ОЈО: Започната е постапка за нападот врз девојче од страна на две малолетнички

ОЈО започна постапка за нападот врз 15 годишното девојче од страна на две врснички кој се случи во петокот центарот на Скопје.

Оттаму велат дека се известени за случајот и дека се дадени насоки за натамошно постапување. Овие случаи се решаваат согласно Законот за малолетници, а казната се определува во судска постапка, објаснува адвокатот Ѕвонко Давидовиќ. Според него ова е резултат на запуштање на малолетник, па во овој случај најголемиот дел од вината освен малолетниците треба ја сносат родителите. Одговорност според него, треба да има и за сведоците, кои не укажале помош и не пријавиле кривично дело.

- Постои кривично дело Запуштање и малтретирање на малолетник, овде е очигледно дека малолетникот во своето воспитување е запуштен. Пред се тие немаат почит, немаат почит кон својот наставник, немаат почит кон професорот, кон соседите, постарите лица, во краен случај ни кон своите родители таквите деца не можете да очекувате таквите деца не може да очекувате дека ќе имаат почит кон законот и институциите кон својата држава. Родителите мора да бидат свесни дека за однесувањето на своето дете се додека не е полнолетно во некои случаи одговараат,- Ѕвонко Давидовиќ – адвокат.

Иако психолозите велат дека тепачките помеѓу соученици се случувале и во минатото, она што претставува ризик во денешно време е пристапот до интернетот и масовно споделување на ваквите видеа за да се чувствуваат дека припаѓаат во толпата. Според психологот Д-р Мирјана Јовановска клучно е родителите да не забораваат да посветат внимание и да ги воспитуваат своите деца, додека се трудат да ги задоволат сите нивни останати материјални барања.

-Често пати луѓето бркајќи други обврски кои ги имаат во животот земаат од времето на родителството и секогаш тоа ни се свети. Што и да правиме како и да планираме би требало времето во кое што треба да бидеме родители да не го намалуваме, да не им го одземаме на нашите деца тоа време, бидејки децата оставени сами на себе многу лесно ќе побараат каде да припаднат, со кого да комуницираат, каде да најдат информација, на кого да личат,-д-р Мирјана Јовановска – психолог.

Вознемирувачкото видео кое деновиве масовно се споделува на социјалните мрежи започнува со вербална расправија со погрдни зборови, а потоа преминува во физички напад. Додека трае сето тоа соучениците снимаат со телефоните и ги бодрат насилничките. Случајот по неколку часа бил пријавен во полиција од страна на родителот, а неофицијално девојката по тепачката се здобила со повреди на главата и телото и колабирала во училиштето.

Жиру: Повредата на Мбапе остави белег во победата над Австрија

Францускиот напаѓач Оливие Жиру се осврна на повредата на Килијан Мбапе на натпреварот со Австрија (1:0) на Евро 2024 година.

- Повредата на Мбапе остава белег по победата. Секако, малку сме вознемирени поради неговата повреда. Отиде на лекарски преглед. Немам што да додадам повеќе за неговата повреда. Се надевам дека ќе се врати што е можно побрзо, изјави Жиру по натпреварот.

Мбапе во 86. минута од натпреварот се судри со австрискиот дефанзивец Кевин Дансо, по што заврши на тревникот. Првично се претпоставуваше дека ќе му треба операција, но по прегледот во болницата во Дизелдорф беше одлучено да се лекува без операција. /МИА

“Чад на хоризонтот” за нелегалното оружје на Балканот

Публикацијата “ Чад на хоризонтот” ја анализира поврзаноста на нелегалното оружје на Балканот со војната во Украина.

Профит на организираниот криминал од војните не е првото нешто што ни паѓа на ум, додека со ужас го следиме разорот во Украина. Но, сите војни имаат дополнителни свои негативни ефекти на прелевање и долгорочни штетни последици. За дел од нив можевме да посведочиме и од конфликтите во некогашна Југославија во 1990-тите и тука вбројувајќи го и оној во Македонија во 2001-вата година.

Во својата нова публикација Глобалната иницијатива против транснационалниот организиран криминал (ГИ-ТОК) насловена како “ Чад на хоризонтот” анализира дека како што се зголемува приливот на оружје во Руско-Украинската војна, така паралелно се зголемува и ризикот од потенцијалниот шверц на истото надвор од границите на војната.

Александар Србиновски, координаторот за Македонија и Југоисточна Европа за ГИ-ТОК, информира дека ова истражување било спроведено во 2023 и 2024 година на територијата на Украина и во државите од Западна и Источна Европа и Балканот.

- Во истражувањето вршевме собирање на цените на црниот пазар за оружјето во Украина, во Европа и на Балканот, под претпоставка дека ако се изврши споредба на цените во различни локации, ќе се дознаат и потенцијални промените во овој нелегален бизнис. Токму сублимираните податоци на овој начин на глобално ново ќе ни ја расветлат и природата на понудата и побарувачката на нелегалното оружје на национално и транснационално ниво – вели Србиновски.

Според него податоците во истражувањето се добиени од најмалку стотина интервјуа со преставници на полициите на државите во Европа, истражувачките новинари, универзитетските професори како и претставниците на подземјето во бројните земји.

- Квалитативните интервјуа со извори од подземјето, органите на прогонот, новинарите и други помогнаа да се разјасни сликата за овој проболем во однос на податоците за побарувачката за оружје кај криминалците, апетитот за ризик и потенцијалните двигатели и бариери на овие структури. За да ја имаме целосната слика се изврши и собирање на информации за заплени и официјални извештаи за огнено оружје и истражување за трговијата на оружјето на дарк веб интернет страниците – објаснува Србиновски.

Што се однесува на Балканот, додава Србиновски податоците во публикацијата “ Чад на хоризонтот”, велат дека барем засега не постои доказ дека балканските криминални групи шверцуваат оружје кон и до Украинските фронтови, но она што е многу загрижувачко е дека цената на нелегалното оружје е во пораст во регионот, а тоа е пак иницира дека за оружјето на Балканот расте и побарувачка.

Во израелски напад врз бегалскиот камп Нусеират загинаа најмалку 17 луѓе

Најмалку 17 луѓе загинаа при синоќешното израелско бомбардирање врз бегалскиот камп Нусеират во централниот дел на Појасот Газа, објавија локалните медиуми.

Најмалку 274 раселени Палестинци се убиени во бегалскиот камп Нусеират во текот на месецот, откако израелската армија изврши операција за спасување на четири израелски заложници. /МИА

притисни ентер