Општина Ѓорче Петров: При носењето на ДУП-от СЗ 24, Блок СЗ 24.03 се почитувани сите процедури

Сега донесениот ДУП е изработен во согласност ГУП на Град Скопје 2012 – 2022 и Регулациски план на ГУП за четврт СЗ 24 од 2018 година, порачуваат од локалната самоуправа.

Со Деталниот урбанистички план за градска четврт СЗ 24, Блок СЗ 24.03, што го донесе Општина Ѓорче Петров се овозможуваат услови за градење на просторот, но се уште не е дадено одобрение за градење кое се издава врз основа на основни проекти за градбите, во постапка согласно Законот за градење. Сега донесениот ДУП е изработен во согласност ГУП на Град Скопје 2012 – 2022 и Регулациски план на ГУП за четврт СЗ 24 од 2018 година, порачуваат од локалната самоуправа.

Велат дека се почитувани сите процедури во постапката за негово донесување, кои се во согласност со одредбите на Законот за просторно и урбанистичко планирање, и оти се обезбедени согласности и позитивни мислења од сите релевантни институции, вклучувајќи ги и Град Скопје и Министерството за транспорт и врски.

Претходниот план „ДУП за локалитет Јурија", додаваат, е од 2001 година и не е во согласност со намените за просторот дефинирани со плановите од повисоко ниво, а донесени подоцна, во 2012 и 2018 година.

-Решението на новиот план нуди современ концепт за развојните потреби на општината. Воедно, максимално дозволените нумерички параметри за градежната парцела не дозволуваат изградба на целата површина за градење со височина од 58 метри. Зададена е височина од П до П+17 (од приземје до приземје и 17 нивоа), при што максимално дозволената бруто развиена површина за градење условува дека со П+17 може да биде изведен само мал дел од површината. Всушност, ова е планска одредба со која ќе се условат архитектите да изнајдат посмели архитектонски решенија за градбите, со разиграни и денивелирани површини и волумени, односно интенцијата е да се побегне од стерилните архитектонски решенија кои беа вообичаени во изминатиот 10-годишен период – кога се реализираа „ѕидови" долж улиците, посочуваат од Општината.

Нагласуваат дека апсолутно нема да биде спречен протокот на воздух.

-Соодветно на претходното образложение за условеноста на проектирање на разиграни и денивелирани површини и волумени на градбите, по целата должина ќе се појават продори во површините за градење. Во просторот значаен дел е одделен за зеленило. На дури 4257 квадратни метри планиран е јавен парк, во зона надвор од градежни парцели. Дополнително, зададен е услов за реализација на градбите според кој мора да се обезбеди најмалку 20 отсто површина под зеленило во рамките на градежните парцели. Овие 20 отсто претставуваат 6106 квадратни метри на ниво на плански опфат. Оттука, со планот е предвидено најмалку 10363 квадратни метри од површината да биде под зеленило (4257+6106), што претставува 27 отсто од површината на блокот СЗ 24.03 – во рамките на регулационата линија како што е дефинирана со планот од повисоко ниво РПЧ СЗ 24, нагласуваат од Општина Ѓорче Петров.

Потсетуваат дека беа спроведени две јавни анкети за Деталниот урбанистички план од кои првата во периодот од 12.07.2019 до 25.07.2019, а втората во периодот од 18.09.2019 до 24.09.2019.

-Соопштенијата за јавните анкети беа соодветно објавени во два дневни весника, но и на веб страницата на Општина Ѓорче Петров (каде и се уште може да се видат, во секцијата со објави и соопштенија од постапките за донесување на урбанистички планови). На двете анкети планот беше истакнат во М.З. Дексион, а стручните служби од Одделението за урбанистичко планирање во општина Ѓорче Петров беа и се достапни за какви било прашања и консултации. Одржани се и јавни презентации на планот – првата на 16.07.2019 и втората на 19.09.2019, двете во просториите на М.З. Дексион на кои беа поканети да присуствуваат сите заинтересирани граѓани и претставници на релевантни институции и комунални претпријатија, прецизираат од општината. /МИА

Талибанците го укинаа Министерството за жени и воведоа полиција за чување на моралот

Талибанското Министерство за образование им наредило на момчињата од средно училиште да се вратат на училиште, но воопшто не ги споменуваат девојчињата, а Министерството за жени е укинато, пренесуваат авганистанските медиуми.

Работниците во главниот град на Авганистан, Кабул, денеска го сменија натписот на Министерството за жени со натпис на талибанска полиција за морал, а поранешните вработени во Министерството велат дека веќе немаат пристап до зградата.

