Објавена потерница за Шеваљ уште седум членови на „Дуќанџик“

Обвинителството за гонење на организиран криминал утре до Министерството за правда ќе поднесе барање за екстрадиција од Обединетите Арапски Емирати на Шеваљ Муареми.

Обвинителството за гонење на организиран криминал утре до Министерството за правда ќе поднесе барање за екстрадиција од Обединетите Арапски Емирати на Шеваљ Муареми и уште едно лице кои се осоминчени дека биле дел од криминална група од Грчец инволвирана во недозволена трговија со дрога и убиства.

„ За лицето за кое покажувате интерес и за уште едно лице кое се наоѓа во ОАЕ во тек е превод на потребната документација на арапски јазик која се очекува да биде завршена во текот на утрешниот ден. По добивање на истата, документацијата ќе биде проследена до Министерството за правда на нивно понатамошно надлежно постапување. “ – Велат од обвинителтвото.

Од таму посочуваат дека на шести февруари побарале од Министеството за правда да се поведе постапка за екстрадиција и за осомничениот за овој предмет за кој беше објавено дека е уапсен во Шпанија и таму се наоѓа во екстрадициски притвор..

Инаку, по еден месец од големата полициска акција за разбивање на криминалната група, името на Шеваљ Муареми и на уште седум осомничени за овој предмет се најдоа и на листата на МВР на лица кои се бараат со меѓународна потерница. Сите се од општините Чаир и Сарај, а меѓу нив има и 20 годинишно момче. На сајтот се објавени пред неколку дена, но од полицијата велат дека тоа не значи дека не се барале и претходно.

За Муареми веќе е познато дека последната локација од каде објавуваше фотографии е Дубаи. Тој е осомничен како предводник на групата која убивала и пренесувала дрога, а беше откриен преку акција потпомогната и од меѓународните истражни институции.

Во јануари годинава, МВР поднесе кривични пријави против 16 лица, но во Македонија беа уапсени шест. Тогашниот министер Спасовски рече дека во наредниот период ќе се приберат докази и за други кривични дела сторени од овие лица и дека јавноста ќе биде изенадена од имињата кои ќе ги слушне во следниот период, меѓу кои биле лица и од министрството, Од судови и други институции, но еден месец подоцна нема детали дали оваа истрага ќе биде проширена со нови имиња.

ЦУК: Спасен овчар заглавен на речен остров во водите на Црна Река

Спасен е овчар заглавен на речен остров во надојдените води на Црна Река, заедно со неговите стотина овци, соопштија вечерва од Центар за управување со кризи.  

Оттаму нагласија дека сега овчарот и овците се на безбедно место, откако се намалило нивото на водата и тие биле евакуирани.

- Центарот за управување со кризи известува дека од единствениот број за итни случаи 112, до Секторот за операции и координација, во 17:32 часот добил информација за заглавен овчар среде Црна Река, со неговите стотина овци, на мало островче на 200 метри лоцирано под селото Манастирец во општина Росоман. Реката била надојдена заради зголемен проток при производство на електрична енергија од страна на АД „ЕЛЕМ“ ПО „ХЕЦ Тиквеш Водостопанство Тиквеш“. ЦУК презеде координативни активности за да се запре протокот на вода од Акумулација „Тиквеш“ и да се намали нивото на реката, соопштија од Центарот.

Од ЦУК веднаш биле преземени сите неопходни мерки.

- Овчарот чекаше нивото на реката да се намали за заедно со неговите овци да се засолни на безбедно место. При ваков случај, било потребно три до четири часа да се намали нивото на водата. Инаку, на лице место е испратена екипа на МВР – ПС Кавадарци, а во контакт со градоначалникот на Општина Росоман е добиена потврда дека и од таму ќе биде пратена екипа, информираа од ЦУК.

Видео: Пагани вреден два милиони снимен на поплавените улици во Дубаи

Велат дека е тенка линијата помеѓу храброста и глупоста.

Веројатно веќе сте виделе снимки од поплавениот Дубаи на социјалните мрежи - градот се соочи со рекордни врнежи од дожд, но ниту тоа не можеше да го спречи возачот на „Pagani Utopia“ на патот до целта.

Возилата вредни повеќе од два милиони евра најчесто се заклучуваат некаде за случајно да не се оштетат. Меѓутоа, овде тоа не беше случај.

Се гледа дека возачот на почетокот малку се двоумел, но на крајот храбро решил да помине низ поплавените улици. Тој ризикуваше, може да тргне наопаку и да го чини десетици илјади поправки, со оглед на тоа што автомобилот е речиси „залепен“ за земја.

„Pagani Utopia“ е многу ретка глетка, бидејќи се направени само 99 примери. Сите имаат твин-турбо 6.0-литарски AMG V-12 мотор кој испорачува 852 КС. Претпоставуваме дека нема оштетувања на болидот, но сепак треба да се признае за храброста (или лудоста) на овој возач.

Извор: Б92

Жителите на Канарските острови демонстрираа против масовниот туризам

 Десетици илјади луѓе демонстрираа денеска на шпанските Канарски острови во знак на протест против масовниот туризам на архипелагот во Атлантскиот Океан во близина на брегот на Африка.

Според полицијата имало 20.000 луѓе, а според организаторите 50.000 во поворки низ улиците на градовите на Канарските острови, кои свиреле и извикувале слогани против неограничен туризам.

Демонстрантите носеа натписи „Жителите на Канарските острови не се на продажба“, „Мораториум на туризамот“ и „Почитувај го местото каде што живеам“.

За организаторите на демонстрациите, сегашниот економски модел е штетен и за жителите и за животната средина. Бараат надлежните да го ограничат бројот на туристи.

„Ние не сме против туризмот. Само бараме да го сменат сегашниот модел кој овозможува неограничен раст на туризмот“, рече еден од демонстрантите.

Насобраните бараат да се запре изградбата на два нови хотели на Тенерифе, најголемиот и најразвиениот од седумте острови на архипелагот, а жителите да имаат право на глас при донесувањето одлуки за развој на туризмот.

Демонстрации на поддршка беа одржани и во Мадрид и Барселона.

Сместени на брегот на Северна Африка, Канарските Острови привлекуваат туристи со нивните вулкански пејзажи и сончеви плажи. Архипелагот со 2,2 милиони жители лани примил 16 милиони туристи.

Една четвртина од населението работи во туризмот, што носи 36 отсто од бруто домашниот производ (БДП). /МИА

притисни ентер