ОЈО: Започната е постапка за нападот врз девојче од страна на две малолетнички

ОЈО започна постапка за нападот врз 15 годишното девојче од страна на две врснички кој се случи во петокот центарот на Скопје.

Оттаму велат дека се известени за случајот и дека се дадени насоки за натамошно постапување. Овие случаи се решаваат согласно Законот за малолетници, а казната се определува во судска постапка, објаснува адвокатот Ѕвонко Давидовиќ. Според него ова е резултат на запуштање на малолетник, па во овој случај најголемиот дел од вината освен малолетниците треба ја сносат родителите. Одговорност според него, треба да има и за сведоците, кои не укажале помош и не пријавиле кривично дело.

- Постои кривично дело Запуштање и малтретирање на малолетник, овде е очигледно дека малолетникот во своето воспитување е запуштен. Пред се тие немаат почит, немаат почит кон својот наставник, немаат почит кон професорот, кон соседите, постарите лица, во краен случај ни кон своите родители таквите деца не можете да очекувате таквите деца не може да очекувате дека ќе имаат почит кон законот и институциите кон својата држава. Родителите мора да бидат свесни дека за однесувањето на своето дете се додека не е полнолетно во некои случаи одговараат,- Ѕвонко Давидовиќ – адвокат.

Иако психолозите велат дека тепачките помеѓу соученици се случувале и во минатото, она што претставува ризик во денешно време е пристапот до интернетот и масовно споделување на ваквите видеа за да се чувствуваат дека припаѓаат во толпата. Според психологот Д-р Мирјана Јовановска клучно е родителите да не забораваат да посветат внимание и да ги воспитуваат своите деца, додека се трудат да ги задоволат сите нивни останати материјални барања.

-Често пати луѓето бркајќи други обврски кои ги имаат во животот земаат од времето на родителството и секогаш тоа ни се свети. Што и да правиме како и да планираме би требало времето во кое што треба да бидеме родители да не го намалуваме, да не им го одземаме на нашите деца тоа време, бидејки децата оставени сами на себе многу лесно ќе побараат каде да припаднат, со кого да комуницираат, каде да најдат информација, на кого да личат,-д-р Мирјана Јовановска – психолог.

Вознемирувачкото видео кое деновиве масовно се споделува на социјалните мрежи започнува со вербална расправија со погрдни зборови, а потоа преминува во физички напад. Додека трае сето тоа соучениците снимаат со телефоните и ги бодрат насилничките. Случајот по неколку часа бил пријавен во полиција од страна на родителот, а неофицијално девојката по тепачката се здобила со повреди на главата и телото и колабирала во училиштето.

Во куќа во Англија се најдени тела на три деца- биле убиени со нож, покажа обдукцијата

Во неделата три мали деца се пронајдени мртви во куќа во Бристол. Обдукцијата покажала дека децата починале од повреди со нож.

Полицијата на местото на настанот пристигнала во 00:40 часот по локално време, по добиена пријава за можен инцидент. Полицајците ги пронашле телата на деветмесечниот Мохамед Баш, тригодишниот Жури Баш и седумгодишниот Фарес Баш.

42-годишната жена е уапсена под сомнение за убиство. Не е соопштено дали таа е во крвно сродство со жртвите. Таа се уште е во болница, каде што се лекува од повреди кои не се опасни по живот, пишува Би-Би-Си.

„Истрагата од страна на Единицата за истраги за големи злосторства е во тек. Се спроведува сеопфатна истрага за да се утврди што доведе до загуба на животи“, рече главниот инспектор Викс Хејворд-Мелен.

„Загубата на толку мали деца, кои имаа цел живот пред себе, е навистина потресна. Специјалните офицери за врска продолжуваат да му даваат поддршка на семејството“, додаде таа.

Американската војска следи сомнителен балон над западниот дел на САД

САД следат балон на голема височина што лета над западните делови на земјата, изјавија официјални лица за CBS news.

Воен авион го забележал балонот и „пресудил“ дека не е закана, но не се знае неговото потекло и намена.

Претходно денеска извор изјави дека балонот летал над Колорадо. Неговото присуство ги загрижило официјалните лица, па војската испратила авион за истрага, објави CBS news.

Франција протера радикален имам веднаш по пристигнувањето во земјата

Француските власти вчера протераа туниски имам обвинет за проповедање омраза кон жените и Евреите, објави министерот за внатрешни работи Жералд Дарманин.

Махџуб Махџуби, имам во малиот град Бањолс-сур-Сезе на југот на Франција, бил вратен во Тунис за „помалку од 12 часа по неговото апсење“, порача Дарманин во објава на X, порано Твитер, пренесе Би-Би-Си.

Тој додаде дека овој пример докажува како неодамна донесениот закон за имиграција „ја прави Франција посилна“. Законот, кој ги заострува условите за миграција, се смета за дел од одговорот на владата на подемот на екстремната десница во француските анкети. На ова остро се спротивставија партиите на левицата.

„Цврстината сега е правило“, рече Дарманин, кој остро го критикуваше, како што рече, „радикалниот имам кој даваше неприфатливи коментари“.

Во официјалната одлука за протерување, се наведува дека во своите проповеди во февруари тој дал „ретроградна, нетолерантна и насилна“ слика за исламот што поттикнува однесување против француските вредности, дискриминација на жените, „тензии со еврејската заедница“ и „џихадистичка радикализација“.

Имамот, исто така, „го нарече еврејскиот народ непријател“, се вели во пресудата, исто како што Маџуби повика на „уништување на западното општество“. Адвокатот на имамот, Самир Хамрун, рече дека ќе поднесе жалба на протерувањето. Минатата година, Франција протера еден марокански имам и еден Алжирец, кои беа службеници во џамијата, која што била затворена во 2018 година.

притисни ентер