Новата плоча е напишана на мешавина од арапски и дари, и гласи „Министерство за молитва и упатство и промоција на доблеста и спречување на пороците“, објавува Ројтерс.

Поранешните вработени во министерството изјавиле дека неколку недели се обидувале да се вратат на работа, но им било кажано да останат дома, покажува снимката направена пред институцијата.

Влезот во зградата вчера е заклучен, рекла една од жените.

„Јас сум единствена што заработува во семејството“, изјавила друга вработена.

„Сега, кога нема министерство, што да правам јас како Авганистанка?“

Талибанците, кои ја преземаа власта минатиот месец по повлекувањето на американските сили, претходно владееја со земјата од 1996 до 2001 година. Во тоа време на девојчињата не им беше дозволено да одат на училиште, а на жените не им беше дозволено да работат и да се образуваат.

Во тој период, долгогодишното министерство чија плоча беше поставена во петокот стана познато како талибанска морална полиција. Таа го спроведе своето толкување на шеријатскиот закон, кое вклучува строги правила за облекување, јавни егзекуции и камшикување, пренесува Ројтерс.

Талибанците најавија привремена влада на 7 септември, но без да го споменуваат Министерството за жени.

Исламистичката група не потврдила дека се откажала од институцијата, а еден талибански лидер претходно оваа недела рече дека на жените ќе им биде дозволено да работат во владини министерства заедно со мажите.

Талибанското Министерство за образование објави дека од сабота сите машки средношколци мора да го продолжат своето образование.

Наредбата се однесува на учениците и наставниците од шесто одделение натаму. Ниските одделенија веќе се вратија во клупите.

Во соопштението не се споменуваат студентките и кога треба да го продолжат своето образование, ако некогаш им биде дозволено, пишува агенцијата Dpa.

Талибанското министерство за високо образование претходно објавило дека и мажите и жените ќе можат да ги продолжат студиите, но одделно, а жените ќе мора целосно да бидат покриени.

Во изминатите 20 години, за време на американското присуство во Авганистан, студентите од двата пола учеа заедно и немаше кодекс на облекување, што се промени со доаѓањето на талибанците на власт.


Сакал да натепа дете на улица, не знаел дека нападнал светски шампион и лошо поминал (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео од насилство, кое завршило неочекувано. Непознат насилник сакал да претепа момче кое седело на клупа со пријателите.

Се покажало дека е светскиот јуниорски шампион во бразилско џиу-џицу Алекс Вилијамс (16). Видеото го објави поранешниот шампион во Cage Warriors, Алекс Енлунд, кој денес му е тренер на Вилијамс.

"Возрасен маж се обидува да нападне 16-годишник кој е повеќекратен светски шампион во Џеј- еј. Алекс покажува смиреност, воздржаност и храброст во оваа ситуација. Запишете ги децата во училиште за боречки вештини. Малку е веројатно дека ќе стане насилник поради смиреноста што се учи на душеците. “, напишал Енлунд во објавата.


Туристите кои летаат во вселената со SpaceX, разговарале со Том Круз

Туристите на SpaceX во моментов орбитираат околу Земјата со вселенско летало, разговарале од вселената со познатиот актер Том Круз.

Ракетата SpaceX полета во средата од Флорида со првиот целосно цивилен екипаж што некогаш бил лансиран на лет кон орбитата на Земјата, а мисијата треба да трае околу три дена.

Летот на Спејс Икс од вселенскиот центар Кенеди на Кејп Канаверал го изнајми американскиот милијардер Џаред Исакман, 38-годишниот основач и извршен директор на компанијата за финансиски услуги Shift4 Payment, исто така искусен пилот.

Покрај Ајзакман, на бродот има уште три лица, а овој квартет аматери патници во вселената се подготвувал со месеци за летот .

„Рук, Нова, Хенкс и Лео денес разговараа со Том Круз “, објави на Твитер мисијата Inspiration4, користејќи ги прекарите на првите четири турусти што летаат во SpaceX.

„Тие ги споделија своите искуства од вселената“, се појаснува на твитот. „Маверик, можеш да бидеш наш крилен напаѓач кога сакаш“. Маверик е името на елитниот пилот што го толкуваше Том Круз во филмот Топ Ган.

Минатата година, поранешниот администратор на НАСА за време на администрацијата на Доналд Трамп, Џим Бриденстајн најави бестежински филм со Том Круз на Меѓународната вселенска станица.

Деталите за филмот, кој треба да се снима во соработка со SpaceX, се уште не се познати.

притисни ентер