ОЕЦД: Светската економија годинава ќе се опорави од корона кризата

Светската економија ќе закрепне оваа година од пандемската криза, предвиде денеска Организацијата за економска соработка и развој, но предупредиле дека оптимистичката прогноза може да биде загрозена од продолжен период на висока инфлација.

Светската економија годинава ќе порасне за 5,6 отсто, а во 2022 година растот би требало да забави до 4,5 отсто и до 3,2 отсто во 2023 година, проценува ОЕЦД, потврдувајќи ја основата на претходната проценка.

Економијата силно закрепнува, а компаниите се борат да останат во чекор со бранот побарувачка предизвикан од олеснување на епидемиолошките мерки, што предизвика стагнација во глобалните синџири на снабдување и поттикнување на инфлацијата ширум светот, посочуваат тие.

Инфлацијата само привремено зајакнала, проценува ОЕЦД, придружувајќи им се на владите и централните банки ширум светот кои предвидуваат олеснување на цените во наредниот период.

Кога побарувачката и понудата ќе се нормализираат, инфлацијата ќе ослабне, заклучуваат тие.

„Главниот ризик, сепак, е дека инфлацијата би можела повторно да не изненади и да продолжи да зајакнува, принудувајќи ги централните банки на водечките економии да ја заострат монетарната политика порано и во поголема мера од очекуваното“, велат од ОЕЦД.

Ако тој ризик се намали, инфлацијата како целина најверојатно ќе достигне врв од пет проценти, а потоа постепено ќе ослабне на околу три проценти до 2023 година, соопштила организацијата со седиште во Париз.

Во тој контекст, во моментов најдобро е централните банки да чекаат да се смират тензиите во понудата и да сигнализираат дека ќе преземат мерки доколку се појави потреба, велат од ОЕЦД.

Најголемата светска економија, САД, се предвидува да порасне за 5,6 отсто оваа година, 3,7 отсто во 2022 година и 2,4 отсто во 2023 година.

Тие, исто така, ги намалија прогнозите за Кина, од 8,5 на 8,1 отсто оваа година. Во 2022 година, втората по големина светска економија би требало да порасне за 5,1 отсто, што е за 0,7 процентни поени послабо од очекуваното досега, а истата стапка на раст се предвидува и за 2023 година.

Прогнозите за еврозоната се речиси непроменети, со очекуван раст на активноста оваа година за 5,2 отсто, што би требало да забави на 4,3 отсто во 2022 година.

Во 2023 година, активностите во областа на примената на заедничката европска валута би требало значително да се забави, на 2,5 отсто, предвидува Организацијата за економска соработка и развој.

Тринаесетгодишно куче пронајдено во пештера по два месеци потрага

Според експертите, според неговата возраст, изненадувачки е како кучето преживеало бидејќи било во темница на температура од 14 степени Целзиусови.

Џеф Бонерт го пронашол своето куче Аби, по два месеци потрага, во пештера недалеку од нивниот семеен дом во Мисури.

Тринаесетгодишното куче побегнало од дома на 9 јуни, по што семејството Бонерт постојано го барало. Џеф се откажал од потрагата кога му се јавил соседот кој му рекол дека луѓето кои истражувале блиска пештера пронашле куче и се посомневале дека е негово.

- Во пештерата најдоа куче. Можеби тоа би можело да биде Аби - стоело во пораката што ја добил од соседот.

Бенерт се сомневал во тоа, но бил љубопитен и отишол во пештера во близина на неговата куќа.

Кога ја видел сликата што му ја покажал еден од спасувачите, не можел да поверува.

- Им реков дека тоа е моето куче - изјави Боенрт за АП.

Средбата ја фотографирала неговата сопруга, а интересен е и податокот дека само неколку недели пред кучето да наполни 14 години. Според експертите, според неговата возраст, изненадувачки е како кучето преживеало бидејќи било во темница на температура од 14 степени Целзиусови.

Масивен хакерски напад врз естонската влада откако отстрани советски споменик

Канцелариите и компаниите на естонската влада беа погодени од бран сајбер напади што започнаа веднаш по отстранувањето на советски споменик во земјата.

Во средата, Естонија беше изложена на „најобемниот сајбер напад од 2007 година“, објави во четврток на Твитер државниот секретар за ИТ инфраструктура Лукас Кристјан Илвес.

Сепак, тој рече дека нападите биле „неефикасни“ и поминале „во голема мера незабележани“. Руската хакерска група „Killnet“, наводно, ја презеде одговорноста за нападите. „Дигитална Естонија работи многу“, напиша Илвес, бидејќи земјата која така се нарекува самата себе се гледа како пионир на дигитализацијата во Европа.

Граѓаните на Естонија, со население од околу 1,3 милиони луѓе, можат да ги направат речиси сите административни процедури онлајн. Во вторникот, Естонија отстрани советски тенк споменик во близина на естонско-рускиот пограничен град Нарве и го префрли во музеј. Големо руско малцинство живее во балтичката држава, пренесе Индекс.хр.

Салах обновува црква во Каиро: Донираше 150.000 евра за храмот во кој загинаа 41 лице

Минатиот викенд, најмалку 41 лице, меѓу кои најмалку десет деца, загинаа во пожар во коптска црква во Каиро.

Десетици луѓе беа повредени.

Еден од оние кои први дојдоа на помош со парична донација е Мохамед Салах, најдобриот египетски фудбалер. Напаѓачот на Ливерпул донираше 150.000 евра за реконструкција на опожарената црква Абу Сефеин.

Во пожарот изгоре црквата Абу Сефеин, која се наоѓа во густо населениот кварт Имбаба. Итната помош соопшти дека успеале да го изгаснат пожарот, кој избувнал за време на утринската литургија.

Нејзината причина се уште не е позната. Полицијата претходно соопшти дека првичната истрага констатирала дека пожарот можел да настанал од краток спој.

Коптските христијани сочинуваат околу 10 отсто од претежно муслиманското население во Египет.

Извор: Курур спорт

притисни ентер