Општина Велес почна со проектот за изработка на студија за јавен градски превоз

Студијата треба да биде готов до февруари 2022 година.

Општина Велес вчера официјално почна со реализација на проектот за изработка на Физибилити студија на изводливост за оптимална мрежа и систем за јавен градски превоз во Велес во вредност од 100.000 долари, финансиски поддржан од УНДП со 60.000 долари и буџетот на општината со 40.000 долари. Студијата треба да биде готов до февруари 2022 година.

Градоначалникот Марко Колев најави дека документот што ќе го добие Општина Велес ќе биде усогласен со буџетските можности на општината, буџетските можности на државата и можностите за кредитирање, со цел да биде изводлив и да може да се реализира во период од четири години.

Мирјам Фишер и Јаир Шпиро, претставници на компанијата „РОМ" му честитаа на градоначалникот Колев за неговиот избор.Тие изразија надеж дека успешната соработка ќе резултира со документ кој ќе помогне Велес да добие јавен градски превоз базиран на потребите на граѓаните. Тие ги известиле присутните на средбата дека во наредните денови ќе престојуваат во Велес и ќе работат на терен на прибирање податоци од граѓаните и институциите за актуелните состојби со јавниот превоз во градот и населените места.

Владо Гроздев, експерт ангажиран од УНДП во рамки на проектот изрази задоволство што првата фаза на проектот заврши успешно, со изборот на стручна компанија. Гроздев побара од тимот на Општина Велес да се вклучи во анализата и коментарите на првичните верзии на студијата. Тој нагласи дека кога ќе заврши проектот, во февруари 2022 година, целта е Велес да добие што поквалитетен и посеопфатен документ

Кибер напад врз ТВП за време на фудбалскиот натпревар Полска – Холандија

Интернет-страницата на спортскиот канал на Полската јавна телевизија (ТВП) беше мета на кибер напад за време на денешниот натпревар Полска – Холандија, поради што гледачите не можеа да го следат првото полувреме.

- Околу 15 часот беше нападната ИП адресата на полската телевизија, изјави директорот на ТВП Спорт, Јакуп Квиатковски.

Нападот целосно го блокира сајтот на ТВП Спорт до почетокот на второто полувреме.

Полска денеска во Хамбург го загуби првиот натпревар со 1:2 од Холандија во првото коло на Европското фудбалско првенство во Германија.

Русија ја престигна Америка во испораката на гас

 Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години.

Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години, и покрај напорите на регионот да се ослободи од зависноста од фосилните горива, пишува „Фајненшл тајмс“.

„Изненадувачки е да се види дека увозот на руски гас во Европа е зголемен по сите напори и напори да се намали зависноста од енергетските извори од таа земја“, истакнал пазарниот аналитичар од ИЦИС Том Марзек-Менсер.

Британскиот весник потсетува дека по почетокот на конфликтот во Украина во февруари 2022 година, Русија ја намали испораката на гас во Европа и регионот престана да го увезува овој енергенс, кој потоа се испорачува со специјализирани бродови од Америка. Во септември 2022 година, Америка ја престигна Русија во количината на извезен гас во Европа.

Сепак, според податоците на ИЦИС, минатиот месец испораките на руски гас и течен гас учествуваа со 15 отсто од вкупниот извоз во ЕУ, Велика Британија, Швајцарија, Србија, Босна и Херцеговина и Македонија, пренесува Капитал.

Истите податоци покажуваат и дека течниот гас од Америка учествува со 14 отсто во регионот, што е најниско од август 2022 година.

Мицкоски за кадровските решенија во владата од коалицијата „Твоја Македонија“

Изјава на мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за кадровските решенија во новата влада од коалицијата „Твоја Македонија“, што вечерва беа потврдени од Извршниот и Централниот комитет на партијата. 

притисни ентер