Опозицијата не се откажува од блокада на измените за онлајн собраниски седници

Обвинувајќи дека владејачкото мнозинство и спикерот Џафери без консензус се обидува да го менува деловникот, опозицијата не се повлекува од блокадата на измените кои треба да овозможат он лајн седници на Собранието. 

Според пратениците на ВМРО ДПМНЕ и Левица, со вака предложените измени се минира Жан Моне процесот, а воедно се крши и Уставот.

Амандманите се со цел никогаш процесот да не заврши, додека не се отрезни спикерот да почне да координира а не да супресира, така да ова е поука до него, ќе видиме следните чекори, можно е силеџиски да ги групираат, има некои такви муабети, но сето тоа е спротивно на деловникот. Амандманот треба да се расправа еден по еден и предлагачот има право да го елаборира без ограничување на времето, вели Димитар Апасиев – пратеник од Левица.

-Јас очекував да седнеме и да поразговараме за оваа онлајн идеја која што ја турка владејачкото мнозинство, имајќи во предвид дека собранието е функционално, ние во парламентот имаме минимум 115 пратеници секогаш присутни на седница. Единствената причина поради која што бара ова онлајн собрание е малиот број на пратеници од владејачкото мнозинство, истакна Никола Мицевски – пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

Од владејачкото мнозинство го осудија ваквото однесување на опозицијата, бидејќи го кочат системот да функционира. Пратеникот на СДСМ Јован Митревски вели дека поднесените амандмани се целосно нелогични .

Опозицијата во собранието продолжува со неодговорно однесување на штета на граѓаните и институциите. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не сакаат функционално собрание и продолжуваат со својата деструктивност да работат директно на штета на граѓаните, изјави пратеникот на СДСМ Јован Митревски.

Опозицијата здружено поднесе над 3000 амандмани, од кои најмногу се на Левица, 1400, ВМРО-ДПМНЕ поднесе 1350, а коалцијата Алијанса и Алтернатива поднесоа 300 амандмани. Пред почне расправата по нив на службите, како што велат од Собранието, ќе им бидат потребни три до четири дена за да ги архивираат и преведат. Во меѓувреме, Џафери најави дека ќе бара заедничко решение со опозицијата за да им се овозможи на пратеници кои се во изолација поради коронавирусот да учествуваат на седниците преку интернет.

Ибрахимовиќ и Лукаку во клинч, за малку избегната тепачка (ВИДЕО)

Златан Ибрахимовиќ и Ромелу Лукаку жестоко се судрија во последните моменти од првото полувреме на четвртфиналниот натпревар од Купот на Италија меѓу Интер и Милан.

Ибрахимовиќ во 31-та минута го донесе Милан во водство со убав гол, а играчите на Интер стануваа се понервозни, што се гледаше на Лукаку, кого Ибрахимовиќ го испровоцира.

Белгиецот и Швеѓанецот се соочија очи во очи и веднаш беа разделени од соиграчите.

Ситуацијата беше на работ на голем инцидент кога судијата Паоло Валери го објави крајот од првото полувреме. Лукаку бесно се упати кон Ибрахимовиќ, кој се упати кон соблекувалната, а за да се избегнат поголеми проблеми, присутните на теренот морале да интервенираат.

И двајцата добија жолти картони.

Лукаку, наводно, му рекол на Ибрахимовиќ да престане да му се смее, а Ибрахимовиќ му одговорил: „Ајде, ајде да одиме“.

Ибрахимовиќ беше исклучен во 58. минута поради втор жолт картон за прекршок во центарот, а израмни Лукаку од пенал во 71. минута.

Британка се изживува врз неподвижна старица, семејството ја снимило (Вознемирувачко видео)

Бритинската полиција објави на својот Твитер вознемирувачко видео во кое се гледа злоупотреба врз дементирана старица од 29-годишна старателка , која е осудена на шест месеци затвор.

29-годишната Џени Деди требало да се грижи за полу-подвижната 69-годишна Лиз Јангс, но снимките од надзорните камери откриваат дека наместо тоа, таа ја влече за коса, и ги турка прстите во лицето и устата и ја влече за нос.

Во текот на летото 2019 година, ќерката на жената од видеото, Корина Канингам, која живеела со неа во куќа во Норфолк, започнала да забележува полесни повреди како што се модринки и гребаници на лицето и телото на нејзината мајка.

Поради сè, вклучила камера, која цело време снимала во собата. Полицијата објаснила дека семејството на Лиз Јангс сакало снимката да се сподели јавно за случајот да остане запаметен откако Деди е приведена.

Според „Дејли меил“, за време на една посета, Деди зела куче со себе, кое ја изгребало Лиз Јангс, предизвикувајќи длабоки расекотини на нејзините нозе.

Деди, пишува понатаму, ја принудувала старицата да јаде и вербално и физички ја малтретирала. На видеото се гледа како ја влече за коса и ги турка прстите во лице.

Во една прилика ја оставила гола скоро цели 30 минути, со влажна коса и само со крпа над колената.

Семејството на Лиз Јангс го видело видеото во ноември 2019 година и веднаш им било јасно дека старицата била малтретирана, по што интервенирала полицијата.

Деди признала дека лошо се однесувала кон лице кое има потреба од посебна грижа и е осудена на шест месеци затвор.

"Знаеме дека објавувањето на оваа снимка предизвика силни реакции, целосно разбираме дека е тешко да се гледа. Го зедовме предвид ова пред да го објавиме. Семејството на г-ѓа Лиз сакаше да спречи слични случаи", објави полицијата, пренесува британски Мирор.

Елизабет Харли во топлес, ја сликал нејзиниот 18-годишен син (ФОТО)

Актерката и манекенка Елизабет Харли позираа топлес во снег, а фотографијата што ја објави на Инстаграм ја направил нејзиниот 18-годишен син.

55-годишната Британка носи само палто и долен дел од бикини од својата нова линија за костими за капење.

„Како можев да одолеам? напишала заедно со фотографијата што ја споделила со повеќе од 1,8 милиони следбеници на Инстаграм.

Таа исто така открика дека ја фотографирал нејзиниот син Дамијан, кој оди по нејзините манекенски стапки.

Таа добила бројни комплименти за фотографијата, но големото внимание што го привлече, не помина без негативни реакции, а многумина често ја критикуваат за нејзината врска со синот.

притисни ентер