Од коронавирус во светот починале над 65 000 луѓе, повеќе од 1. 200 000 заразени

Пандемијата на новиот коронавирус однесе најмалку 65.227 човечки животи низ целиот свет од избувнувањето во Кина во декември, според новите податоци на АФП собрани денеска од официјални извори до 12 часот по средноевропско време.

Повеќе од 1.206.480 случаи на инфекција се официјално потврдени во 190 земји.

Оваа бројка е само мал дел од заразените, бидејќи голем број на земји ги тестираат само случаите кои бараат хоспитализација.

Од тие случаи, најмалку 233.300 луѓе закрепнале.

Италија, која ја забележа првата смртна врска со коронавирусот кон крајот на февруари, е најтешко погодена. 15.362 лица починале на 124.632 заразени. Италијанските власти проценуваат дека закрепнале 20.996 лица.

По Италија, Шпанија е втора најтешко погодена според бројот на жртвите со 12.418 смртни случаи на 130.759 заразени.

Следат Соединетите држави со 8.503 смртни случаи (312.245 заразени), Франција со 7.560 смртни случаи (89.953 заразени) и Велика Британија со 4.313 смртни случаи (41.903 случаи).

Кина (со исклучок на Хонг Конг и Макао), каде епидемијата започна кон крајот на декември, потврди вкупно 81.669 заразени (30 новозаболени од вчера до денеска), од кои 3.329 починаа (3 нови смртни случаи) и оздравени се 76.964.

Кога станува збор за заразени лица, Соединетите држави се број еден со 312.245 официјално потврдени случаи, од кои 8.503 умреле и 15.021 се опоравиле.

Европа напладне во неделата има вкупно 47.093 смртни случаи на 642.330 заразени, САД и Канада 8.747 мртви (326.117 заразени), односно 4.172 починати во Азија (117.571 заразени), следува Блискиот исток со 3.779 смртни случаи (74.670 заразени), Латинска Америка и Карибите 1.052 смртни случаи (30.539 заразени) ), Африка 388 смртни случаи (8.578 заразени) и Океанија 41 смртен случај (6.675 заразени).

Податоците се собрани врз основа на податоците од надлежните национални власти и Светската здравствена организација (СЗО).

притисни ентер