден процес.

-Тоа е почеток на ветинг и истрага на сите политички партии, почнувајќи од претседателите до последниот партиски функционер, вклучувајќи и пратеници, функционери и така натаму, со цел еднаш за секогаш оваа злоупотреба на борбата против корупцијата за партиски цели да и се стави крај и да се институционализира. Сметаме дека е тоа многу важен процес за да создаде амбиент за да се изгради доверба за да може овој процес да се одвива побрзо, истакна Османи.

Миле Јанакиески излезе на слобода по шест години во притвор и затвор

По шест години во затвор, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески од денеска е на слобода. 

Утринава е пуштен од истражниот затвор во Шутка, потврди за Канал 5 неговиот адвокат Еленко Миланов. Таму ја издржуваше казната за предметот Титаник поврзан со изборни нерегуларности за кој призна вина. Во 2022 година беше осуден на 4 и пол години затворска казна а следната година скопска Апелација му ја намали на 3 и пол години. Во март годинава Апелациониот суд одлучи да ја уважи жалбата на Јанакиески со која бараше условен отпуст, но и ова решение со кое првично требаше да излезе од затвор во јануари догодина го преиначи со денешен датум, но под услов до истекот на условниот отпуст обвинетиот да не стори ново кривично дело – беше наведено во одлуката на Апелација.

Случајот Титаник беше еден од првите кои ги отвори сега згаснатото СЈО. Јанакиески беше обвинет и во предметите Топлик и Талир, но со ланските измени на Кривичниот законик кривичните дела во овие предмети застареа.

Јанакиески сепак останува обвинет во два случаи за кои ќе треба да се појави во судница. Првостепената пресуда за Организатори на 27 април Апелација ја укина и го врати предметот на повторно одлучување во Кривичен откако утврди дека понискиот суд сторил суштествени повреди во постапката. Екс министерот е првообвинет за злоупотреба на службената положба во случајот Шпански скали. Вкупно 11 лица опфатени во овој предмет се товарат дека со незаконската продажба на парцелите пред зградата на ЕВН на плоштадот во Скопје ја оштетиле државата за 2,6 милиони евра.

Европскиот суд за човекови права во Стразбур претходно утврди дека на Миле Јанакиески незаконски му бил продолжуван домашниот притвор во случаите за Организатори на 27 април и за „Шпански скали“ а државата да му плати отштета од 3900 евра.

Со условен отпуст од затвор излегоа и поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков каде ја издржуваше затворската казна за случајот Империја, како и поранешната министерка за внатрешни Гордана Јанкуловска која беше осудена на четиригодишна затворска казна за случајот Тенк.

Вработен во „Македонски Шуми“ не може да се оперира од рак, претпријатието не платило придонеси

Корун иако е вработен не може да се лекува во здравствените установи на товар на Фондот.

Околу 80 илјади денари приватно треба да плати Корун Кукуловски од Ресен за ПЕТ скен снимање што е клучно за да се знае дали Корун треба да направи операција откако му било потврдено дека има малиген рак на простата со укажување дека ракот може да се прошири и на други органи. Корун иако е вработен не може да се лекува во здравствените установи на товар на Фондот бидејќи од Јавното претпријатие Македонски Шуми не им испалатиле две плати а со тоа не им исплатиле ниту здравствено и пензиско осигурување. Корун за спас бара помош а ако не ја добие ќе продава тоа што може да се продаде.

Од претпијатието Македонски Шуми за Канал 5 објаснуваат дека сметката е блокирана од Управата за јавни приходи и дека се додека не се плати долгот плата ќе нема. Единствено директорот Гуревски гледа можност доколку од управата дозволат да се плати само здравствено осигурување.

Од синдикатот на Македонски шуми раскажуваат дека не е само Корун единствен случај кому итно треба итна интервенција и колега од Гевгелија чека здраваствено тој на болницата во Веле и должи за направена операција без осигурување.

Во Март годинава околку две илјади вработи од 30 подружници штрајкуваа поради неплатени плати и и придонеси.

.

Претседателот на Уставен суд на средба со амбасадорот на Италија

Претседателот на Уставниот суд Дарко Костадиновски и судијката Ана Павловска-Данева денеска остварија работна средба со амбасадорот на Република Италија, Адреа Силвестри. 

Централна тема на разговор беше испитување на можностите за остварување на билатерална соработка помеѓу уставните судови на двете држави.

Претседателот д-р Костадиновски го информираше амбасадорот Силвестри за приоритетите во неговиот мандат.

Амбадсадорот Силвестри пројави интерес за прашањата поврзани со обезбедувањето на независноста и самостојноста на Судот, како и за транспарентноста и отвореноста на Уставниот суд.

На средбата беа разменети мислења на теми поврзани со реформирање на правосудниот систем, при што судиите проф. д-р Ана Павловска-Данева и д-р Костадиновски изразија надеж дека реформскиот процес во сферата на правосудството ќе се одвива во согласност со Уставот и во рамките на уставните принципи.

Амбасадорот Силвестри изрази поддршка за најавените приоритети и најави дека лично ќе се заложи за унапредување на билатералните односи во полето на уставното судство и подобрување на севкупната соработка.

притисни ентер