Околу 21,6 милиони денари наменети за проекти за регионален развој

Со заштедените средства ќе се финансира уредување на дел од индустриските зони во Југоисточен плански регион, со цел зголемување на економскиот развој, проект за „Помалку отпад за поквалитетен живот".

Предлогот на Министерството за локална самоуправа, за распределба на средства за финансирање на проекти на планските региони од Програмата за рамномерен регионален развој за 2019 година, беше тема на дискусија на на денешната седница на Советот за рамномерен регионален развој, со која претседаваше вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев.

Како што соопшти Кабинетот на Анѓушев, средствата во износ од околу 21,6 милиони денари се резултат на заштеди остварени при реализација на проекти од страна на Центрите за развој на планските региони во сите осум плански региони. Поради ова, Советот на денешната седница донесе oдлука овие средства да бидат доделени за три нови проекти и за зголемување на износот на пет веќе постојни проекти.

– Со заштедените средства ќе се финансира уредување на дел од индустриските зони во Југоисточен плански регион, со цел зголемување на економскиот развој, проект за „Помалку отпад за поквалитетен живот", унапредување на техничките капацитети на Јавните комунални претпријатија во Пелагонискиот плански регион и овозможување поквалитетни услуги од регионално значење како и подобрување на туристичката понуда во Североисточниот плански регион преку инвестиции во докапитализација на градски базен во Куманово, се наведува во соопштението.

Дополнително, како што информира Кабинетот на Анѓушев, извршено е дофинансирање на проектот за ревитализација на патот Богородица – Стојаково, крстосница со регионалниот пат Гевгелија – Богданци (втора фаза), подготовка на техничка документација за локални регионални патишта во Југозападниот плански регион, подобрување на инфраструктурните услови за создавање на мултифункционален објект за поддршка на културно – уметнички и спортско – рекреативни настани во Општина Лозово, како и подобрување на руралната инфраструктура во Вардарскиот плански регион преку изградба на Центар за откуп на земјоделски производи во Општина Градско.

На седницата е донесена и Одлука за определување на подрачјата со специфични развојни потреби во Македонија за периодот од 2019-2023 година, а усвоен е и Годишниот извештај за спроведување на акцискиот план за спроведување на Стратегијата за регионален развој на Република Македонија за 2018 година.

На седницата на Советот за рамномерен регионален развој учествувале и министрите за локална самоуправа Горан Милески, за транспорт и врски Горан Сугарески, за труд и социјална политика, Мила Царовска, за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, за зeмјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски и за култура Хусни Исмаили, како и директорот на Бирото за рамномерен развој Рамиз Реџепи и градоначалниците на општините и претседатели на осумте плански региони во Македонија.

ДУИ: Ќе ја продолжиме мисијата да ги обединиме Албанците

Сојузот на албанските парламентарни партии беше основан после парламентарните избори од 11 декември 2016 година, преку ЗаедничкатаДекларација на партиите претставени во претходниот собраниски состав.

Речиси сите обврски од заедничката Декларација беа реализирани во текот на претходниот мандат, од јазичната рамноправност, заокружувањето на

нормативниот дел од Охридскиот Договор, изборот на првиот претседател Албанец на Собранието, новото министерство за политички систем,Преспанскиот договор и договорот за добрососедство, уставните измени,реформите во безбедносниот систем и владеењето на правото и борбатапротив корупцијата, членството во НАТО и преговорите за членство во Европската Унија.Врз основа на тоа, како победници на изборите од јули и како партија која го има легитимитетот од Албанците, Демократската Унија за Интеграција иницираше состанок на 13 август, на годишнината на Охридскиот Договор, после потврдувањето на изборните резултатите и конститутивната седница на Собранието и откако и лидерот на Албанците, Али Ахмети лично ги контактираше по телефон сите претседатели на партиите од Албанскиот блок. Во овие разговори, г. Гаши изрази подготвеност за средбата и после консултациите со г. Села, два дена подоцна тој се откажа. Села бараше состанокот да биде одржан по верификацијата на мандатите, но и тој се премисли. Додека Касами ја прифати поканата и го остваривме состанокот, а Тачи после првиот разговор, не се јави повеќе.

Сите наеднаш заборавија на нивните ветувања и средбата со Ахмети ја заменија со средба со г. Заев чекајќи на ред и не почитувајќи ја волјата на Албанците и намерно обезвреднувајќи ги преговарачките позициите на Албанците. Уште од предизборието, и потоа, овие партии ги променија нивните ставови неколку пати по ред.

Затоа, вчерашниот состанок беше свикан за да се дискутира во однос на нашите заеднички приоритети а не за да се обезбедиме поддршка, туку да ги поканиме дс споделиме одговорности и заеднички да станеме дел од градењето на историјата и да ги споделиме успесите.Наспроти јавните афирмативни изјави, албанските партии, без никаква причина одлучија да го напуштат Сојузот и нашата искрена понуда да ги споделиме одговорностите.

Граѓаните се тое кои што ги проценуваат сите наши намери и следствено на тоа тие ги определија улогите на сите партии за следните четири години, затоа ние ќе го предводиме обединувањето, и покрај сите пречки, опструкции и обиди за влез од споредните влезови, од прозорците и подрумите. ДУИ и г. Ахмети ќе ја продолжат светата мисија да ги обединат Албанците и наспроти пречките се додека не се создаде обединета достоинствена опозициска алтернатива која што нема да работи за пропаст и неуспех, туку за градење и обединување.

Демократска унија за интеграција

Пендаровски се сретна со гувернерката на НБМ Ангеловска-Бежоска

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, за актуелните случувања во банкарскиот сектор во земјава.

Гувернерката Ангеловска-Бежоска го информираше претседателот Пендаровски за причините за укинување на дозволата за основање и работење на „Еуростандард банка" АД и за активностите кои координирано и интензивно се преземаат за обесштетувањето на депонентите да започне во законските рокови, но и порано од тоа. Соговорниците истакнаа дека е важно да се вложи максимум за поскоро отпочнување на исплатата на обесштетувањето на граѓаните од страна на Фондот за осигурување на депозити, и пред законски предвидениот рок од 20 дена.

Претседателот истакна дека е потребно сите надлежни институции да вложат максимални напори за решенија со кои ќе се овозможи обесштетувањето во корист на депонентите. Исто така тој изрази очекување дека банкарскиот систем и понатаму ќе биде стабилен.

На средбата, претседателот Пендаровски истакна дека е особено важно Народната банка и натаму да продолжи со успешно остварување на своите законски цели и задачи, давајќи клучен влог за успешна монетарна политика, за финансиската и макроекономската стабилност на земјава, соопштуваат од кабинетот на претседателот..

Стојанов: 40% знаат од кого и како се заразиле

За тоа како се движи заразата со корона вирусот поразговаравме со директорот на Центарот за јавно здравје Александар Стојков.

Тој забележува дека свеста кај граѓаните за заштитните мерки се искачила на повисоко ниво.

Во разговорот со Мирјана Мирчевска Јовановиќ, Стојанов зборува и за неопходните услови од епидемиолошки аспект ,за почетокот на новата учебна година.

Во видеото погледнете го целиот разговор.

притисни ентер