Османи-Дендиас: Грција и Македонија треба да бидат пример за пријателство на балканот

Грција може да биде најдобар пријател на Македонија и нејзин најголем сојузник – порача грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас по средбата со шефот на македонската дипломатија Бујар Османи.

Дендиас кажа дека Грција ја пречекала Македонија во НАТО, и ги поддржува евроинтегративните перспективи на земјава врз основа на новата методологија. Европската Унија како што кажа тој, има обврска да го одржува проширувањето на маса, во спротивно според него би се отворила можност за дестабилизација на регионот. Но, сепак не заборави да го спомене и Преспанскиот договор и побара негово целосно спроведување. Според него, кристално јасно било тоа што се случувало во антиката и побара од Османи тоа да го пренесе македонските граѓани.

-Поголем напредок е потребен. Од една страна за спроведувањето и конзистентната употреба на името и терминологијата од сите јавни институции и приватни субјекти. Вклучително и веб-сајтови. Од друга страна пак за отстранување на програмата за антиквизација. Отстранување на сонцето од Вергина од сите јавни површини, преименување на јавни патишта и институции. Драг министер, мораме да кажам дека кристално јасно во договорот од Преспа е тоа што се случувало во антиката и едно нешто е јасно. Со цела должна почит, вашите сонародници, вие го прифативте тоа, не војувале со Александар Велики. Тие не биле присутни во битката кај Граник, кај Ис, во Гавгамела, изјави Никос Дендиас – Министер за надворешни работи на Грција.

Шефот на македонската дипломатија Османи не одговори директно на ставовите на Дендиас, но вети доследно почитување на преспасбнкиот договор..

Двајцата министри денеска во Атина потпишаа три меморандуми, со кои меѓудругото се предвидува зголемена економска соработка меѓу двете држави.

-Се соочуваме со сериозни инфраструктурни и енергетски проекти, преку изградбата на интерконекторот за трансмисија на гас, поврзување на државите со гасовод, реконструкција на постоечките нафтени цевководи. Учество во изградбата гасниот терминал во Александропулис,истакна Бујар Османи – Министер за надворешни работи.

-Економската соработка, енергетскиот сектор и интер контективноста се во прв план во нашите проекти за зголемена соработката. Има уште многу да се направи врз основа на нашиот билатерален акциски план. Мора да охрабриме зголемена трговија и нови инвестиции. Тие имаат потенцијал да донесат повеќе работни места и просперитет во нашите две држави,вели Никос Дендиас – Министер за надворешни работи на Грција.

Согласно договорот од Преспа, Македонија и Грција имаат формирано две комисии, од кои Заедничката комисија за историски, археолошки и образовни прашања како што е нејзиното целосно име беше формирана со цел да се пречистат учебниците од иредентистички и ревизионистички референци. Втората комисија пак составена од експерти е задолжена да ги реши прашањата поврзани со трговските марки. Таа има рок до 2022 година да дојде до некаков договор за трговските марки, ознаките и комерцијалните имиња за терминот „Македонија“ или „Македонски“.

Научниците откриле зошто некои луѓе може да ,,комуницираат” со мртвите

Научниците идентификувале карактеристики кои прават некои луѓе поверојатно да веруваат дека ги слушаат пораките на мртвите.

Според најновото истражување, меѓу медиумите кои наведуваат дека комуницираат со задгробниот живот, постои предиспозиција за високо ниво на апсорпција на задачи, необични аудитивни искуства во детството и голема склоност кон аудитивни халуцинации.

Ова откритие може да им помогне на експертите подобро да разберат зошто менталните болести како што е шизофренијата често се придружени со вознемирувачки аудитивни халуцинации.

Научниците честопати се интересираат за таканаречените спиритуалистички искуства каде што луѓето тврдат дека гледаат или слушаат нешто што не доаѓа од докажан надворешен стимул; оваа тема е од интерес и за антрополозите кои проучуваат религиозни и духовни искуства, но исто така и за научниците кои истражуваат патолошки халуцинаторни состојби.

Експертите особено сакаат да разберат зошто некои луѓе со аудитивни халуцинации ги припишуваат на духовно искуство, додека други ги доживуваат како нешто вознемирувачко што го загрозува нивното ментално здравје.

„Спиритуалистите веројатно известуваат за необични слушни искуства кои се позитивни, кои ги среќаваат рано во животот и кои често можат да ги контролираат“, објаснува психологот Питер Мосели од Универзитетот во Нортамбрија во Велика Британија.

Мозели и неговиот колега, психологот Адам Пауел од Универзитетот во Дурам во Велика Британија анкетирале 65 спиритуалисти од Националниот сојуз на Велика Британија и 143 членови на општата популација одбрани преку социјалните медиуми за да утврдат што ги разликува спиритуалистите од пошироката јавност кои обично немаат способност да „зборуваат“ со мртвите.

44,6 проценти од анкетираните спиритуалисти пријавиле дека слушаат гласови секојдневно, а 79 проценти рекле дека ваквите искуства се дел од нивниот секојдневен живот. И додека повеќето рекле дека слушаат гласови во нивните глави, 31,7% рекле дека ги слушале како доаѓаат однадвор, пишува Science Alert.

