Обвинителството бара 18 месеци затвор за Французот, кој го удри Макрон

Обвинителството во Валенс, југоисточна Франција, побарало изрекување затворска казна од 18 месеци за Дамиен Тарел, кој призна дека му удрил шлаканица на францускиот претседател Емануел Макрон пред два дена.

Таа шлаканица, „целосно неприфатлива“, „е намерно насилство“, рече портпаролот на Министерството.

Тарел е обвинет за напад на јавен службеник, за што може да добие максимум три години затвор и парична казна од 45.000 евра.

Нападот врз Макрон ја шокираше Франција и беше осуден од сите политички партии. Макрон рече дека станува збор за изолиран инцидент и дека насилството и омразата се закана за демократијата.

Тарел призна дека му удрил шлаканица на Макрон, но рече дека не го планирал тоа однапред.

Невработениот 28-годишник за време на испрашувањето рекол дека е близок со антивладините Жолти елеци, протестно движење што го потресе претседателството на Макрон и дека има ултра-десничарски политички убедувања.

Макрон беше во посета на Дром за да ја види „земјата како дише“ по пандемијата, помалку од една година пред следните претседателски избори.

Познаниците на Тарел рекоа дека тој не бил проблематичен.

Обвинителот соопшти дека тој не бил член на ниту една политичка или милитантна група.

"Тарел беше уапсен заедно со уште еден човек од неговиот роден град Сен-Валие. Полицијата пронајде оружје, копија од книгата на Хитлер„ Мајн Кампф "и црвено знаме - меѓународен симбол на комунистичкото движење, во станот на друг човек", кажа обвинителот Алекс Перин.

Другиот маж ќе биде обвинет за нелегално поседување оружје.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер