Од коронавирус во светот починале над 65 000 луѓе, повеќе од 1. 200 000 заразени

Пандемијата на новиот коронавирус однесе најмалку 65.227 човечки животи низ целиот свет од избувнувањето во Кина во декември, според новите податоци на АФП собрани денеска од официјални извори до 12 часот по средноевропско време.

Повеќе од 1.206.480 случаи на инфекција се официјално потврдени во 190 земји.

Оваа бројка е само мал дел од заразените, бидејќи голем број на земји ги тестираат само случаите кои бараат хоспитализација.

Од тие случаи, најмалку 233.300 луѓе закрепнале.

Италија, која ја забележа првата смртна врска со коронавирусот кон крајот на февруари, е најтешко погодена. 15.362 лица починале на 124.632 заразени. Италијанските власти проценуваат дека закрепнале 20.996 лица.

По Италија, Шпанија е втора најтешко погодена според бројот на жртвите со 12.418 смртни случаи на 130.759 заразени.

Следат Соединетите држави со 8.503 смртни случаи (312.245 заразени), Франција со 7.560 смртни случаи (89.953 заразени) и Велика Британија со 4.313 смртни случаи (41.903 случаи).

Кина (со исклучок на Хонг Конг и Макао), каде епидемијата започна кон крајот на декември, потврди вкупно 81.669 заразени (30 новозаболени од вчера до денеска), од кои 3.329 починаа (3 нови смртни случаи) и оздравени се 76.964.

Кога станува збор за заразени лица, Соединетите држави се број еден со 312.245 официјално потврдени случаи, од кои 8.503 умреле и 15.021 се опоравиле.

Европа напладне во неделата има вкупно 47.093 смртни случаи на 642.330 заразени, САД и Канада 8.747 мртви (326.117 заразени), односно 4.172 починати во Азија (117.571 заразени), следува Блискиот исток со 3.779 смртни случаи (74.670 заразени), Латинска Америка и Карибите 1.052 смртни случаи (30.539 заразени) ), Африка 388 смртни случаи (8.578 заразени) и Океанија 41 смртен случај (6.675 заразени).

Податоците се собрани врз основа на податоците од надлежните национални власти и Светската здравствена организација (СЗО).

Младенци дошле во Европа на меден месец, па им се случила трагедија- невестата одеднаш починала

Австралијка, која неодамна се омажила, починала во прегратките на својот сопруг откако доживеала мозочна аневризма додека биле на меден месец во Европа.

Медисон Норона од Нов Јужен Велс колабирала додека шетала во Амстердам со својот сопруг, откако доживеала мозочно крварење.

Нејзиниот сопруг Кајл со скршено срце изјавил дека била оперирана за да се намали притисокот од крварењето и „се борела до самиот крај“.

„Лекарите не можеа да поверуваат колку е голема аневризмата и не можеа ништо да направат за да ја спречат или спасат“, напишал тој на Интернет.

Рече дека Меди се борела како и секогаш до самиот крај, пренесува Daily Mail.

„Таа почина во моите раце опкружена со нејзините најблиски во 22.59 часот во Амстердам. Не можам да поверувам што се случи, скршен сум на милион парчиња.“

„Секогаш и засекогаш, душо“, напишал скршениот сопруг.

Десетици луѓе му испратија пораки со поддршка и сочувство по страшната вест.

Медисон и Кајл се венчале на 21 април.

Поставена е страница GoFundMe за да се соберат пари за да се врати Медисон дома во Австралија.

Пијан малолетник во Индија со Порше прегази две лица, доби казна- да напише есеј

Гневот расте во Индија откако на тинејџер кој наводно уби две лица додека возел пијан, му било наредено да напише есеј како казна, а многумина повикаа на построга казна и го обвинија судството за попустливост.

Несреќата се случила минатиот викенд, а 17-годишникот со Порше со голема брзина се движел низ градот Пуна пред да удри во мотоцикл, при што загинале две лица. Малолетникот бил приведен, а подоцна изведен пред Судот за малолетници, каде бил пуштен со кауција и 15 дена општествено корисна работа.

Тој, исто така, бил казнет да напише есеј за безбедноста на патиштата, рече заменик-главниот министер на Махараштра, Девендри Фаднавис.

„Гневот порасна после ова. Според полициските информации, момчето има 17 години и 8 месеци. Ова е грозоморно злосторство“, им рече тој на новинарите, посочувајќи на промените во индиските закони за малолетници од 2015 година кои дозволуваат на децата над 16 години да им се суди како на полнолетни лица доколку извршиле „грозоморно“ кривично дело.

„Ова беше изненадувачка наредба донесена од Одборот за малолетничка правда“, рече Фаднавис.

CNN се обиде да дојде до адвокатот на наводниот возач, Прашант Патил, за коментар.

Фаднавис додаде дека градската полиција на Пуна го истражува малолетникот за наводно убиство кое не значело убиство. Тие, исто така, побарале од судот за малолетници да ја разгледа одлуката за кауција, рече тој.

На снимката од надзорната камера, неколку моменти пред несреќата, се гледа бело Порше кое брзо се спушта по главната сообраќајница. Се гледаат луѓе како брзаат кон местото на несреќата.

Таткото на малолетникот е уапсен бидејќи наводно му дозволил на својот син да вози иако бил малолетен, објави полицискиот комесар на градот Пуна, Амитеш Кумар. Законската возраст за возење во Индија е 18 години.

Уапсени се и три лица кои служеле алкохол на малолетници, додаде Кумар.

„Ние го усвоивме најстрогиот можен пристап и ќе направиме сѐ што е во наша моќ за да обезбедиме двата млади изгубени животи да добијат правда и обвинетиот да биде соодветно казнет“, рече тој.

Инцидентот е на насловните страници во индиските медиуми и предизвика гнев кај пошироката јавност, а многумина на социјалните мрежи ги осудуваат условите за кауција на момчето.

Суреш Кошта, чија 24-годишна ќерка загина во несреќата, ги повика властите да преземат построги мерки против наводниот возач.

„Беше погрешно да се дозволи малолетник да вози“, им рече тој на новинарите надвор од својот дом, задржувајќи ги солзите. „Прво треба да знаете да возите.“

Рахул Ганди, лидер на главната опозициска партија во Индија, Индискиот национален конгрес, праша дали возач на автобус или таксист ќе бидат подеднакво казнети.

„17-годишен син на богато семејство вози Порше под дејство на алкохол е фатен и барано е да напише есеј“, рече Ганди во видеото објавено на X. „Тогаш зошто есеи не им се доделени на возачи на камиони или возачи на автобуси?"

Мечка влезе во ресторан и учтиво седна на маса- келнерите не се појавија (ВИДЕО)

Видеото е снимено на 16 мај во планинско одморалиште во градот Гетлинберг (Тенеси), а видеото стана вирално на мрежите.

Имено, шумската ѕверка сакала да се „интегрира во општеството“, па учтиво влегла во ресторан, седнала на стол и се послужила со остатоците.

Кој знае, можеби мечката сакала да порача нешто од менито, но од келнерот нема ни трага ни глас.

Останува нејасно како животното било избркано, бидејќи снимањето е прекинато, а во позадина се слуша глас кој ги предупредува гостите „да се преместат на безбедно растојание“.

притисни ентер