Резултатите од истражувањето покажало дека спиритуалистите веруваат во паранормални појави многу повеќе од просекот на општата популација и дека за нив е помалку важно што мислат другите луѓе за нив. Тие обично го искусиле своето прво искуство со аудитивни халуцинации како млади луѓе; просекот бил 21,7 години, а тие исто така пријавиле изразена способност за фокусирање. Нивото на фокус е поим кој опишува целосен фокус на менталните задачи и активности или изменети состојби.

Се покажало дека спиритуалистите се повеќе склони кон искуства кои личат на халуцинации и дека пред нивните необични искуства тие обично не слушнале за спиритуализмот, туку наишле на овој термин додека барале одговори на нивните прашања.

Студијата забележала дека високото ниво на концентрација кај општата популација е силно поврзано со верувањето во паранормалното, но малку или воопшто со склоноста кон аудитивни халуцинации. Во двете групи, спиритуалисти и членови на општата популација, не биле забележани разлики во нивото на паранормално верување и чувствителност на визуелните халуцинации.

Експертите веруваат дека овие резултати покажуваат дека притисокот од врсниците, позитивниот социјален контекст или сугестивноста поради вербата во паранормалното тешко дека ќе влијае на „можноста“ да разговараат со мртвите. Наместо тоа, луѓето што ги „слушаат“ мртвите, прифаќаат спиритуалистички поглед на светот затоа што тоа се совпаѓа со нивното претходно искуство.

„За нашите учесници, спиритуализмот е одговор на невообичаени искуства од детството, како и на честите аудитивни феномени што ги доживуваат како медиуми додека тоа го практикуваат“, вели Пауел.

„Овие искуства произлегуваат повеќе од поседување одредени склоности или способности отколку од верување во способност за контакт со мртвите“, додаде тој.

Експертите велат дека идните студии ќе истражат разновиден културен контекст за подобро разбирање на односот помеѓу фокусот, верувањето и необичното искуство при комуникација со мртвите.

Истражувањето наречено When spirits speak: absorption, attribution, and identity among spiritualists who report "clairaudient" voice experiences е објавено во списанието Mental Health, Religion and Culture.

Бодибилдерот кој се ожени со кукла, сега премина на пилешко (ВИДЕО)

Бодибилдерот од Казахстан Јури Толочко, најпознат по тоа што се ожени со секс кукла, објави бизарно видео на својот Инстаграм профил.

Имено, како што ги информирал своите придружници пред неколку недели, куклата Марго е на поправка, а во меѓувреме наоѓа нови „хобија“. По снимањето на видео во кое разменува страсти со необичен 18+ предмет, сега тоа го прави со пилешко.

"После венчавката, Марго се расипа. Го знаете тоа. Сакам да имам многу секс, сакам БДСМ, сакам чуден секс. Таа секогаш трпеше такви работи, но тогаш нешто тргна наопаку. Наскоро ќе се поправи, таа се опоравува. Ќе биде дома наскоро, но се плашам дека ќе ја скршам повторно. Одлучив да најдам други сексуални предмети, во моментов барам. Во различни култури постои традиција дека мажот има неколку жени Веројатно ќе биде исто и со мене “, започна Јури под бизарното видео.

"Марго ќе биде мојата најстара сопруга, но ќе имам други помлади сопруги и сопрузи. Ја почитувам Марго, ја сакам. Значи, нема да купам друга кукла (Марго ќе биде единствената). Сепак, ако некој ми даде машка секс кукла што ќе биде моја копија, со задоволство ќе ја прифатам. Ќе уживам во сексот со себе. Сега барам предмети што можат да ми дадат фантастичен секс. Знаете дека можам да доживеам оргазам со предмети и храна ... ", напишал Јуриј.

„Еден од најлудите ликови на светот“, „Масирање на мртво животно и правење видео за тоа? Светот полуде“, „Искрено те поддржувам, но ова е премногу“, „Ова воопшто не е правилно“ , “се само некои од коментарите.

„Правете го она што го сакате“, „Вие сте генијалец“, „Ова е толку смешно“, напишале оние што не гледаат ништо лошо на видеото.

Претседателот на Тунис добил писмо со сомнителен прав

Кабинетот на претседателот на Тунис добил писмо со сомнителен прав, а истрагата е во тек, изјави за Ројтерс извор од Кабинетот.

Како што е истакнато, претседателот Каис Саид не го отворил писмото и се чувствува добро.

Државната новинска агенција на Тунис цитира официјално лице без да го открие неговото име, кој изјавил дека пликот не содржел никаков документ, туку само сомнителен прав.

Тој додал дека претседателот Каис Сајед не го отвори писмото, туку негов вработен го отворил.

Писмото и сомнителниот прав биле испратени во лабораторијата на испитување.

Во меѓувреме, неофицијална страница на Фејсбук со името на претседателот објавила дека претседателот Сајед бил цел на обид за труење поради писмото кое содржело отровна материја.

Во август, туниски дневен весник објави дека полицијата добила извештаи за обиди за труење на претседателот, но полицијата открила дека ваквите тврдења не се точни, објави Ројтерс.

притисни ентер